Fondy

Indie - porovnání podílových fondů

Do 20 let by Indie měla mít více obyvatel než Čína. Již dnes čítá střední třída zhruba 400 milionů lidí. Indická ekonomika má obrovský potenciál. Jaký fond zvolit na indické akcie?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 6. 2010

Indie po právu patří mezi čtveřici zemí budoucnosti označovanou jako BRIC. Vždyť již dnes má téměř 1,2 miliardy obyvatel a do roku 2030 by se počet obyvatel měl přehoupnout přes 1,5 miliardy a překonat Čínu.

Indie dnes těží z pozůstatků koloniálního období. Na rozdíl od východní Asie zdejší pracovní síla není jen levná, ale zároveň umí anglicky. (Bez ohledu na to, že někdy je té jejich angličtině těžko rozumět.) Přes polovinu HDP dnes tvoří služby, často se pak jedná o služby outsourcované nadnárodními společnostmi, ať už jde o zákaznickou podporu, nebo vedení účetní agendy. Odborně se tomu říká business proces outsourcing.

Podrobnější rozbor indické ekonomiky a jejích hlavních předností a nedostatků najdete v regionální analýze.

Všech 8 fondů má podobně koncentrované portfolio

Burza v Mumbai není pro běžného českého investora vůbec dostupná, některé akcie je ale možné koupit v rámci sekundárního listingu na zahraničních burzách v New Yorku, Londýně nebo Frankfurtu. Nejjednodušší cestu pro drobné investory pak nabízí podílové fondy. Celkem máme na výběr 8 fondů se zaměřením na indické akcie, které mají povolení k veřejné nabídce v ČR.

Koncentrací portfolia jsou si všechny fondy velmi podobné. Zpravidla mají v portfoliu 50-60 akcií a deset největších pozic tvoří kolem poloviny portfolia. Pouze fond HSBC trochu vyčnívá počtem 97 titulů v portfoliu, nicméně i v tomto fondu tvoří deset největších akcií dohromady polovinu majetku. Široká diverzifikace potom ztrácí smysl, neboť zbylých 87 akcií moc neovlivní výkonnost portfolia, když akcie tvoří méně než jedno procento majetku fondu.

Tabulka 1: Rozmělněnost portfolií fondů indických akcií
2010_06_14_Indie_porovnani_podilovych_fondu_Tabulka_rozmelnenost_portfolii.jpg

Historická výkonnost a nákladovost

Historickou výkonností nejvíce oslní fond Franklin Templeton, který od založení překonává index MSCI India a dokládají to i vynikající výsledky na půlroční, roční i tříleté periodě. Solidní výsledky mají ještě fondy Fortis a HSBC. Druhý jmenovaný se může pyšnit nejdelší historií a také tím, že za deset let překonal benchmark o 103 procentních bodů.

V tabulce 2 vypadá rozdíl 15,23 % p.a. fondu HSBC ku 11,98 % p.a. indexu MSCI jako nepatrný. V anualizovaných číslech se ztrácí síla složeného úročení. Když si zkusíte spočítat, že byste do obou investovali před deseti lety 100 000 korun, tak hodnota podílových listů fondu HSBC by dnes byla necelých 413 000, zatímco imaginární hodnota indexové investice s nulovými náklady1 by dělala 310 000.

Tabulka 2: Historická výkonost (v EUR) a nákladovost fondů indických akcií
2010_06_14_Indie_porovnani_podilovych_fondu_Tabulka_historicka_vykonnost_a_nakladovost.jpg

Na grafu zobrazujícím výkonnost fondů po jednotlivých letech můžeme vidět vyšší volatilitu fondu HSBC a naopak nižší volatilitu fondu Franklin Templeton. Lepší historické výsledky fondu Franklin Templeton nejsou dány vyšším zhodnocením, ale zejména tím, že v roce 2008 méně ztratil.

Graf historické výkonnosti fondů indických akcií po letech (v EUR)

2010_06_14_Indie_porovnani_podilovych_fondu_Graf_historicka_vykonnost_po_letech_EUR.jpg

Složení portfolia

Na sektorovém rozložení portfolií fondů indických akcií žádné zásadní rozdíly mezi fondy nespatříme. Zato tabulka 3 zobrazující deset největších pozic v portfoliích fondů má značnou vypovídací hodnotu a hraje klíčovou roli ve výběru "nejlepšího" podílového fondu. Zeleně jsou v ní podbarveny akcie, kterými se fond liší od deseti největších pozic indexu MSCI India.

Graf sektorového rozložení portfolií fondů indických akcií

2010_06_14_Indie_porovnani_podilovych_fondu_Graf_sektorove_rozlozeni_portfolii.jpg

Na první pohled nám z tabulky vyčnívá fond HSBC, který se indexu vůbec nedrží. Portfolio manažer Sanjiv Duggal přistupuje ke správě nebojácně. Akorát má v portfoliu zbytečně moc akcií. Ale budiž mu to odpuštěno, neboť akcie nedrží s jednoprocentním zastoupením, ale do deseti firem alokoval polovinu kapitálu fondu.

Tabulka 3: Deset největších akciových pozic ve fondech indických akcií

2010_06_14_Indie_porovnani_podilovych_fondu_Tabulka_10_nejvetsich_pozic.jpg

 

Také Stephen Dover, portfolio manažer fondu Franklin Templeton, a jeho poradce Sukumar Rajah přistupují ke správě aktivně. Fond Franklin Templeton se z deseti největších pozic pěti akciemi odlišuje od benchmarku. Akorát ve výběru je oproti fondu HSBC trochu konzervativnější.

Na investici do indických akcií, která se hodí pouze pro dlouhodobé dynamické portfolio, speciálně pak pro pravidelné investice, bych zvolil buď fond HSBC, nebo Franklin Templeton, ostatně jako u většiny emerging markets akciových fondů. Oba dva mají dobré výsledky a oba jsou aktivně spravovány. Roční nákladovost TER mají srovnatelnou. Osobně bych možná upřednostnil fond HSBC, protože je mírně agresivnější.


1 - Ve srovnání jsou uvedeny čisté výsledky indexu net varianty se započtením dividend. V praxi ale každá indexová investice má nějaké náklady. Například ETF iShares MSCI India si bere roční poplatek 0,99 %, Lyxor MSCI India si účtuje manažerský poplatek 0,85 % p.a.

Psáno pro portál Investujeme.cz


Chcete pomoct s výběrem fondů? Nechejte si zpracovat investiční plán pro pasivní portfolio. Následně vám zajistíme slevu až 60 % na vstupních poplatcích!!!

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 6. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (45.4 + 22.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru