Fondy

Analýza fondu: Templeton Emerging Markets

Dnes se blíže podíváme na agresivnější stálici rozvíjejících se trhů od společnosti Franklin Templeton. Nepřesvědčivá minulost, ovšem s výnosovým potenciálem. Investice vhodná pro rizikovější skupinu investorů, v menší míře ovšem nemusí chybět ani ve středně rizikovém portofoliu.


Tabulka 1: Základní data fondu Templeton Emerging Markets

Správce fondu Franklin Templeton Investment
ISIN - USD
ISIN - EUR
LU0128522744
LU0188151921
Typ fondu akcie - emerging markets
Vznik fondu 28. 2. 1991
Velikost 1 344 mil. USD

Zdroj: Franklin Templeton Investment, data platná k 28. 2. 2013

Akciový podílový fond v americkém dolaru, zaměřený na rozvíjející se trhy, tzv. emerging markets. Byl založen již na začátku roku 1991, což z něj dělá jeden z nejdéle fungujících fondů v této kategorii. S kapitalizací 1 350 milionů amerických dolarů patří rozhodně k větším fondům. V České republice má prakticky každá větší správcovská společnost fond s podobným zaměřením, nedostatkem konkurence v kategorii tudíž rozhodně netrpí.

Hlavním portfolio manažerem fondu je ve světě financí velmi známý doktor Mark Mobius. Titul Ph.D v ekonomii získal na slavném MIT. Jedná se o manažera s dlouholetými zkušenostmi, který se na rozvíjejících se trzích pohybuje již několik desítek let. Je autorem několika odborných publikací a předsedou celé skupiny Franklin Templeton Emerging Markets. V řízení fondu zastává tradiční přesvědčení sira Johna Templetona, tedy hodnotový přístup a důkladnou fundamentální analýzu. Strategie spočívá ve výběru trhem podhodnocených nebo neobjevených akcií. Tato skutečnost a vyšší rizikovost z fondu dělá nástroj pro dlouhodobější investory.

Portfolio a strategie fondu

Z hlediska regionální diverzifikace se fond zdaleka nezaměřuje pouze na nejslavnější rozvíjející se trhy, tuto globální rozmanitost můžeme považovat za jeden z odkazů Johna Templetona, který je považován za průkopníka skutečně celosvětového investování. Kromě tradičních zemí jako Brazílie, Rusko nebo Čína jsou v portfoliu zastoupeny i méně investorsky známě oblasti jako např. Chile nebo Thajsko.

Graf 1: Regionální složení fondu Templeton Emerging Markets

Templeton Emerging Markets - regionální rozložení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton Investment, data platná k 28. 2. 2013

I z hlediska jednotlivých sektorů je portfolio velmi dobře diverzifikované. Dominuje spotřební zboží jako potraviny, nápoje a tabák, což jsou svým způsobem necyklické sektory. Dále má pak ještě vysoké zastoupení finančnictví a energie, které mají na rozvíjejících se trzích slušné růstové potenciály. Aktuálně obsahuje 75 titulů, v porovnání s konkurencí patří spíše ke koncentrovanějším. V 10 největších pozicích má zhruba 40% portfolia. Se zhruba 90 procentním podílem převažují malé společnosti s kapitalizací do 5 miliard USD, což je spíše výsledkem investičního přístupu a možnostmi daných trhů. Průměrná hodnota P/E se pohybuje okolo 12,5 násobku ročních zisků.

Graf 2: Sektorové složení fondu Templeton Emerging Markets

Templeton Emerging Markets - sektorové rozložení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton Investment, data platná k 28. 2. 2013


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Co nám říká statistika?

Srovnávacím benchmarkem fondu je MSCI Emerging Markets, který používá i agentura Morningstar.

Tabulka 2: Statistické ukazatele fondu Templeton Emerging Markets (3 roky)

Volatilita 14,08 %
Sharpe ratio 0,56
Beta 0,99
PTR 22,11 %

Zdroj: Morningstar.com, data platná k 28. 2. 2013

Na periodě posledních 3 let, kdy se na trzích vystřídaly všemožné nálady, má fond volatilitu na úrovni okolo 14%. To je oproti konkurentům nízké číslo, v kategorii je z hlediska volatility méně rizikový pouze ING Emerging Markets High Dividend, ovšem zaměřený na akcie s vysokým dividendovým výnosem, od kterého se nižší volatilita očekává. Fond je aktivně řízený a nesleduje pouze svůj benchmark, žádný rebel to ovšem není. Hodnota R squared na úrovni 95% to jen potvrzuje. Podle bety, která se rovná 0,99, by se měl chovat podobně jako index. Na jaké výnosové hladině je už otázkou trochu těžší.

Fond má velmi nízkou obrátkovost portfolia, podle výroční zprávy je to zhruba 22%. To ukazuje na velmi konzistentní dodržování zvolené strategie, což je vzhledem k její volbě velmi důležité. Z toho plyne i další výhoda ve formě nízkých nepřímých nákladů, které se nezapočítávají do celkové nákladovosti i přes to, že jsou hrazeny z majetku fondu. Velkou nevýhodou je ovšem poměrně vysoký TER. Šplhá se téměř ke 2,5%, což dělá z Templeton Emerging Markets jeden z nejdražších fondů ve své kategorii. To už je poměrně velké ukrojení z ročního výnosu.

Graf 3: Vývoj investice 1000 Kč do fondu Templeton Emerging Markets v CZK

Templeton Emerging Markets - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: Morningstar.com

Z hlediska historických výnosů fond při zhruba podobné volatilitě silně zaostává za indexem. To je samozřejmě dáno z určité části náklady fondu oproti nulovým srovnávacího benchmarku. Výsledky nejsou nejlepší, ani co se týče v porovnání s konkurencí. Při anualizovaných výnosech ji poráží na tří i pěti letém horizontu, což je způsobeno klesáním z nižší hodnoty při rozběhu finanční krize. Pokud bude trend pokračovat, ke konci roku budou již čísla méně příznivá. Na desetileté periodě již fond lehce ztrácí. Při klesajících cenách pak můžeme vidět lepší výsledky, což ovšem moc investorů nepotěší, ti chtějí vidět pouze kladná a pokud možno vysoká čísla.

Tabulka 3: Historická výkonnost fondu Templeton Emerging Markets

  fond kategorie index
jednotlivé roky
2007 11,40% 20,33% 21,47%
2008 -49,91% -51,89% -50,44%
2009 63,62% 67,04% 70,11%
2010 17,48% 19,93% 20,80%
2011 -11,56% -16,84% -14,22%
2012 8,06% 13,48% 14,54%
kumulované výsledky
6 měsíců 12,72% 11,55% 9,89%
1 rok 6,68% 7,03% 5,32%
3 roky (p.a.) 5,63% 5,13% 5,97%
5 let (p.a.) 5,26% 4,63% 5,68%
10 let (p.a.) 9,28% 11,24% 12,43%

Zdroj: Morningstar.com, data platná k 14. 3. 2013

Celkové hodnocení

Z pohledu celkového hodnocení máme před sebou fond s velmi kvalitní správou a silnou ikonou v čele. Velkou nevýhodou jsou neoddiskutovatelně velmi vysoké roční náklady. Pohled na historické hodnoty také nemluví příliš ve prospěch fondu. V tomto konkrétním případě bych tomu ovšem nepřikládal zásadní důležitost. Vzhledem k hodnotové investiční strategii, kdy jsou vybírány akcie podhodnocené a trhem ještě nenalezené se může stát, že výnosy se neprojevují v současnosti. Ty se často dostaví až ve chvílích, kdy trh začne objevovat hodnotu levně nakoupených akcií. Možná to jsou již současné tendence. Ano, tahle trpělivost s sebou nese i velké riziko, že trh bude mít v budoucnu jiný názor. Kromě obecnějších rizik je i tohle důvod, proč investor musí být psychicky odolnější.

Templeton Emerging Markets by tedy jistě postoupil do užšího výběru při alokování prostředků v rizikovější části portfolia. Fond dle mého názoru není bez budoucnosti, jediným ohrožením je pro mě odchod téměř 80 letého Marka Mobia z vedení fondu. V tomto případě ovšem doufám ve výchovu adekvátních a stejně kvalitních nástupců.

Psáno pro Investujeme.cz


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (40.4 + 30.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru