Fondy

Rusko - porovnání podílových fondů

Rusko patří mezi čtveřici zemí označovaných jako BRIC. Ruská ekonomika má díky obrovským zásobám ropy, plynu a dalších komodit důležité postavení v současném i budoucím světě. Jaký fond zvolit na ruské akcie?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 6. 2010

Z diskuze pod článkem Porovnávání fondů v praxi: Jaký zvolit BRIC fond? vzešel podnět pro porovnání akciových fondů se zaměřením na Rusko s dotazem, zda dát přednost fondu s menším počtem akcií v portfoliu, nebo fondu s větším počtem akcií, ale odlišným složením desítky největších pozic.

Porovnávat fondy s takto úzkým zaměřením je komplikovanější. Zatímco fondy s globálním zaměřením se od sebe značně liší, čím užší je investiční spektrum, tím více se fondy překrývají ve výběru. V případě ruských akcií je investiční spektrum velmi úzké - portfolio manažer má na výběr kolem stovky relativně likvidních titulů.

Historická výkonnost a nákladovost

Celkem má český investor na výběr 11 podílových fondů se zaměřením na ruské akcie. Za pozornost stojí, že všechny svou historickou výkonností překonávají index MSCI Russia, ačkoliv mají více než dvouprocentní roční nákladovost.

Na roční a půlroční periodě dosáhl nejlepších výsledků fond Raiffeisen, nejmladší z celé tabulky. Na tříleté periodě vede s přehledem fond HSBC. Pětiletou historií disponují pouze fondy Parex a Pioneer s totožným výnosem 17 % p.a.

Tabulka 1: Historická výkonost (v EUR) a nákladovost fondů ruských akcií

2010_05_22_Rusko_porovnani_podilovych_fondu_tabulka_historicka_vykonnost_a_nakladovost.jpg

Při pohledu na výkonnost fondů po jednotlivých letech nebudeme o moc chytřejší. Vítězové se střídají. Z tabulky je alespoň vidět vyšší volatilita fondu Pioneer a naopak nižší volatilita u fondu Horizon Access.

Graf historické výkonnosti fondů ruských akcií po letech (v EUR)

2010_05_22_Rusko_porovnani_podilovych_fondu_graf_historicka_vykonnost_EUR.jpg

Přístup ke správě

Jak už jsem zmiňoval na začátku článku, fondy se zaměřením na ruské akcie mají relativně malé spektrum akcií, ze kterého lze vybírat. A tak žádný nejde označit za vyloženě přeplácaný. Všechny ruské fondy mají v portfoliu zhruba od 20 do 60 akcií a téměř vždy tvoří desítka největších firem přes polovinu portfolia. Nejkoncentrovanější portfolio má fond Credit Suisse s dvaceti akciemi, nejširší portfolio má aktuálně fond Parex s 61 akciemi.

Tabulka 2: Rozmělněnost portfolií fondů ruských akcií

2010_05_22_Rusko_porovnani_podilovych_fondu_tabulka_rozmelnenost_portfolii.jpg

Složení portfolia

Podíváme-li se na sektorové rozložení portfolií fondů ruských akcií, zde již rozdíly spatříme. Fondy Raiffeisen a Credit Suisse oproti ostatním podvažují komoditní akcie. Naopak největší zastoupení těžebního sektoru (energie + materiály) má fond Horizon Access. Fond Parex má zhruba stejné zastoupení komoditních akcií jako index MSCI, ale dává větší prostor spotřebitelskému sektoru před finančním sektorem a telekomunikacemi.

Graf sektorového rozložení portfolií fondů ruských akcií

2010_05_22_Rusko_porovnani_podilovych_fondu_graf_sektorove_rozlozeni_portfolii.jpg

Analýzu zakončíme pohledem na tabulku 3, kde je ke každému fondu uvedeno deset největších pozic v portfoliu. Zeleně podbarvené jsou akcie, které se nacházejí v portfoliu maximálně dvou fondů. Tím nám graficky vystoupí na oči fondy Credit Suisse, Raiffeisen a UBS.

Tabulka 3: Deset největších akciových pozic ve fondech ruských akcií

2010_05_22_Rusko_porovnani_podilovych_fondu_tabulka_10_nejvetsich_pozic.jpg

Výsledek analýzy není jednoznačný

Který fond tedy zvolit na ruské akcie? Osobně bych se rozhodoval mezi fondy Credit Suisse a Raiffeisen. Asi bych si mezi nimi hodil korunou. Výsledek ale rozhodně není jednoznačný. U úzce profilovaného zaměření jakým je Rusko ani nikdy nebude.

Odpověď na otázku z úvodu, já dávám přednost koncentrovanému portfoliu. V případě fondů ruských akcií není rozdíl v počtu akcií v portfoliu tak velký, abych některé fondy z výběru vyřadil, všechny mají relativně koncentrované portfolio. Takže v tomto případě jsem upřednostnil odlišné složení největší desítky akcií.

Kdyby ale diverzifikace fondu byla přehnaná, kdyby například měl v portfoliu 100 akcií s jednoprocentním zastoupením, pak takový fond okamžitě zavrhnu, i kdyby mezi největšími pozicemi měl úplně jiné akcie než všechny ostatní fondy.


Psáno pro portál Investujeme.cz


Chcete pomoct s výběrem fondů? Nechejte si zpracovat investiční plán pro pasivní portfolio. Následně vám zajistíme slevu až 60 % na vstupních poplatcích!!!

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 6. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (11.7 + 12.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru