Fondy

Fond-show: NN (L) International Czech Equity

Jeden z nejstarších a nejznámějších akciových fondů v ČR. Polovinu kapitálu investuje do akcií na pražské burze. Od založení vydělal 6,3 % p.a. Má ale vysokou nákladovost.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 8. 2018

NN (L) International Czech Equity (dříve ING Český akciový) patří k nejstarším akciovým fondům v České republice. Funguje již od roku 1997 a za tu dobu vydělal 262 % (6,3 % p.a.) Mnohokrát vyhrál ve Zlaté koruně a podobných soutěžích, neboť v letech 2003-2007 stabilně vykazoval nejvyšší výkonnost ze všech akciových fondů v ČR. Tehdy ho ještě spravoval Jaroslav Krabec, který ale od roku 2008 přešel do WOOD & Company.

Má třídu kapitalizační (ISIN: LU0082087353) i dividendovou (ISIN: LU0120667240). Je vedený primárně v korunách, ale má i eurovou a dolarovou třídu pro zahraniční investory.

Správce fondu NN Investment Partners
Manažer fondu Jiří Hrabal, Igor Müller, Ecaterina Biris
ISIN LU0082087353 (kapitalizační), LU0120667240 (dividendová)
Vznik fondu 18. 8. 1997
Velikost fondu 8,6 mld. Kč
Rating Morningstar bez ratingu
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie

Fond je aktivně spravovaný. Zhruba polovinu kapitálu investuje do akcií obchodovaných na pražské burze, sekundárně pak doplňuje portfolio o akcie na dalších středoevropských burzách, zejména v Polsku (30 %), Maďarsku (10 %) a Rumunsku (10 %). Může investovat také do akcií v pobaltských zemích, Bulharsku, Chorvatsku a Slovinsku, ale aktuálně zde neinvestuje.

57 % portfolia fondu nyní tvoří akcie finančního sektoru (banky a pojišťovny). Celkově fond není moc široce diverzifikován. Akcie Komerční banky, ČEZ, Moneta Money Bank a Erste Group Bank mají každá kolem 10 % váhu v portfoliu fondu. Celkem jsou ve fondu akcie zhruba 20-30 společností.

Složení portfolia fondu

NN (L) International Czech Equity - Složení portfolia fondu

Historické výnosy

1 rok 1,77 % ~ 1,77 % p.a.
3 roky 14,91 % ~ 4,74 % p.a.
5 let 39,73 % ~ 6,92 % p.a.
10 let 15,06 % ~ 1,41 % p.a.
od založení 262,17 % ~ 6,33 % p.a.

Historický vývoj hodnoty podílových listů

NN (L) International Czech Equity - Historický vývoj hodnoty investice

Rizika spojená s investicí

SRRI ukazatel fondu je 5, tak jako u většiny akciových fondů. Vykazuje standardní volatilitu. Během finanční krize mezi roky 2007-2009 spadla hodnota investice ve fondu o 65 %. V následujícím roce fond vydělal 100 %, ale i tak je stále po 11 letech hodnota podílových listů fondu o něco nižší než v roce 2007.

Polovinu portfolia tvoří zahraniční akcie nakupované v polském zlotém, maďarském forintu a rumunském leu. Dalších 10 % navíc mají akcie Erste Group Bank nakoupené v eurech. Měnové riziko fond nezajišťuje.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 2,00 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 2,40 %

Závěrečné hodnocení

Fond NN (L) International Czech Equity je vhodný pro dynamické investory, kteří věří českému akciovému trhu, respektive středoevropskému, ale nechtějí se sami pouštět do nákupu akcií na pražské burze či ve Varšavě. Z mého pohledu je to ale s TER ve výši 2,4 % zbytečně drahé řešení, protože nakoupit akcie ČEZu nebo Komerční banky není nic složitého.

Každopádně osobně ani nevidím moc smysl, proč investovat do takto úzce regionálně zaměřeného fondu. Z dlouhodobého pohledu mi rozumnější přijde investovat do globálně zaměřeného akciového fondu – do akcií firem, které mají globální působnost, nikoliv lokální ve střední Evropě. Dobrou volbou je např. fond Fidelity World.

Užitečné odkazy

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů NN Investment Partners. Data k vývoji hodnoty podílových listů a výkonnosti fondu jsou platná k 31. 7. 2018, data o složení portfolia fondu jsou platná k 30. 6. 2018.

Psáno pro Investujeme.cz


Chcete investovat do fondu nebo se poradit o dalších možnostech?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 8. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (20.4 + 45.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru