Fondy

Analýza fondu: ISČS Sporobond

Jeden z nejoblíbenějších fondů českých investorů. Sama investiční společnost České spořitelny ho pasuje do role základního stavebního kamene každého investičního portfolia. Je tohle označení stále aktuální a jeho velikost adekvátní?


Tabulka 1: Základní data fondu ISČS Sporobond

Správce fondu IS České spořitelny
ISIN CZ0008472263
Typ fondu Dluhopisový
Vznik fondu 31. 03. 1998
Velikost 12,395 mld. CZK

Zdroj: IS České spořitelny

Fond Sporobond z dílny investiční společnosti České spořitelny je zaměřen hlavně na české státní dluhopisy, ale portfolio je doplněno samozřejmě i o další tituly. Na českém trhu je nabízen již od konce března roku 1998 a v současnosti spravuje zhruba 12,5 miliardy českých korun. Bez pochyby se jedná o jeden z nejoblíbenějších fondů v ČR, ikdyž v porovnání se světem má samozřejmě ještě co dohánět. Pokud uvažujeme, že v naší zemi je v podílových fondech uloženo zhruba 250 mld. Kč, jedná se tak o cca 5% celého majetku v těchto instrumentech, což je při současném počtu fondů s povolením nabídky v ČR neskutečné číslo. Dle mého názoru je ovšem tato popularita způsobena rozsáhlou pobočkovou sítí ČS, kde je tento fond nabízen. Osobní bankéři u stolu tak tento fond nabídnou prakticky komukoliv se zájmem o ukládání volných finančních prostředků.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


Portfolio a strategie fondu

Fond má v portfoliu zařazené jak jednotlivé dluhopisy, tak i dluhopisové fondy. Při výběru státních cenných papírů jsou podle slov ISČS rozhodující hlavně durační podmínky daného instrumentu, čili jeho pozice na výnosové křivce, u zahraničních investic se posuzuje ještě kredibilita. S tím souvisí ovšem i nutná správnost makroekonomického odhadu, což se dá s trochou nadsázky přirovnat k astrologii. Firemní dluhopisy jsou v první fázi vybírány hlavně dle ratingu od největších světových agentur, v další části se hodnotí perspektiva segmentu a teprve až v posledním kroku se řeší výběr konkrétního titulu. Portfoliu dominuje Česká republika s 60% zastoupením, dále jsou již drobně zastoupeny ostatní středoevropské země + Německo a Francie. Fond musí obsahovat pouze dluhopisy s investičním stupněm, v současnosti naprosto dominují dluhopisy s A úrovní ratingu.

Graf 1: Regionální složení ISČS Sporobond

Sporobond - regionální složení portfolia

Zdroj: IS České spořitelny, data platná k 31. 12. 2013

Nadpoloviční většinu tvoří státní dluhopisy, zbytek si téměř férově rozdělují korporátní dluhopisy a ostatní podílové fondy, jako např. ESPA Bond Euro Corporate nebo Parvest Bond Euro Corporate. Velkou výhodou je pro tuzemského investora, který nezamýšlí utrácet peníze v cizích měnách, zajištění všech investic do české koruny.

Graf 2: Druh dluhopisů v portfoliu ISČS Sporobond

Sporobond - složení portfolia

Zdroj: IS České spořitelny, data platná k 31. 12. 2013

Co nám říká statistika?

Fond se snaží porazit benchmark tvořený ze 75 % indexem českých státních dluhopisů Bank of America Merrill Lynch Czech Government Bonds a 25 % eurový indexem korporátních dluhopisů Bank of America Merrill Lynch Euro. To se mu kromě velmi slabého roku 2008 i daří. Průměrné výkonnosti 4,85% p.a. od samotného založení fondu se ovšem v příštích letech jen těžko dočkáme. Bohužel nemáme k dispozici údaje ani o duraci, ani o průměrném výnosu do splatnosti. Těžko tak odhadovat výnosový potenciál tohoto fondu. Pozitivem je snaha manažera snižovat současnou hodnotu durace a být tak připraven na růst úrokových sazeb.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu ISČS Sporobond

Sporobond - vývoj hodnoty fondu

Zdroj: IS České spořitelny

Poslední udávaná nákladovost je na úrovní 1,22% v podobě TER. To není v porovnání s jeho konkurenty vysoké číslo, k povaze fondu asi přijatelné. Je ovšem třeba konstatovat jeho rostoucí trend, který by bylo třeba zastavit. V příštích letech bude nákladovost důležitým aspektem v dosahování kladných reálných výnosů.

Celkové hodnocení

V tomto případě není dle mého názoru relativní velikost fondu pravým obrazem. Bezesporu se jedná o jeden z kvalitnějších dluhopisových fondů nabízených českým investorům, nicméně nejlepší časy má na dlouho dobu za sebou. Jak píše ve svém výhledu sám manažer fondu Martin Šmíd, mj. lze očekávat růst výnosů delších dluhopisů. Pozorný čtenář jistě ví, že to se bohužel rovná poklesu ceny dluhopisu a tím pádem i ocenění celého fondu (pokud by nenastal velký přírůstek vložených prostředků). V současné době určitě nelze doporučit nové investice do tohoto fondu, od uložených prostředků čekejte pád do podprůměrného zhodnocení, který bude vyrovnáním silného roku 2012.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (31.7 + 42.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru