Fondy

Rekordní investice do akciových fondů v USA

Leden přinesl rekordní nákupy akciových fondů v USA. Vypadá to, že se začínají přesouvat zpět peníze z dluhopisů do akcií. Podívejte se na velmi zajímavý graf - od roku 2007 vesměs z akciových fondů peníze odtékaly. Nastává změna?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
6. 2. 2013

Rok 2013 začal pro akcie velmi pozitivně. Hodnota indexu MSCI World stoupla v lednu o 5,3 %. Index S&P 500 poskočil dokonce o šest procent na nejvyšší úroveň od roku 2007. Výsledková sezóna za čtvrtý kvartál loňského roku vyznívá příznivě. Dvě třetiny společností z indexu S&P 500 překonaly očekávání analytiků a dosáhly vyšších zisků.

Za růstem akcií ale může být i něco jiného. Možná už investoři začínají chápat, že úrokové sazby nemají kam dále klesat a pomalu přesouvají peníze z dluhopisů do potenciálně výnosnějších aktiv. Dluhopisové fondy mají za sebou vynikající léta, ale nyní je čeká špatné období. Klesající úrokové sazby vyhnaly tržní cenu dluhopisů výrazně nad jejich nominální hodnotu.

Výnosy do splatnosti u desetiletých vládních dluhopisů jsou dnes ve většině rozvinutých zemí pod dvouprocentní hranicí. V ČR je tomu také tak. Za takové situace je o mnoho výnosnější i termíňák. Navíc reálně hrozí, že úroky v příštích letech zase porostou (i když to nemusí být hned zítra), což bude naopak tlačit tržní cenu dluhopisů dolů.

To nutí investory přemýšlet nad jinými alternativami a přesouvat peníze z tradičních konzervativních dluhopisů do rizikovějších high yield dluhopisů, do akcií a do komodit. V dluhopisových fondech je obrovské množství peněz, které si bude hledat nové útočiště. Možná že právě tato změna paradigmatu stojí za silným růstem akcií v lednu. Nasvědčuje tomu i lednový rekordní přítok peněz do akciových fondů v USA, nejvyšší od roku 1996.

Příliv peněz do akciových fondů v USA

Jak ukazuje graf výše, hned první lednový týden přiteklo do akciových fondů v USA 7,5 miliardy dolarů (nejvíce od roku 2000) a do indexových fondů dalších téměř 11 miliard. Podle údajů společnosti Lipper činí čistý přítok do akciových a indexových fondů za celý měsíc leden 34 miliard dolarů. Vyšší číslo bylo naposledy zaznamenáno v lednu roku 1996.

Někteří argumentují, že po rekordních nákupech akciových fondů a silném růstu cen akcií by měla přijít korekce. To samozřejmě může nastat, pravděpodobnost korekce je nyní dost vysoká. Nicméně jak je vidět na grafu výše, v posledních pěti letech z akciových fondů výrazně více peněz odteklo. Také roky 2011 a 2012 byly pro akciové fondy špatné. Velký objem nákupů na počátku tohoto roku dává naději na změnu.

Samozřejmě rozumný investor bude své investiční portfolio přiměřeně diverzifikovat mezi různé investice. Nevyplácí se, vsadit vše na jednu kartu. Avšak osobně dnes doporučuji klientům jako základ dlouhodobého portfolia akcie nebo akciové fondy. Ty pak doplňujeme o dluhopisy z rozvíjejících se trhů a komodity. U konzervativnějších investorů se nabízí také nemovitostní fondy. Tradiční dluhopisové fondy ale doporučuji investorům opustit, protože jejich výnosový potenciál je extrémně nízký.

Psáno pro deník E15.


Nakupujte podílové fondy Templeton aj. se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
6. 2. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (32.3 + 17.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru