Fondy

MSCI Emerging Markets

Akcie emerging markets jsou v kurzu. Zatímco americké a evropské akcie jsou v průměru na desetiletém horizontu v mínusu, emerging markets akcie vzrostly za stejné období o 10 % p.a. Víte, co vlastně kupujete při investici do emerging markets?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 10. 2010

K rozboru struktury portfolia emerging markets nám poslouží index MSCI Emerging Markets, respektive ETF iShares kopírující tento index. Jedná se o kapitalizační index, tedy váhy jednotlivých akcií v portfoliu jsou pravidelně upravovány podle tržní kapitalizace.

Regionální struktura

Regionální rozložení portfolia je velmi široké. Největší podíl v indexu emerging markets zaujímá Čína, společně s Taiwanem tvoří dohromady téměř 30 %. Následuje Brazílie s 16 %. Na třetím místě by většina lidí očekávala Indii a pak Rusko. Nicméně větší podíl patří Jižní Koreji a před Rusko se dokonce vměstnala ještě Jihoafrická republika.

2010_10_06_EM_iShares_MSCI_Emerging_Markets_regionalni_struktura.jpg

Česká republika, jež je taktéž řazena mezi rozvíjející se trhy, zaujímá v indexu zanedbatelné půl procento - konkrétně jsou v indexu zahrnuty akcie ČEZ, Komerční banka, Telefonika O2 a CME.

Zde najdete podrobnou mapu, které země jsou řazeny mezi emerging markets a které mezi tzv. frontier markets.

Oborová struktura

Sektorové rozložení indexu je také vyvážené. Zhruba třicetiprocentní podíl připadá na "komoditní" akcie, tedy sektory energie a materiály. Čtvrtinu portfolia tvoří finanční služby. Poměrně významný čtrnáctiprocentní podíl mají informační technologie, zejména díky Taiwanu a Indii.

2010_10_06_EM_iShares_MSCI_Emerging_Markets_oborova_struktura.jpg

Největší pozice

Celkově má fond iShares v majetku přes 400 akciových titulů. Snaží se maximálně postihnout celou šíři rozvíjejících se trhů, věrohodně kopírovat index MSCI. Největší společnost dle tržní kapitalizace je Samsung Electronics. Žádná další akcie nemá v portfoliu větší váhu než 2 %. Ačkoliv kdyby se sečetly běžné a prioritní akcie, tak by dvouprocentní hranici překročily i brazilské společnosti Petroleo Brasileiro a Vale do Rio Doce.

10 největších pozic v portfoliu iShares MSCI Emerging Markets

Samsung Electronics 2,19 % Korea
China Mobile 1,98 % Čína
Gazprom 1,74 % Rusko
American Movil 1,65 % Mexiko
CIA Vale do Rio Doce 1,61 % Brazílie
Banco Itau 1,57 % Brazílie
Taiwan Semiconductor 1,50 % Taiwan
Petroleo Brasileiro 1,50 % Brazílie
Infosys Technologies 1,31 % Indie
Industrial and Commercial Bank of China 1,22 % Čína

Zdroj: iShares; 2010-09-01

Podílové fondy většinou tupě kopírují index

Většina podílových fondů zaměřených na rozvíjející se trhy se snaží držet benchmarku, kterým zpravidla bývá index MSCI Emerging Markets. Jejich portfolia obsahují celkově méně akcií, ale většinou zahrnují všechny největší akcie a navíc v podobném poměru jako index. Díky vyšší nákladovosti pak pochopitelně ve výkonnosti zaostávají za indexovým fondem.

Fond, který chce být lepší než index, musí aktivně vybírat akcie, musí se snažit z univerza stovek akcií vybrat jen ty nejlepší. Mezi fondy veřejně nabízenými v ČR zaměřenými na rozvíjející se trhy se bohužel nenajde jediný, kterému by se to v minulosti dařilo. Ve většině případů je to tím, že mají příliš široké portfolio a pouze tupě kopírují index.

Aktivně spravované jsou fondy Pioneer a Franklin Templeton

Existují ale i výjimky, které jsou aktivně spravovány. Za pozornost stojí určitě fondy Templeton emerging markets a Pioneer Emerging markets. V minulosti měly sice horší výsledky než index, ale v následujících letech by tomu mohlo být naopak, neboť v uplynulých letech akcie rostly a padaly svorně napříč celým trhem, to pak bývají efektivnější indexové investice. Ovšem nyní jsme ve fázi, kdy se některým akciím bude dařit, zatímco jiné budou zaostávat. A právě v takových fázích je lepší sáhnout po aktivně spravovaných fondech.

Nicméně neodpustím si poznámku na závěr, oba zmíněné fondy by měly ještě více koncentrovat své jinak velmi dobré portfolio. 80 akcií v portfoliu je zbytečně moc. Poloviční počet titulů by byl efektivnější.

Psáno pro portál peníze.cz

Dále doporučujeme:

 


Nechejte si zpracovat individuální investiční plán pro portfolio podílových fondů za 6000 Kč.

U fondů Franklin Templeton, HSBC, BNP Paribas... zajistíme snížené vstupní poplatky až o 60 %.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 10. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (6.9 + 9.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru