Fondy

Fondy, které vyplácí ze zisku dividendy

Jak si zajistit finanční rentu? Zajímavou alternativu nabízí dividendové fondy. Jedná se o speciální třídu fondů, které z výnosů vyplácí podílníkům dividendy podobně jako akciové společnosti. Místo správy vlastního akciového portfolia tak můžete investovat do jednoho fondu a mít obdobný dividendový výnos, ale bez práce a bez složité procedury s daněmi.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 8. 2014

Jak dividendové fondy fungují?

Naprostá většina fondů dostupných v ČR je v takzvané kapitalizační třídě. Tyto fondy reinvestují veškeré příjmy (z úroků u dluhopisů, z dividend u akcií, z prodeje akcií atd.) Tím roste hodnota majetku ve fondu a zároveň pochopitelně i čistá hodnota připadající na jeden podílový list. Pokud chcete výnosy zpeněžit, musíte podílové listy prodat. Fond je povinen je od Vás odkoupit zpět. Nicméně v průběhu investice vám nejsou vypláceny žádné výnosy ze zisku vytvořeného fondem. Tento typ fondů je vhodný pro dlouhodobou akumulaci kapitálu, ať už formou jednorázových nebo pravidelných investic.

Co ale dělat, pokud chcete z investic čerpat pravidelnou rentu? Některé fondy nabízí možnost nastavit si pravidelný odkup podílových listů, a to i třeba na měsíční bázi. V poslední době ale začínají v ČR vznikat také tzv. dividendové třídy fondů, které část výnosů vyplácí podílníkům formou dividendy, zpravidla roční, někdy i čtvrtletní. Stejně jako valná hromada rozhoduje o výši dividendy vyplacené na jednu akcii, tak i vedení podílového fondu rozhoduje o výši vyplacené dividendy za daný rok dle výsledků fondu. V zahraničí takové fondy fungují běžně. U nás jich je zatím pomálu, ale během příštích let jejich móda pravděpodobně poroste.

Kdo nabízí dividendové fondy v ČR?

Společnost Conseq Investment Management nabízí hned 4 ze svých fondů v dividendové třídě. Conseq Invest Akciový spravuje své prostředky ve středoevropských akciích, převažuje Česko, Maďarsko a Polsko. Conseq Invest Dluhopisový se zaměřuje na korunové dluhopisy. Vzhledem k vývoji úrokových sazeb má nejlepší období již za sebou. Ještě horší výnosový potenciál skýtá ze stejného důvodu Conseq Konzervativní. Z dluhopisových fondů společnosti Conseq stojí za zvážení Conseq Invest Dluhopisů Nové Evropy, který investuje do státních dluhopisů střední a východní Evropy. Ty nesou vyšší úrokové výnosy.

ISIN Název Měna Společnost Třída aktiv
IE0031283637 Conseq Akciový CZK Conseq Investments akcie
IE0031283181 Conseq Dluhopisový CZK Conseq Investments dluhopisy
IE00B0SY6278 Conseq Dluhopisoů Nové Evropy CZK Conseq Investments dluhopisy
IE0034074934 Conseq Konzervativní CZK Conseq Investments peněžní trh

Společnost ČP Invest nabízí Generali PPF Dividendový fond korporátních dluhopisů. Ten vyplácí dividendu jednou ročně a investuje do firemních dluhopisů v rozvíjejících se zemích. Dominují Rusko, Kazachstán a Čína, jedna čtvrtina portfolia je v bankovních a peněžních službách. Fond má díky rizikovější povaze dluhopisů v portfoliu vyšší úrokové výnosy, díky tomu v uplynulých dvou letech vyplatil dividendu 6 % (rok 2012) a 3 % (rok 2013).

ISIN Název Měna Společnost Třída aktiv
IE00B765Y503 Generali PPF Dividendový fond korporátních dluhopisů CZK ČP Invest dluhopisy

ČSOB má ve své nabídce Vyvážený dividendový fond. Respektive tento jediný fond je s minimální počáteční investicí 30 000 Kč vhodný pro běžného investora. Jedná se o smíšený fond, který dále investuje prostředky do fondů skupiny KBC – mateřské společnosti banky ČSOB. V současnosti v portfoliu lehce převažují dluhopisy nad akciemi.

ISIN Název Měna Společnost Třída aktiv
CZ0008474228 ČSOB Vyvážený dividendový CZK ČSOB smíšený

Společnost ING nabízí v dividendové třídě dva fondy, své vlajkové lodě pro domácí investory, ING Český akciový fond a ING Český fond obligací. Oba jsou ale svým úzkým zaměřením na střední Evropu s převahou ČR málo perspektivní.

ISIN Název Měna Společnost Třída aktiv
LU0120667240 ING Český akicový fond CZK ING akcie
LU0120667166 ING Český fond obligací CZK ING dluhopisy

Pioneer Target Income fondy vyčnívají

Nejzajímavější dividendové fondy dle našeho názoru aktuálně nabízí společnost Pioneer Investments, alespoň pokud jde o výnosový potenciál fondů. V její nabídce jsou momentálně dva akciové dividendové fondy a jeden dluhopisový dividendový fond. Fond Pioneer European Equity Target Income je zaměřený na akcie evropských firem, které vyplácí vysoké dividendy. Fond Pioneer Global Equity Target Income investuje do dividendových akcií globálně. V obou případech je ale strategie fondu rozšířená o vypisování call opcí na držené akcie. To dlouhodobě zvyšuje příjmy fondů, které tvoří jednak dividendy držených akcií, ale také opční prémie za prodané opce. Oba fondy se tak mohou pochlubit velmi zajímavým dividendovým výnosem kolem 7 % ročně, což je i vyhlášený cíl pro rok 2014. V uplynulých dvou letech existence fondů dokonce oba vyplatili lehce vyšší dividendu, než byl nastavený cíl.

Fond Pioneer European Equity Target Income nabízí od letošního roku také měnovou variantu se zajištěním do české koruny. V české koruně je od června možné investovat i do dluhopisového fondu Pioneer Emerging Markets Bond 2019, který investuje do dluhopisů na rozvíjejících se trzích. Díky tomu je podobně jako fond Generali PPF Dividendový fond korporátních dluhopisů schopen dosáhnout na vyšší úrokové výnosy. Očekávaný dividendový výnos je kolem 5 procent ročně. Fond Pioneer Emerging Markets Bond 2019 je specifický pevnou splatností 22. 7. 2019. K tomuto dni fond zanikne a pravděpodobně pak bude nahrazen jiným. To z toho důvodu, že fond si vybírá do portfolia dluhopisy se splatností zhruba za pět let a chce je všechny držet až do splatnosti.

ISIN Název Měna Společnost Třída aktiv
LU1028965215 Pioneer Funds - European Equity Target Income CZK H Pioneer Investments akcie
LU0701926320 Pioneer Funds - European Equity Target Income EUR Pioneer Investments akcie
LU0830747449 Pioneer Funds - Global Equity Target Income EUR Pioneer Investments akcie
LU0830747522 Pioneer Funds - Global Equity Target Income USD Pioneer Investments akcie
LU1069898937 Pioneer S.F. – Emerging Markets Bond 2019 CZK H Pioneer Investments dluhopisy
LU1071670134 Pioneer S.F. – Emerging Markets Bond 2020 EUR H Pioneer Investments dluhopisy

S dividendovým fondem přišla loni také společnost WOOD & Company, a to konkrétně u fondu All Weather dluhopisový, který je nabízen v kapitalizační i dividendové třídě. Tento fond je zajímavý svou flexibilní investiční strategií s mottem „investice do každého počasí". Podle vývoje na trzích může preferovat dluhopisy státní nebo podnikové, s dlouhou nebo krátkou splatností, s různým ratingem atd. To z něho dělá atraktivní dluhopisovou investici pro nadcházející roky, kdy většina dluhopisových fondů bude mít problémy dosahovat kladné výkonosti díky velmi nízkým úrokovým sazbám.

ISIN Název Měna Společnost Třída aktiv
CZ0008474004 WOOD&Co All Weather dluhopisový (třída D) CZK WOOD & Company dluhopisy

Pro koho jsou dividendové fondy vhodné?

Dividendové fondy jsou vhodným řešením pro klienty, kteří chtějí čerpat pravidelnou rentu z výnosů. Nejsou vhodné pro klienty, kteří své bohatství teprve akumulují. K tomu je lepší využít kapitalizační třídy fondů, které veškeré zisky reinvestují zpět. Z vyplácených dividend je totiž potřeba odvádět daň, většinou je to řešeno srážkovou daní 15% přímo u investiční společnosti. Ale je to zbytečná daňová zátěž navíc oproti tradičním kapitalizačním fondům.

Pro rentiéry ale dividendové fondy nabízí z dlouhodobého pohledu velmi jednoduchou a efektivní formu zhodnocování kapitálu se současným čerpáním renty. Podobně, jako když pronajímáte nemovitost, nebo jako když vlastníte akcie firem, které ze zisku vyplácí akcionářům dividendy. Akorát v případě fondu to máte bez práce, s daleko lepší diverzifikací (rozložením rizika mezi více investic) a mnohem jednodušší s daněmi. Přitom dividendový výnos některých fondů, máme na mysli Pioneer Target Income fondy, dlouhodobě předčí rentabilitu nájmu i dividendový výnos jednotlivých akcií.

Načasování: S nákupy vyčkejte

Závěrem akorát musíme upozornit na vhodné načasování investice. Pioneer Target Income fondy považujeme za velmi zajímavý produkt. Nicméně na investice do akcií momentálně není vhodná doba. Ceny akcií v posledních letech rostly příliš strmě. Akciové indexy takřka každý měsíc dosahují na nové rekordní hodnoty. To je velmi rizikové prostředí pro investice do akcií. Nálada na trzích se jednoho krásného dne změní stejně rychle jako počasí na horách a právě tehdy, když to nikdo nebude čekat. Možná to bude za měsíc, možná za rok. Ale akcie na stávající cenové úrovni určitě nevydrží příliš dlouho. Až se ceny akcií propadnou dolů, pak bude vhodná doba na nákupy akciových fondů, ať už klasických, nebo dividendových. S nákupy akciových fondů proto rozhodně doporučujeme vyčkat.

Na dluhopisových trzích je situace obdobná. Úrokové výnosy dluhopisů v posledních letech výrazně poklesly, ruku v ruce s politikou nulových úrokových sazeb centrálních bank. Proto také u mnoha dluhopisových fondů v přehledu uvádíme, že jejich výnosový potenciál je velmi nízký. Dluhopisové fondy obecně čeká v příštích letech špatné období. Ovšem tady lepší načasování investice moc nepomůže. Investoři se hold musí připravit na nižší výnosy, nic jiného jim nezbývá.

Psáno pro Měšec.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 8. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (7.7 + 15.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru