Fondy

Analýza fondu: Franklin Global Small-Mid Cap Growth

V dalším díle seriálu, který se věnuje konkrétním podílovým fondům, se podíváme na specifický fond od známého správce Franklin Templeton. Vyniká zajímavou správou, která je odvážná a velmi aktivní. Dobrá historie a příznivá nákladovost.


Tabulka 1: Základní data fondu Franklin Global Small-Mid Cap Growth

Správce fondu Franklin Templeton Investments
ISIN LU0144644332
Typ fondu Akciový
Vznik fondu 15. 4. 2002
Velikost 278 mil. USD

Zdroj: Franklin Templeton Investments

Franklin Global Small-Mid Cap Growth je akciový podílový fond, který investuje do akcií malých a středních firem po celém světě. Důvod, proč se zaměřit na tyto společnosti je, že se o nich často hovoří jako o dynamických a inovativních společnostech a právě ony posunují svět kupředu. Svou rizikovostí z hlediska kolísavosti cen vyžadují ovšem zkušenější investory, kteří jsou plně ztotožněni s tím, co dělají.

Fond je nabízen v dolarové verzi a byl založen v roce 2002. V čele fondu stojí portfoliomanažer Edwin Lugo a fond spravuje zhruba 280 mil. amerických dolarů. Patří tedy spíše mezi menší fondy, nejedná se o žádnou světoznámou „superstar".


 Investujte do fondů se slevou 20-60 % na vstupních poplatcích.


Portfolio a strategie fondu

Strategii fondu vystihuje sousloví v názvu a sice „Small-Mid Cap a Growth". Tento fond tedy investuje do společností na rozvinutých trzích, které mají tržní kapitalizaci větší než 100 mil. USD a menší než 8 mld. USD (Small-Mid Cap). Pro představu bude největší možná společnost ve fondu stále 100x menší než technologický gigant Apple. Zároveň musí mít tyto společnosti dle názoru portfoliomanažera vysoký růstový potenciál, fond je tedy charakterizován růstovou strategií (Growth). Tyto společnosti jsou obecně méně čitelné, než velké zaběhlé blue chips akcie, tudíž je zde také větší prostor pro cenové odchylky, kterých se snaží management využít a uplatnit tak svoje názory a zkušenosti s tímto trhem.

Management fondu vyznává aktivní správu svého portfolia a často se velmi výrazně odchyluje od srovnávacího benchmarku, což dokazují i statistické ukazatele rizikovosti. Manažeři jsou typem investorů, kteří se snaží ignorovat nálady a sentiment trhu a udržovat konstantní strategii dlouhodobého investování. Oproti běžným akciovým fondům se také odlišuje menším počtem akcií v portfoliu, který se pohybuje většinou okolo mezi 30 a 40, v současnosti drží fond 35 různých titulů. Dvě třetiny portfolia jsou rovnoměrně rozděleny do třech zemí, přičemž každá zaujímá přibližně 20%. Jsou to Spojené státy americké, Velká Británie a Irsko. Zbývající třetina je pak rovnoměrně rozdělena mezi státy západní Evropy, Kanadu, Japonsko a další vyspělé ekonomiky. I z hlediska velikosti společností pokrývá fond rovnoměrně celé uvedené spektrum možností.

Graf 1: Regionální složení Franklin Global Small-Mid Cap Growth

Fond Franklin Global Small-Mid Cap Growth - regionální složení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton Investments, data platná k 28. 2. 2015

Z hlediska sektorů pak jasně dominují finanční služby, které zaujímají polovinu portfolia. Zbytek tvoří průmysl a spotřební zboží. Zajímavostí je, že například informační technologie jsou zastoupeny minimálně, i když jsou často synonymem malé růstové firmy. Fond investuje do menších firem a důsledkem toho je, že pod sektorem financí nehledejme největší banky, v sektorů spotřebního zboží a služeb zase nebudou největší značky světa. Často se jedná o svým způsobem speciální společnosti. Např. největší zastoupení ve fondu má americká společnost Markel založená v roce 1930, která působí v pojišťovacím odvětví a zaměřuje se na krytí ne úplně běžných rizik. Dalšími velkými pozicemi je např. Dalata Hotel Group, která je největším provozovatele hotelů v Irsku, v portfoliu jich má okolo 5O. Countrywide je zase největší realitní agentura ve Velké Británii.

Graf 2: Sektorové složení Franklin Global Small-Mid Cap Growth

Fond Franklin Global Small-Mid Cap Growth - sektorové složení portfolia

Zdroj: Franklin Templeton Investments, data platná k 28. 2. 2015

Co nám říká statistika?

Benchmarkem fondu je MSCI World Small Cap Index. Jak již bylo řečeno, benchmark je pro fond opravdu pouze benchmarkem a ne investičním vzorem, jak tomu často bývá. Spojené státy mají např. ve srovnávacím indexu zastoupení 60%, zatímco ve fondu pouze 20%, Irsko není v indexu zastoupeno téměř vůbec. Podobné je to i v sektorovém rozložení. Výhodou je i příznivá poplatková struktura. Manažerský poplatek fondu je 1% p.a., což je v této kategorii velmi dobré číslo a celková nákladovost v podobě TER se tak pohybuje na hodnotě pouze 1,85% p.a.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu Franklin Global Small-Mid Cap Growth

Fond Franklin Global Small-Mid Cap Growth - vývoj hodnoty podílových listů

Zdroj: Podilove-fondy.com

Z hlediska výkonnosti za svým bechmarkem zaostává, což je ovšem způsobeno hlavně špatnými pár měsíci v nedávné době, pro dlouhodobého investora by ovšem tento fakt neměl být překážkou, je to výsledek přístupu managementu. Posilující dolar ale přinesl českému investorovi průměrné zhodnocení za posledních deset let cca 10 % p.a. a po přepočtu do českých korun fond svůj benchmark v dlouhodobém hledisku porazil. Ovšem těžko říci, jaký bude vývoj na měnovém trhu v budoucnu.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Franklin Global Small-Mid Cap Growth v CZK

jednotlivé roky
2008 -34,22%
2009 43,87%
2010 20,64%
2011 -8,74%
2012 22,19%
2013 37,13%
2014 1,95%
2015 11,98%
kumulované výsledky
6 měsíců 15,90%
1 rok 19,30%
3 roky (p.a.) 23,67%
5 let (p.a.) 16,71%
10 let (p.a.) 9,97%

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 11. 3. 2015

Celkové hodnocení

Franklin Global Small-Mid Cap Growth je akciový fond se zajímavou strategií a odvážnou aktivní správou, kdy se management fondu nebojí prosazovat své myšlenky a očividně má důvěru společnosti. Výsledková historie fondu je příznivá a velmi pozitivní je i nízká nákladovost fondu. Akciová část vašeho portfolia by neměla na tomto fondu vyloženě stát, ale jedná se o dobrý doplněk portfolia. Je vhodný jen pro investory, kteří rozumí tomu, co fond dělá a jsou s tím plně ztotožněni. Výkyvy totiž budou a zápřah na psychiku je značný, svou roli hraje i to, že fond není měnově zajištěn. Znalosti a zkušenosti ovšem tento tlak pomohou snižovat.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, které fondy vybrat a jak sestavit vlastní investiční portfolio.


Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (12.2 + 33.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru