Fondy

Fond-show: Fidelity World Fund

Fidelity World Fund nabízí jednoduché a zároveň velmi efektivní řešení, jak dlouhodobě investovat do akcií. Dlouhodobě poráží benchmark a je měnově zajištěný do korun.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
26. 11. 2017

Fidelity World Fund je aktivně spravovaný globální akciový fond. Jeho korunová varianta se zajištěním měnového rizika funguje sice teprve od roku 2016, ale jeho primární dolarová varianta vznikla už v roce 1996. Patří k nejúspěšnějším globálním akciovým fondům na světě, díky tomu mu agentura Morningstar udělila nejvyšší pětihvězdičkový rating.

Společnost Fidelity Investments patří obecně k nejstarším a nejrenomovanějším správcům fondů na světě. Jejich nejstarší fond Fidelity Fund zaměřený na americký trh byl založen již v roce 1930 a dodnes velmi úspěšně funguje.

Základní údaje

Správce fondu FIL Investment Management (Fidelity)
Manažer fondu Jeremy Podger
ISIN LU1400167216 (CZK)
Vznik fondu 6. 9. 1996 (USD)
Velikost fondu 46 mld. Kč
Rating Morningstar ***** (nejvyšší)
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie

Jedná se o globální akciový fond zaměřený na akcie velkých firem na rozvinutých trzích, tedy zejména investuje do firem v USA, Evropě a Japonsku. Fond je spravován aktivně (stock-picking) a aktuálně má v portfoliu 96 akcií, konkrétně například akcie Royal Dutch Shell, Alphabet, Apple, Citigroup, Microsoft, Johnson & Johnson nebo Airbus. Zpravidla se jedná o velké firmy s globální působností, které sice mají kořeny v západním světě, ale byznys dělají i v Číně, Indii, Brazílii a na všech důležitých trzích s největším růstovým potenciálem.

Při výběru jednotlivých akcií do portfolia sleduje portfolio manažer jak fundamentální ocenění, tak růstový potenciál společností. Oproti benchmarku aktuálně trochu podvažuje podíl amerických firem a naopak převažuje akcie evropské a japonské, ale i tak americké firmy tvoří zhruba polovinu portfolia fondu. Sektorově je portfolio fondu vyváženě rozložené, mírně převažují informační technologie a zdravotní péče.

Rozložení portfolia fondu

Fidelity World Fund - Rozložení portfolia fondu

Historický vývoj hodnoty podílových listů

Fidelity World Fund historicky vykazuje nejlepší výsledky ze všech globálních akciových fondů s měnovým zajištěním do CZK. Od založení v roce 1996 stoupla hodnota podílových listů fondu o 352 % (tj. 7,4 % p.a.), což je dokonce o 20 procentních bodů více než v případě beznákladového indexu MSCI World (samozřejmě musíme použít index v net variantě, čili s reinvesticí dividend).

Fidelity World Fund - Historický vývoj hodnoty podílových listů

Pro vytvoření grafu vývoje hodnoty podílových listů v porovnání s benchmarkem se mi bohužel podařilo sehnat data až od roku 2003. Z grafu je vidět, že na této časové periodě fond více méně kopíruje index, což je samo o sobě obrovský úspěch, když fond dokáže vydělat na své náklady a držet se beznákladového indexu. Na roční, tříleté i pětileté periodě fond dokonce mírně poráží benchmark, a stejně tak i na zmíněném horizontu od založení fondu.

Historické výnosy (EUR varianta)

1 rok 15,74 % ~ 15,74 % p.a.
3 roky 40,30 % ~ 11,95 % p.a.
5 let 99,54 % ~ 14,82 % p.a.
10 let 67,31 % ~ 5,28 % p.a.
od založení 352,50 % ~ 7,42 % p.a.

Rizika spojená s investicí

Fidelity World Fund je klasický akciový fond, jeho hlavním investičním rizikem je tedy tržní riziko vyplývající z vývoje cen akcií na trzích. Jinými slovy je potřeba počítat s normální krátkodobou volatilitou cen a s tím, že čas od času přijde větší propad cen. Dlouhodobě ale ceny akcií ve světě z ekonomické logiky rostou rychleji než inflace a navíc generují pravidelné dividendy, proto dlouhodobě představují nejlepší ochranu před inflací.

Korunová varianta fondu zajišťuje měnové riziko vůči primární dolarové variantě fondu. Syntetický ukazatel rizikovosti SRRI kalkulovaný dle volatility vychází na pátý stupeň ze sedmi, což odpovídá většině akciových fondů.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,25 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,89 %

Závěrečné hodnocení

Fidelity World Fund nabízí jednoduché a zároveň velmi efektivní řešení, jak dlouhodobě investovat do akcií. Shrňme si jeho hlavní přednosti:

  • Portfolio složené z akcií velkých nadnárodních společností
  • Měnové zajištění do korun
  • Přiměřená nákladovost TER
  • Renomovaný správce
  • Vynikající výsledky, fond dlouhodobě překonává beznákladový index

Jeho roční nákladovost je zhruba o 0,9 % p.a. nižší než v případě posledně zmiňovaného fondu fondů Conseq Active Invest Dynamický. A když se podíváme na historické výnosy těchto dvou fondů, Fidelity World Fund vyhrává pochopitelně na plné čáře. Na pětileté i desetileté periodě má zhruba dvojnásobné zhodnocení než Conseq Active Invest Dynamický.

Jistě, diverzifikace rizika tu není tak obšírná, jen cca 100 akcií ve srovnání s několika tisíci akciemi prostřednictvím fondu fondů. Ale má takto extra široká diverzifikace nějaký reálný význam? Minimální. Fidelity World Fund stačí doplnit nějakým globálním fondem zaměřeným na rozvíjející se trhy a máme také perfektní diverzifikaci rizika akciové složky.

Na jednorázové nákupy akicí dnes není vhodná doba, ceny jsou hodně vysoko a mohou v dohledné době spadnout dolů. Strategie čekání na propad ale nese riziko, že nakoupím příliš brzy, příliš pozdě, nebo vůbec. Řešením je rozložit investici v čase a při poklesech navyšovat investovanou částku. Podrobněji si o této strategii můžete přečíst v článku Jak dnes na akcie: Vyčkávat, nebo nakupovat?

Užitečné odkazy

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Fidelity International a jsou platná k 31. 10. 2017. Závěrečné hodnocení odráží pouze názor autora článku.

Psáno pro Investujeme.cz


Chcete investovat do fondu nebo se poradit o dalších možnostech?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
26. 11. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (44.3 + 23.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru