Fondy

Fond-show: Allianz Global Artificial Intelligence

Prozatím jeden z nejúspěšnějších fondů v roce 2020 na světě. Má velmi specifické a perspektivní zaměření a je měnově zajištěn do české koruny.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
21. 7. 2020

Základní údaje

Správce fondu Allianz Global Investors
Manažer fondu Sebastian Thomas
ISIN LU1641601064
Vznik fondu 20. 7. 2017
Velikost fondu 2,5 mld. EUR
Rating Morningstar ***
SRRI (1-7) 6

Investiční strategie

Fond Allianz Global Artificial Intelligence investuje do akcií společností, které se aktivně podílí na vývoji umělé inteligence. V portfoliu fondu bychom našli zhruba 60 společností, mezi nimi i technologické giganty jako Amazon nebo Tesla. Největší pozicí jsou ale akcie společnosti CrowdStrike, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Dále bychom mezi největšími pozicemi našli akcie společnosti Roku, Splunk, Slack Technologies, Snap nebo Twilio. Asi nikoho nepřekvapí, že dominantně převažují americké firmy.

Složení portfolia fondu

Allianz Global Artificial Intelligence - složení portfolia fondu

Historické výnosy (v CZK)

1 rok 30,05 % ~ 30,05 % p.a.
3 roky 52,63 % ~ 15,42 % p.a.
od založení 52,63 % ~ 15,42 % p.a.

Fond Allianz Global Artificial Intelligence funguje teprve tři roky. První dva roky měl průměrné výsledky. V tomto roce ale patří k nejúspěšnějším akciovým fondům na světě. Při březnové panice na akciových trzích sice hodnota investice ve fondu spadla o 36 %, podobně jako zbytek trhu, ovšem pak se technologické akcie rychle zvedly zpět.

Právě technologické firmy jako Amazon, Microsoft, Apple či Tesla táhnou akciové trhy vzhůru. Vždyť jen tři firmy – Amazon, Apple a Microsoft – dohromady dokázaly díky své velikosti vykrýt ztráty 300 jiných akcií z indexu S&P 500. A s těmito technologickými giganty se veze i celá řada menších technologických firem.

Také fond Allianz Global Artificial Intelligence výrazně profitoval z růstu technologických akcií. Od půlky března stoupla hodnota podílových listů fondu o více než 80 %. Za první pololetí tak fond nakonec vydělal investorům zhruba 25 % a v polovině července už byla hodnota podílových listů o dalších 10 % vyšší. Po třech letech fungování se fond může pochlubit výnosem 15 % p.a.

Historický vývoj hodnoty investice

Allianz Global Artificial Intelligence - vývoj hodnoty investice v CZK

Rizika spojená s investicí

Hodnota podílových listů fondu Allianz Global Artificial Intelligence vykazuje vysokou volatilitu, fond je tedy zařazen do šesté rizikové třídy na sedmistupňové škále SRRI. Hlavní riziko investice je tržní riziko, čili obecně riziko vyplývající z vývoje cen akcií na burze. Díky svém zaměření a koncentraci v technologickém sektoru je potřeba počítat s většími výkyvy cen, než tomu bývá třeba v potravinářském odvětví. Kdo takové výkyvy neumí unést, neměl by do tohoto fondu investovat. Doporučený investiční horizont investice je minimálně 8 let.

Fond Allianz Global Artificial Intelligence momentálně drží v portfoliu převážně akcie amerických firem, které kupuje v dolarech. Korunová třída fondu ale zajišťuje měnové riziko pevným kurzem USD/CZK.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 2,05 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 2,11 %

Vstupní poplatek může být dle statutu fondu až 5 %. Výstupní poplatek žádný účtován není. Za obhospodařování a administraci fondu si Allianz strhává každý rok z majetku fondu poplatek ve výši 2,05 %. To je poměrně vysoký poplatek za správu, díky čemuž tento fond také vykazuje roční nákladovost 2,11 %. Na druhou stranu i přes vyšší náklady na správu fond zatím dokázal investorům přinést díky dobrému výběru jednotlivých akcií velmi solidní výnosy.

Závěrečné hodnocení

Tři roky jsou na akciový fond relativně krátké období, aby bylo možné vynášet objektivní soudy. Nicméně dosavadní výsledky fondu Allianz Global Artificial Intelligence investory zcela jistě plně uspokojují. Málokterý fond na světě se může letos pochlubit takovými výnosy jako Allianz Global Artificial Intelligence. Zda je to více dílem štěstěny nebo uměním portfolio manažera Sebastiana Thomase, o tom můžeme nyní jen polemizovat.

Každopádně pro tuto chvíli bychom měli portfolio manažerovi vyseknout poklonu a popřát mnoho úspěchů i do budoucna. Fond Allianz Global Artificial Intelligence určitě zařadím do oblíbených a budu ho bedlivě sledovat. Mimochodem podobně vysoké výnosy reportuje také jiný z mých oblíbených technologických fondů, BNP Paribas Disruptive Technology, o kterém jsem psal portrét zhruba před dvěma roky. A ještě lépe je na tom za poslední rok technologicko-environmentální fond BNP Paribas Energy Transition, který za necelý rok fungování zhodnotil majetek investorů o neuvěřitelných 56 %.

Užitečné odkazy

  • Klíčové informace pro investory (KIID)
  • Factsheet fondu

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Allianz Global Investors a jsou platná k 30. 6. 2020.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
21. 7. 2020

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (28.7 + 40.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru