Fondy

Analýza fondu: U.S. Pioneer Fund

Akciový fond vhodný pro dlouhodobé investice zaměřený na nejvyspělejší trh na světě. To je U.S. Pioneer Fund. Fond s dlouhodobě danou strategií a úctyhodnou historií.


Tabulka 1: Základní data fondu Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund

Správce fondu Pioneer Investments
ISIN – usd
ISIN – eur
ISIN – czk H
LU0133642578
LU0133643469
LU0510267130
Typ fondu Akciový
Vznik fondu 05. 10. 2001
Velikost 1 623 mil. USD

Zdroj: Pioneer Investments

Americký akciový trh je bez pochyby největším a nejrozvinutějším trhem vůbec. Investiční kultura v USA je na velmi vysoké úrovni. Cenné papíry z takového trhu by měly tvořit určitou část portfolia každého akciového investora. U.S. Pioneer Fund se zaměřuje pouze na společnosti, jejichž hlavní podnikatelská činnost je spojena právě s touto oblastí. Jedná se o totožný fond, jako je slavný Pioneer Fund, 3. nejstarší podílový fond v USA založený v roce 1928. Pioneer Investments tento fond nabízí v ČR v dolarové i eurové variantě, třetí možností je pak zajištění do českých korun.

V čele fondu stojí John Carey, zapřisáhlý akciový investor s dlouholetými zkušenostmi. Tento nositel doktorátu z historie působí ve skupině Pioneer od roku 1979. V roce 1986 se pak stal portfolio manažerem tohoto fondu.


 Investujte do fondů se slevou 20-60 % na vstupních poplatcích.


Portfolio a strategie fondu

Strategie fondu je již po dlouhou dobu velmi jasná a konzistentní. Zakladatel fondu Philip Carret byl zastáncem klasického hodnotového přístupu a v těchto tendencích pokračuje i John Carey. Zajímavostí je, že fond do svého portfolia nezařazuje akcie firem, jejichž zisky pocházejí z tradičních lidských „nešvarů" – žádný alkohol, tabák nebo hazardní hry. Jako svůj benchmark přijal fond standartní S&P 500, od kterého se ovšem portfolio zásadně neodlišuje, cílem samozřejmě není kopírování tohoto indexu.

Graf 1: Sektorové složení Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund

U.S. Pioneer Fund - sektorové rozložení portfolia

Zdroj: Pioneer Investments, data platná k 31. 7. 2013

Přes 95% portfolia je tedy zainvestováno v USA, fond se zaměřuje hlavně na velké a zavedené společnosti. Ty můžete vidět v portfoliích spousty fondů, u hodnotového přístupu je ovšem velmi důležitá cena, za jakou takovou akcii koupíte. Na světě je totiž velká spousta společností, které mají dobré a zavedené jméno, přitom stále ještě růstový potenciál. Výhodou hodnotového investora je pak ten fakt, že občas se dají koupit za směšně nízké ceny. Na druhou stranu je ovšem třeba říci, že portfolio je dle mého názoru až zbytečně přediverzifikované. Běžně je v něm okolo 130 titulů a váha jednoho titulu většinou nepřesahuje více než 3%. Vžít se do role manažera tak velkého fondu je ale velmi těžké, jedná se o retailový fond a tak může být výše uvedená skutečnost oprávněná.

John Carey v tuto chvíli oproti indexu nadvažuje např. jednu z nejstarších čokoládoven v Severní Americe Hershey's, výrobce speciálních zdravotnických pomůcek C. R. Bard nebo jednu z největších amerických bank PNC. Zajímavostí je např. i nadvážení farmaceutické společnosti Walgreen, která ve svých prodejnách prodává mimo jiné tabákové výrobky – to je ovšem v přímém rozporu s předchozími odstavci. Společnost ovšem na tuto kritiku reaguje tak, že tímto způsobem je mnohem lépe schopna nabídnout i prostředky a poradenství pro pomoc s ukončením závislosti na tabáku a to je hlavní důvod nabídky těchto výrobků. Chytré.

Co nám říká statistika?

Od srovnávacího indexu se v poslední době odlišoval fond např. podvážením technologických akcií, což se projevilo i na výkonnosti. U.S. Pioneer Fund totiž na kratších horizontech zaostává za indexem S&P 500 v řádu jednotek procentních bodů. Dlouhodobě v řádu desítek let ho ale poráží. Tyto výkyvy jsou způsobeny i hodnotovým přístupem k řízení portfolia, kdy se potenciál dlouho držených akcií může projevit až za několik let a v tomto případě opravdu nelze z krátkodobých ukazatelů minulé výkonnosti soudit. Nejedná se pouze o otřepanou frázi.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílového listu Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund v USD

U.S. Pioneer Fund - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: Podílové-fondy.com

Verze dostupné v ČR mají nákladovost v podobě TER okolo 1,7% p.a., což je číslo spadající do průměru a při pohledu na konkurenci nevybočuje. Velkou výhodou je minimální skrytá nákladovost v podobě nízké obrátkovosti portfolia. John Carey totiž drží akcie typicky 6 až 8 roků, poplatky za obchodování tak zbytečně neukrajují výnosy fondu.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund USD v CZK

jednotlivé roky
2007 -9,91%
2008 -31,48%
2009 17,90%
2010 15,62%
2011 -1,14%
2012 5,80%
2013 36,51%
2014 13,16%
kumulované výsledky
6 měsíců 13,37%
1 rok 28,08%
3 roky (p.a.) 24,73%
5 let (p.a.) 16,56%
10 let (p.a.) 3,97%

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 11. 09. 2014

Celkové hodnocení

Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund je velmi silný pojem ve světě fondových investic. Jedná se o lety prověřený produkt s velmi konzistentní hodnotovou strategií a zkušeným managementem, jehož přístup je mi sympatický. Kupovat akcie velkých a zavedených společností s růstovým potenciálem za tu správnou cenu mi přijde velmi logické. V poslední době mírně zaostával za indexem, není to pro mě ovšem správné rozhodovací měřítko. Tento fond by dle mého názoru měl postoupit do užšího výběru při tvorbě vašeho portfolia – stojí za uvažování.

Pro velkou jednorázovou investici asi není úplně nejvhodnější doba, americký trh láme nové rekordní hranice. Pravidelného investora by výraznější korekce jenom potěšila a to je přesně ten typ střadatele, pro kterého je fond vhodný. Přístup manažera ovšem vyžaduje disciplínu investorů. Fond je vhodný pouze pro dlouhodobé držení.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


 

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (25.4 + 3.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru