Fondy

Fond-show: Franklin Gold and Precious Metals

Nejvýnosnější fond za poslední tři roky. Investuje do akcií těžařů zlata, stříbra a dalších drahých kovů. Velmi volatilní investice.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 4. 2022

Základní údaje

Správce fondu
Franklin Templeton Investments
Manažer fondu
Steve Land, Fred Fromm
ISIN
LU0496367417 (USD)
LU0496367763 (EUR)
LU0496368142 (EUR hedged)
Vznik fondu
30. 4. 2010
Velikost fondu
530 mil. USD
SRRI (1-7)
7
Minimální investice
10 000 Kč (500 Kč měsíčně)

Investiční strategie

Franklin Gold and Precious Metals Fund je akciový fond zaměřený na akcie těžařů zlata, stříbra a dalších drahých kovů. Nejedná se tedy o komoditní fond, který by musel řešit problémy s rolováním termínových kontraktů, ale vývoj hodnoty majetku fondu do značné míry koreluje s vývojem ceny zlata a dalších drahých kovů.

Portfolio fondu ke konci března tvořily akcie 114 firem, mezi nimi nechybí největší hráči na trhu Barrick Gold, Newmont Corporation a Agnico Eagle Mines, nicméně Newmont Mining a Agnico Eagle Mines jsou momentálně silně podvážené. Kromě velkých hráčů fond investuje i do řady menších firem. Celkově dominují těžaři zlata, ale v portfoliu najdeme i významné těžaře stříbra, platiny, palladia nebo kobaltu.

Regionálně převažují kanadské a australské firmy. V portfoliu není žádná ruská firma. Pokud jde o lokalitu těžby, významný podíl tvoří také latinská Amerika a Afrika.

Nejvýznamnější pozice ve fondu

Název společnosti
Podíl v portfoliu
Barrick Gold (Kanada)
5,11 %
Endeavour Mining (Velká Británie)
4,69 %
NewCrest Mining (Austrálie)
4,13 %
Perseus Mining (Austrálie)
3,70 %
SSR Mining (Kanada)
3,65 %
Newmont Corporation (USA)
3,48 %
RED 5 (Austrálie)
3,13 %
Impala Platinum (JAR)
2,83 %
Anglogold Ashanti (JAR)
2,58 %
Alamos Gold (Kanada)
2,55 %

Složení portfolia fondu

Franklin Gold and Precious Metals Fund - složení portfolia

Historické výnosy (v USD)

1 rok
-4,07 %
~
-4,07 % p.a.
3 roky
91,10 %
~
24,09 % p.a.
5 let
50,83 %
~
8,57 % p.a.
10 let
-18,53 %
~
-2,03 % p.a.
od založení
-27,00 %
~
-2,59 % p.a.
Za poslední tři roky stoupla cena zlata o 50 % (v dolarech). Hodnota investičních akcií fondu Franklin Gold and Precious Metals ve stejném období vyskočila téměř na dvojnásobek. Na tříleté časové periodě vykazuje nyní nejlepší výsledky ze všech retailových fondů veřejně nabízených v České republice.

Nicméně veškerý růst se odehrál již v roce 2020, kdy s panikou kolem Covidu vystřelila cena zlata nahoru. Poslední rok a půl více méně cena zlata stagnuje (i když s vysokou volatilitou) a spolu s ní stagnuje i hodnota akcií těžařů zlata. Na roční periodě je tak i fond Franklin Gold and Precious Metals lehce ztrátový, stejně jako naprostá většina akciových fondů.

Historický vývoj hodnoty investice

Franklin Gold and Precious Metals Fund - vývoj hodnoty investice

Rizika spojená s investicí

Franklin Gold and Precious Metals Fund je podle historické volatility zařazen do nejvyšší sedmé rizikové třídy v rámci ukazatele SRRI. Hodnota investice tu běžně kolísá o 5-10 % za měsíc, přičemž zpravidla silně koreluje s vývojem ceny zlata, ale vykazuje ještě větší výkyvy než samotné zlato. V zásadě se dá říct, že se fond do značné míry chová jako páková investice do zlata.

Hlavní problém nastává ve chvíli, kdy cena zlata klesne pod úroveň rentability těžby, jako se tomu stalo v roce 2013. To pak hodnota akcií těžařů strmě padá, mnohem více než samotné zlato. A jelikož dalších šest let zůstávala cena zlata nízko, nedařilo se dlouho ani akciím těžařů. Na desetileté periodě tak fond vykazuje stále ztrátu zhruba 20 %.

Fond má více měnových tříd. V České republice nabízí dolarovou a eurovou třídu a pak ještě eurovou třídu s hedgingem měnového rizika z dolaru do eura. Na hodnotu investice v korunách má každopádně vliv také pohyb kurzu české koruny a dolaru, respektive eura u té zajištěné třídy.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek
max. 5,75 %
Výstupní poplatek
není
Poplatek za správu
1,50 %
Výkonnostní odměna
není
TER (celková roční nákladovost)
1,83 %

Vstupní poplatek může být dle statutu fondu maximálně 5,75 %, dle ceníku většiny distributorů se reálně pohybuje kolem 3-5 %. Přesná výše vstupního poplatku pak zpravidla záleží na zprostředkovateli.

Výstupní poplatek žádný účtován není. Za obhospodařování a administraci fondu si správce automaticky strhává z majetku fondu 1,5 % ročně. Celková roční nákladovost fondu vychází na 1,83 %. Výkonnostní odměnu si žádnou neúčtuje.

Závěrečné hodnocení

Franklin Gold and Precious Metals Fund je velmi volatilní investice závislá na vývoji ceny zlata. Pokud věříte v pokračující růst ceny zlata, respektive že přinejmenším cena zlata výrazně neklesne, můžete zvážit takovouto rizikovější investici.

Zároveň je třeba ale zdůraznit, že tato investice je vhodná skutečně jen pro nejodolnější investory. Není nic neobvyklého, když tento fond během pár měsíců ztratí 30 % své hodnoty. Stejně tak ale jindy dokáže i hodně vydělat.

Já osobně nemám potřebu se nyní pouštět do podobných spekulací. Ale proti gustu žádný dišputát.

Užitečné odkazy


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Franklin Templeton Investment. Data k vývoji hodnoty investičních akcií a výkonnosti fondu jsou platná k 28. 4. 2022, data o složení portfolia fondu jsou platná k 31. 3. 2022, není-li uvedeno jinak.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 4. 2022

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (35.3 + 41.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru