Fondy

Fond-show: Fidelity Global High Yield Fund

Jeden z nejvýnosnějších korunových dluhopisových fondů, vhodný do vyváženého či dynamického portfolia, s čistým výnosovým potenciálem zhruba 4-6 % p.a.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
10. 2. 2020

Základní údaje

Správce fondu FIL Investment Management
Manažer fondu Peter Khan
ISIN LU1114574418
Vznik fondu 13. 10. 2014
Velikost fondu 5 mld. CZK
Rating Morningstar ***
SRRI (1-7) 3

Investiční strategie

Fidelity Global High Yield Fund je dluhopisový fond zaměřený na investice do rizikovějších, tzv. high yield dluhopisů. Tak jsou označovány dluhopisy s kreditním ratingem spekulativního stupně, tj. BB+ a nižší. Průměrný kreditní rating dluhopisů v majetku fondu je BB-. Nižšímu ratingu pak ale samozřejmě odpovídá i vyšší potenciální výnos, odtud označení „high yield", což v angličtině znamená „vysoký výnos".

Čím větší je totiž riziko, že dlužník nebude schopen dodržet své závazky, tím vyšší úrok věřitelé požadují. Průměrný hrubý výnos do splatnosti portfolia fondu je 6,9 % p.a. při průměrné době do splatnosti 7,4 let.

Riziko se fond snaží minimalizovat širokou diverzifikací. Aktuálně má v portfoliu dluhopisy vydané od cca 150 emitentů, zpravidla podniků, z různých koutů světa. Převažují americké a evropské firmy.

Složení portfolia fondu

Fidelity Global High Yield Fund - složení portfolia fondu

Historické výnosy (v CZK)

1 rok 9,24 % ~ 9,24 % p.a.
3 roky 7,41 % ~ 2,41 % p.a.
5 let 18,43 % ~ 3,44 % p.a.
od založení 15,90 % ~ 2,82 % p.a.

Fidelity Global High Yield Fund funguje v primární dolarové třídě od roku 2012 a za tu dobu vydělal investorům 54 %, za což si vysloužil tříhvězdičkový rating agentury Morningstar. Korunová třída byla spuštěna v roce 2014 a za pět let zatím stoupla hodnota podílových listů fondu o 16 %. Během těchto pěti let fond zažil dvě výrazné korekce. Všimněte si, že tyto korekce v zásadě kopírují vývoj na akciových trzích.

Historický vývoj hodnoty investice

Fidelity Global High Yield Fund - vývoj hodnoty investice

Rizika spojená s investicí

Z pohledu historické volatility je fond zařazen do třetí rizikové třídy značící nižší až střední míru rizika. Rozhodně je ale potřeba zdůraznit, že se nejedná o konzervativní investici. Ve třetí rizikové třídě je i mnoho konzervativnějších fondů. Na tento fond bychom měli skutečně pohlížet jako na středně rizikovou investici, rizikovější než většina jiných dluhopisových fondů, ale zase ne tak rizikovou jako akcie.

Jelikož high yield dluhopisy obecně mají tendenci více korelovat s akciemi než s konzervativními státními dluhopisy, lze se na ně dívat i na jakousi konzervativnější alternativu akcií.

Fidelity Global High Yield Fund má více měnových tříd včetně korunové třídy zajišťující měnové riziko. Díky relativně vysokým nákladům na hedging měnového rizika v uplynulých pěti letech korunová třída čistou výkonností výrazně zaostávala za dolarovou třídou (výnosy v dolarech). Nicméně aktuálně jsou náklady na měnové zajištění takřka nulové, takže nyní už by korunová třída neměla výnosy zaostávat.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 3,50 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,00 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,43 %

Dle statutu může fond účtovat při investici vstupní poplatek až 3,5 %, většina distributorů ale účtuje klientům trochu nižší vstupní poplatek, zpravidla se pohybuje od 1 % do 2,5 %. Výstupní poplatek žádný účtován není. Za obhospodařování a administraci fondu je z majetku fondu automaticky strháván roční poplatek 1 %. Celková roční nákladovost fondu za poslední účetní rok byla 1,43 %.

Závěrečné hodnocení

Fidelity Global High Yield Fund patří k nejvýnosnějším korunovým dluhopisovým fondům. Má dobře rozložené portfolio. Zajišťuje měnové riziko do koruny. Má přiměřenou nákladovost. A především má solidní čistý výnosový potenciál cca 4-6 % p.a. Ale není vhodný pro úplně konzervativní investory, spíše dobře zapadá do vyváženého či dynamického portfolia.

Užitečné odkazy

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Fidelity International. Data k vývoji hodnoty podílových listů a výkonnosti fondu jsou platná k 31. 1. 2020, data o složení portfolia fondu jsou platná k 31. 12. 2019.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
10. 2. 2020

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (36.8 + 32.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru