Fondy

Fond-show: NN Global Sustainable Equity

Jeden z nejúspěšnějších fondů roku 2021. Klade důraz na udržitelný rozvoj. Je dostupný v korunách s měnovým zajištěním.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 1. 2022

Základní údaje

Správce fondu
NN Investment Partners
Manažer fondu
Oskar Tijs, Hans Slob
ISIN
LU1542713687 (CZK)
Vznik fondu
17. 5. 2017
Velikost fondu
930 mil. Kč
SRRI (1-7)
6

Investiční strategie

NN Global Sustainable Equity je globální akciový fond, který je klasifikován jako finanční produkt s cílem dosáhnout udržitelných investic podle článku 9 SFRD. Jinými slovy, investuje do společností, které sledují politiku udržitelného rozvoje podle ESG faktorů, tj. v oblasti životního prostředí, sociální oblasti a v oblasti řízení společnosti. Konkrétně tedy například vybírá do portfolia společnosti, které vykazují nízkou uhlíkovou stopu, dodržují lidská práva atd. A zároveň vylučuje investice do společností zapojených například do výroby zbraní, tabákových produktů nebo těžby topného uhlí.

Tento fond ale není nijak tematicky vyhraněný, není přímo zaměřen na životní prostředí. Mezi největšími pozicemi v jeho portfoliu tak najdeme například technologické firmy Microsoft, Alphabet, Adobe a Intuit, dále zdravotní pojišťovnu UnitedHealth Group, potravinářskou firmu Nestlé, strojírenskou firmu Atlas Copco nebo společnosti zaměřené na private equity investice Partners Group a 3i Group. Zhruba dvě třetiny portfolia fondu tvoří akcie amerických firem, 30 % evropské společnosti a necelých 5 % asijské firmy.

Nejvýznamnější pozice ve fondu

Název společnosti
Podíl v portfoliu
Microsoft (USA)
6,60 %
Alphabet (USA)
3,66 %
UnitedHealth Group (USA)
3,59 %
Intuit (USA)
3,14 %
Adobe (USA)
2,93 %
Partners Group Holding (Švýcarsko)
2,85 %
Nestlé (Švýcarsko)
2,73 %
Atlas Copco (Švédsko)
2,49 %
S&P Global (USA)
2,44 %
3i Group (Velká Británie)
2,38 %

Složení portfolia fondu

NN Global Sustainable Equity - složení portfolia

Historické výnosy (v CZK)

1 rok
35,26 %
~
35,26 % p.a.
2 roky
64,21 %
~
28,14 % p.a.
3 roky
124,55 %
~
30,95 % p.a.
od založení
113,15 %
~
17,77 % p.a.

Fond NN Global Sustainable Equity funguje od roku 2017. Za necelých pět let vydělal investorům 113 %, tj. téměř 18 % p.a. V uplynulém roce patřil k nejúspěšnějším fondům v ČR. Svou výkonností zejména v posledních dvou letech poměrně výrazně poráží index MSCI World. Jeho hodnota v uplynulém roce stoupla o 29 % (v EUR), zatímco fond NN Global Sustainable Equity vydělal 35 % (v CZK).

Historický vývoj hodnoty investice

NN Global Sustainable Equity - vývoj hodnoty investice

Rizika spojená s investicí

Jako každý jiný akciový fond vykazuje i tento volatilitu spojenou s vývojem cen akcií na burze, proto je zařazen do šesté rizikové třídy ze sedmi. To znamená, že je vhodný pouze pro dlouhodobější investice. Minimální doporučený horizont pro investici do tohoto fondu je 5 let.

Fond NN Global Sustainable Equity má korunovou třídu, která zajišťuje měnové riziko vůči primární eurové třídě. Jelikož velkou část fondu tvoří akcie amerických společností kupované v dolarech, nejedná se o úplně dokonalé řešení. Ale vzhledem k tomu, že koruna má tendenci posilovat k euru, tak je takové měnové zajištění na místě. Navíc díky vysokému úrokovému diferenciálu toto měnové zajištění fond nic nestojí, měnové forwardy mu naopak momentálně generují výnos navíc.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek
max. 5,00 %
Výstupní poplatek
není
Poplatek za správu
2,00 %
Výkonnostní odměna
není
TER (celková roční nákladovost)
2,32 %
Vstupní poplatek může být dle statutu fondu maximálně 5 %, dle ceníku většiny distributorů se reálně pohybuje kolem 3-5 %. Výstupní poplatek žádný účtován není. Za obhospodařování a administraci fondu si správce automaticky strhává z majetku fondu 2 % ročně, což je hodně. Díky tomu také celkové náklady na správu fondu vychází na 2,32 % ročně. Výkonnostní odměnu si žádnou neúčtuje.

Závěrečné hodnocení

Fond NN Global Sustainable Equity patřil z pohledu čistých výnosů k nejúspěšnějším fondům v ČR v roce 2021 a také se řadí k nejúspěšnějším fondům na tříleté a pětileté periodě. Veze se na vlně velkého trendu udržitelnosti v oblasti investic, který mě osobně je rovněž sympatický. Investory dnes hodně zajímá nejen výnos, ale také to, jak zodpovědně se dané firmy chovají k životnímu prostředí, jak se chovají ke svým zaměstnancům, zda dělají něco prospěšného pro celou společnost.

Škoda jen že má tento fond tak velkou nákladovost. Dosavadní výsledky fondu nenutí investory příliš se nad poplatky za správu pozastavovat. Ale faktem je, že existují na trhu i levnější řešení. Druhý drobný nedostatek spatřuji v metodě měnového zajištění, které neeliminuje riziko vývoje kurzu EUR/USD. Jinak mám pro tento fond jen slova uznání.

Je ale potřeba také upozornit, že historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Věřím, že tento fond bude dlouhodobě vykazovat dobré výsledky, ale výnosy na úrovni kolem 30 % ročně vykazované v posledních třech letech jsou samozřejmě neudržitelné. Mějte realistická očekávání. Dlouhodobě by se výkonností mohl pohybovat lehce nad úrovní indexu MSCI World. Ten pro představu na desetileté periodě vykazuje růst o 10 % p.a.

Užitečné odkazy


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů NN Investment Partners a jsou platná k 31. 12. 2021.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 1. 2022

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (20.7 + 19.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru