Fondy

Fond-show: Templeton Emerging Markets Smaller Companies

Dnes si představíme akciový fond, který dlouhodobě poráží benchmark a díky svému zaměření patří určitě k fondům s největším dlouhodobým výnosovým potenciálem.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 10. 2017

Akciový fond Templeton Emerging Markets Smaller Companies vznikl v roce 2007. Dnes spravuje majetek v hodnotě přesahující jednu miliardu dolarů. Má dolarovou (ISIN: LU0300738514) a eurovou (ISIN: LU0300743431) variantu. Korunová varianta bohužel neexistuje.

Portfolio manažerem fondu je Chetan Sehgal, který převzal správu fondu po Marku Mobiovi, s nímž pracoval ve skupině Franklin Templeton přes 20 let. Dnes již osmdesátiletý Mark Mobius byl průkopníkem investic na rozvíjejících se trzích a ikonou společnosti Franklin Templeton Investments. Před dvěma roky už se ale rozhodl odejít do zaslouženého důchodu a předat správu fondů nové generaci portfolio manažerů, kterou sám vychoval.

Společnost Franklin Templeton Investments patří k největším, nejzkušenějším a nejúspěšnějším správcům fondů na světě. Jejich nejstarší fondy fungují od roku 1948, tj. téměř 70 let. Pokud vás zajímají podrobnosti, přečtěte si článek Investice do fondů: Komu svěřit peníze?

Základní údaje

Správce fondu Franklin Templeton Investments
Manažer fondu Chetan Sehgal
ISIN LU0300738514 (USD)
Vznik fondu 18.10.2007
Velikost fondu 1 mld. USD
Rating Morningstar *****
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie

Fond Templeton Emerging Markets Smaller Companies patří k nejstarším fondům zaměřeným na akcie menších firem, které působí na rozvíjejících se trzích. Tyto firmy mají dlouhodobě největší růstový potenciál a také se zde nejvíce uplatní due diligence portfolio manažera, aneb pečlivý výběr jednotlivých akcií. Psal jsem na toto téma jižd dříve v článku Jak vyzrát na emerging markets.

Fond jich má v portfoliu aktuálně cca 140. Jejich cena v průměru odpovídá 15násobku ročních zisků jednotlivých firem (P/E = 15), což je výrazně méně než u srovnávacího indexu s průměrným P/E = 21. Z fundamentálního pohledu tedy manažer fondu vyhledává levnější akcie. Největší zastoupení mají aktuálně indické firmy, dále pak Čína, Tchaj-wan, Korea nebo Brazílie. Sektorově je portfolio fondu velmi dobře rozloženo, mírně převažuje spotřební sektor, informační technologie a finanční sektor.

Rozložení portfolia fondu

Templeton Emerging Markets Smaller Companies - Rozložení portfolia fondu

Historický vývoj hodnoty podílových listů

Tento fond i přes poměrně vysoké náklady na správu (což je u rozvíjejících se trhů normální) historicky výkonností poráží beznákladový srovnávací index. Za posledních pět let stoupla hodnota podílových listů fondu v dolarech o 53 %, zatímco hodnota indexu MSCI Emerging Markets Small Companies i se započtením dividend stoupla jen o 27 %. Díky tomu si také vysloužil nejvyšší pětihvězdičkový rating od agentury Morningstar.

Templeton Emerging Markets Smaller Companies - Historický vývoj hodnoty podílových listů

Historické výnosy

1 rok 14,48 % ~ 14,48 % p.a.
3 roky 19,13 % ~ 6,01 % p.a.
5 let 52,93 % ~ 8,87 % p.a.
10 let 20,20 % ~ 1,86 % p.a.
od založení 20,20 % ~ 1,86 % p.a.

Rizika spojená s investicí

Fond Templeton Emerging Markets Smaller Companies je na stupnici 1-7 syntetického ukazatele rizikovosti SRRI zařazen do kategorie 5, tedy vyššího rizika, tak jako všechny akciové fondy. Vykazuje vyšší volatilitu. Pro ilustraci, v roce 2008 spadla hodnota fondu o více než 60 %, následně v roce 2009 pak stoupla téměř o 90 %. Fond udává hodnotu podílových listů v dolarech, ale fakticky investuje zpravidla v lokálních měnách (indická rupie, čínský jüan, brazilský real atd.). Fond není měnově zajištěn, což ještě zvyšuje výkyvy hodnoty investice po přepočtu na koruny.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,75 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,60 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 2,51 %

Závěrečné hodnocení

Tento fond je vhodný pouze pro dynamické investory. Nejlépe se uplatní v rámci pravidelných investic na velmi dlouhém časovém horizontu 10 a více let. Můžeme ho bez nadsázky zařadit k fondům s největším dlouhodobým výnosovým potenciálem.

Jeho největší slabinou je měnové riziko. Škoda, že nemá také korunovou variantu, která by zajišťovala alespoň pevný kurz USD/CZK. Bohužel v ČR nenajdeme žádný obdobně zaměřený fond na akcie menších firem, jež působí na rozvíjejících se trzích, který by zajišťoval měnové riziko.

Užitečné odkazy

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Franklin Templeton Investments a jsou platná k 30. 9. 2017. Závěrečné hodnocení odráží pouze názor autora článku, nejedná se o oficiální stanovisko správce fondu.

Psáno pro Investujeme.cz


Chcete investovat do fondu nebo se poradit o dalších možnostech?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 10. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (22.9 + 31.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru