Fondy

Fond-show: NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity

Jeden z nejvýnosnějších korunových fondů za posledních 10 let. Ovšem za indexem S&P 500 zaostává. Mohl by být ještě výnosnější, kdyby neměl tak vysoké náklady na správu.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
28. 2. 2020

Základní údaje

Správce fondu NN Investment Partners
Manažer fondu Vincent Costa
ISIN LU0405488825
Vznik fondu 13. 5. 2009 (CZK), 17. 12. 2001 (USD)
Velikost fondu 760 mil. USD
Rating Morningstar ***
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie

Fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity investuje do akcií společností založených, kotovaných nebo obchodovaných v USA. Svou aktivní správou se snaží překonat výsledky amerického akciového indexu S&P 500. To se mu však dlouhodobě nedaří, na vině jsou zejména vysoké náklady na správu fondu.

Složení portfolia fondu se hodně podobá indexu S&P 500, přinejmenším pokud jde o největší váhy ve fondu a v indexu. Mezi největšími deseti pozicemi fondu najdeme společnosti Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Facebook, JPMorgan Chase, Procter and Gamble, Bank of America, AT&T a Johnson & Johnson. Oproti indexu S&P 500 zde mezi desítkou největších chybí jen Berkshire Hathaway a Visa.

Není tedy divu, že se i výsledky fondu velmi podobají indexu S&P 500, akorát je třeba započíst náklady na správu fondu. Na fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity se tedy můžeme dívat jako na poměrně jednoduché univerzální řešení, jak pomocí jednoho nástroje investovat do akcií na americkém trhu s průměrnými výsledky celého trhu.

Složení portfolia fondu

NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity - složení portfolia fondu

Historické výnosy (v CZK)

1 rok 15,19 % ~ 15,19 % p.a.
3 roky 30,49 % ~ 9,28 % p.a.
5 let 40,57 % ~ 7,05 % p.a.
10 let 141,90 % ~ 9,24 % p.a.
od založení 191,62 % ~ 10,49 % p.a.

Fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity byl založen již v roce 2001. Korunová třída fondu funguje od května 2009. Její vznik se tedy povedlo perfektně načasovat na začátek růstového období. Od té doby, za necelých 11 let, hodnota investice stoupla téměř na trojnásobek. To odpovídá výnosu přes 10 % p.a. (v korunách). Na druhou stranu je potřeba také zmínit, že hodnota indexu S&P 500 stoupla ve stejném období zhruba o 250 %, tedy cca 12 % p.a. (v dolarech).

Historický vývoj hodnoty investice

NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity - vývoj hodnoty investice

Rizika spojená s investicí

Jako většina akciových fondů je i fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity zařazen do páté rizikové třídy na sedmistupňové škále SRRI. Hlavní riziko investice je označováno jako tržní riziko. Tím se myslí výkyvy cen akcií na burze. Názorná ukázka probíhá na burze zrovna poslední týdny, kdy panika kolem pandemie koronaviru srazila během dvou týdnů ceny akcií na burze v průměru o 10-20 % dolů.

Kdo takové výkyvy neumí unést, neměl by do akcií vůbec investovat. Na druhou stranu, kdo dokáže podobné propady ignorovat a investuje do akcií s dlouhodobým časovým horizontem, ten může profitovat z dlouhodobého růstu cen akcií. Ceny akcií z ekonomické logiky dlouhodobě rostou rychleji než inflace – akcie dlouhodobě více méně kopírují růst nominálního HDP. Když se pak čas od času vyskytne podobný krátkodobý propad jako nyní, je to třeba vnímat jako příležitost k nákupům a nepodléhat panice.

Fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity investuje výhradně do amerických akcií, a to pochopitelně v amerických dolarech. Tento fond má ale vedle základní dolarové třídy také korunovou třídu, která zajišťuje měnové riziko pevným kurzem USD/CZK.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,80 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 2,12 %

Vstupní poplatek může být dle statutu fondu až 5 %. NN Investment Partners ale běžně účtuje poloviční vstupní poplatek. Záleží také na objemu investice, můžete se zprostředkovatelem dojednat i nižší poplatky. Výstupní poplatek žádný účtován není. Nicméně fond je poměrně drahý na správu. Roční poplatek za obhospodařování a administraci fondu činí 1,80 % a celková roční nákladovost pak 2,12 %. To je v dnešní době na akciový fond poměrně vysoké číslo.

Závěrečné hodnocení

Fond NN (L) US Enhanced Core Concentrated Equity nabízí českým investorům jednoduchý způsob, jak v korunách bez měnového rizika investovat do největších amerických akcií. Fond již funguje téměř 20 let a v korunové třídě přes 10 let.

Z pohledu absolutních výnosů má na první pohled dobré výsledky (vysoké výnosy), neboť akciím v USA se velmi dařilo. V relativním srovnání s indexem S&P 500 ale fond zaostává, a to zhruba o 2 % p.a., což odpovídá roční nákladovosti fondu. Aktivní správa fondu tedy nepřináší přidanou hodnotu v podobě vyššího výnosu, který by kompenzoval náklady na správu fondu.

Jediná výhoda tohoto fondu ve srovnání s nízkonákladovým ETF, které jen pasivně kopíruje akciový index S&P 500, je tedy v měnovém zajištění do české koruny.

Užitečné odkazy

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů NN Investment Partners a jsou platná k 31. 1. 2020.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
28. 2. 2020

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (2.1 + 47.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru