Fondy

Fond-show: CPR Invest – Global Silver Age

Marketingově velmi úspěšný fond, jeho investiční strategie ale zatím úspěchy nesklízí. Výnosově výrazně zaostává za indexem MSCI World. A jeho poplatkovou politiku považuji za velmi nekorektní.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 6. 2019

CPR Invest – Global Silver Age je z právního hlediska podfond společnosti CPR Invest (SICAV), pro zjednodušení ho ale budeme označovat za fond. Má eurovou a korunovou třídu. Správcem fondu je společnost CPR Asset Management ze skupiny Amundi. Fond je tedy v České republice nabízen primárně společností Amundi a v Komerční bance.

Základní údaje

Správce fondu CPR Asset Management
Manažer fondu Jean-Dominique Seta
ISIN LU1425272355 (CZK)
Vznik fondu 31. 5. 2016
Velikost fondu 15,8 mld. CZK
Rating Morningstar **
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie

Myšlenka fondu je jednoduchá. Lidská populace stárne, a to nejen v Evropě a USA, ale dokonce ještě ve větší míře také v Číně nebo Japonsku. Silná poválečná generace baby boomers postupně odchází do důchodu. To s sebou nese problémy státních penzijních systémů, ale také řadu investičních příležitostí. Fond CPR Invest – Global Silver Age investuje do akcií firem, které by měly profitovat ze stárnutí populace.

Významnou část tedy tvoří farmaceutický a kosmetický průmysl (například Allergan, výrobce Botoxu), různá zdravotní zařízení nebo výrobci zdravotních pomůcek (například Medtronic). Najdeme zde také finanční instituce specializující se na životní a důchodové pojištění či správu penzijních fondů (například Axa, Manulife Financial nebo Prudential Financial). A téměř pětinu portfolia tvoří dále firmy zaškatulkované pod termínem „volný čas" (například Vivendi nebo Carnival). Celkem má nyní v portfoliu akcie 91 společností.

Složení portfolia fondu

CPR Invest - Global Silver Age - složení portfolia fondu

Historické výnosy

1 rok -1,31 % ~ -1,31 % p.a.
3 roky 8,18 % ~ 2,66 % p.a.
od založení 8,18 % ~ 2,66 % p.a.

Korunový podfond nyní funguje tři roky. Za tu dobu hodnota investičních akcií podfondu stoupla o 8 %. Pro srovnání hodnota indexu MSCI World ve stejném období stoupla o 29 %. Fond tedy svými výnosy zatím výrazně zaostává za průměrem trhu, což je dáno tím, že v portfoliu fondu převládají méně cyklické akcie. Nenajdete zde technologické firma jako Amazon, Facebook, Microsoft, Apple a další, které v posledních letech táhly růst akciových trhů.

Historický vývoj hodnoty podílových listů

CPR Invest - Global Silver Age - historický vývoj hodnoty podílových listů

Rizika spojená s investicí

Jako většina akciových fondů je i tento z pohledu historické volatility zařazen do páté rizikové třídy ze sedmistupňové škály SRRI. V porovnání s jinými akciovými fondy by přesto měl patřit v průměru k těm trochu méně volatilním ve srovnání s fondy, kde převládají technologie a jiné cyklické sektory. Nicméně stále se jedná o akciový fond, takže investici vhodnou pouze pro dynamické investory s dlouhým časovým horizontem.

Korunový podfond zajišťuje měnové riziko vůči primární eurové třídě fondu.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna 15 % z ročního výnosu nad indexem MSCI World
TER (celková roční nákladovost) 2,07 %

Ačkoliv fond nemá stanovený žádný benchmark, pro účely výkonnostní odměny pro správce fondu se srovnává s indexem MSCI World. Fond si totiž za správu účtuje kromě standardního 1,5 % fixního ročního poplatku ještě výkonnostní odměnu ve výši 15 % z ročního výnosu nad indexem MSCI World. Tato výkonnostní odměna se kalkuluje každý kalendářní rok zvlášť, vždy za období od 1. ledna do 31. prosince. Není zde aplikován standardní mechanismus high-water-mark.

Takže když fond jeden rok bude zaostávat 10 % za indexem a ve druhém roce index o 1 % porazí, tak si bude účtovat výkonnostní odměnu, ačkoliv celkově bude po dvou letech pořád 9 % zaostávat za indexem. Navíc fond ani nemusí přinést kladné zhodnocení, ale když třeba nějaký rok hodnota indexu MSCI World spadne o 40 % a hodnota fondu jen o 30 %, tak si fond bude účtovat 15 % z 10 % výkonnosti nad indexem MSCI World. Výkonnostní odměna je akorát limitována tím, že může být maximálně 2 % čisté hodnoty aktiv fondu.

Tohle nastavení osobně považuji za velmi nekorektní. Když už se sleduje relativní výkonnost nad indexem, tak alespoň dlouhodobě s využitím high-water-mark mechanismu. A pokud možno zároveň jen za podmínky kladného zhodnocení fondu. Jinak to není vůči investorům fér.

Závěrečné hodnocení

Fond CPR Global Silver Age letos získal bronzovou medaili v soutěži Zlatá koruna v kategorii podílových fondů. Umístil se na třetím místě za produkty Active Invest a Horizont Invest společnosti Conseq Investment Management. Upřímně řečeno ale vůbec nechápu, za co si takové ocenění tento fond odnesl. Zajímalo by mě, kolik produktů se do soutěže v kategorii podílových fondů přihlásilo. Byly aspoň čtyři? Tuhle soutěž osobně odjakživa považuji za pouhou placenou reklamu.

Myšlenka fondu je marketingově zajímavá, lidé na to slyší, dává jim takové zaměření fondu smysl. Proto také tento fond Komerční banka svým klientům velmi aktivně nabízí a fond dnes spravuje zhruba 600 mil. euro (cca 16 miliard korun).

Nicméně z investičního pohledu strategie fondu zatím příliš úspěšná není, výsledkově fond výrazně zaostává za indexem MSCI World. Poplatkové nastavení fondu považuji za velmi nekorektní vůči investorům. A mě osobně ani příliš nenadchlo konkrétní složení portfolia fondu, ale to je samozřejmě pouze subjektivní názor.

Za sebe mohu říct, že tento fond určitě svým klientům doporučovat k investici nebudu. V rámci akciové složky dám raději přednost klasickému globálně zaměřenému fondu.

Užitečné odkazy

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů CPR Asset Management. Data k vývoji hodnoty podílových listů a výkonnosti fondu jsou platná k 31. 5. 2019, data o složení portfolia fondu jsou platná k 30. 4. 2019.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 6. 2019

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (23.5 + 43.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru