Dluhopisy

Výnosový potenciál dluhopisových fondů

Jaké výnosy je možné očekávat od nejznámějších dluhopisových fondů? Málokterý bude schopen v příštích několika letech výnosy překonat inflaci. Většina fondů bude ráda, pokud neupadne do ztráty.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 9. 2017

Už dobré dva roky upozorňuji investory, že dluhopisové fondy vyčerpaly svůj výnosový potenciál na několik let dopředu a že v následujících několika letech budou generovat velmi nízké výnosy, nebudou-li rovnou ztrátové. Fondy investující primárně do českých státních dluhopisů už mají dva roky skutečně problémy. Postupně se však výrazně snížil i výnosový potenciál ostatních dluhopisových fondů. Podívejme se na realitu trhu.

V České republice má povolení k veřejné nabídce zhruba 600 dluhopisových fondů. Já jsem z nich vybral pouze fondy vedené v korunách a zaměřil jsem se pouze na středně rizikové dluhopisové fondy, které ještě mají alespoň nějaký výnosový potenciál, ale přitom zase nejsou příliš rizikové. Optimálně tedy fondy, které investují do dluhopisů s kreditním ratingem BBB nebo A. Takové fondy je možné zařadit do konzervativního portfolia.

Výnosový potenciál středně konzervativních korunových dluhopisových fondů

Fond Průměrný
kreditní rating
Průměrný výnos
do splatnosti (p.a.)
TER za rok 2016
Potenciální
výnos (p.a.)*
Sporobond A 0,40 % 0,78 % -0,38 %
Conseq dluhopisový BBB+ 1,56 % 1,26 % 0,30 %
Parvest Bond Euro Corporate BBB 1,49 % 1,13 % 0,36 %
Trendbond A- 2,34 % 1,75 % 0,59 %
NN First Class Yield Opportunities B+ 3,05 % 1,52 % 1,53 %
Generali korporátních dluhopisů BB 3,56 % 2,03 % 1,53 %
WOOD&Co All Weather dluhopisový BBB- 2,60 % 0,88 % 1,72 %
Pioneer Strategic Income A 3,71 % 1,78 % 1,93 %
J&T Money - 3,25 % 1,22 % 2,03 %
J&T Bond - 3,74 % 1,23 % 2,51 %
Amundi Funds Bond Global Aggregate A- 4,11 % 1,34 % 2,77 %
Templeton Global Bond BBB+ 7,80 % 1,42 % 6,38 %

Zdroj: Měsíční zprávy jednotlivých fondů, data platná k 31. 7. 2017

* Potenciální výnos je kalkulován jako průměrný výnos do splatnosti dluhopisů v portfoliu fondu ponížený o roční nákladovost fondu.

Ve výčtu chybí fondy ČSOB a Komerční banky, které nezveřejňují průměrný výnos do splatnosti dluhopisů v portfoliích jednotlivých fondů ani jejich průměrný kreditní rating. Nicméně jejich konzervativní dluhopisové fondy investují převážně do českých státních dluhopisů. Desetiletý český státní dluhopis má aktuálně hrubý výnos do splatnosti 0,9 % p.a. Takže po odečtu ročních nákladů na správu je jejich výnosový potenciál kolem nuly, nebo spíše lehce ztrátový.

Některé "konzervativní" fondy nesou vysoké kreditní riziko

Do tabulky jsem zařadil i některé fondy, které podle průměrného kreditního ratingu patří mezi rizikovější high yield dluhopisové fondy, ale investorům bývají často chybně nabízeny jako konzervativní investice. Jedná se o fond Generali korporátních dluhopisů (průměrný rating BB) a fond NN First Class Yield Opportunities (průměrný rating B+). Jak je vidět, také jejich výnosový potenciál je velmi nízký kolem 1,5 % p.a., přitom kreditní riziko výrazně vyšší než u jiných prezentovaných fondů.

Problematické jsou také fondy J&T Money a J&T Bond, u kterých správce neuvádí průměrný kreditní rating, neboť mnoho dluhopisů v majetku těchto fondů ani žádný rating přidělen nemá. Kdyby měly, jednalo by se zcela jistě o rating spekulativního stupně někde na úrovni jednoho až dvou „béček", tedy klasický high yield dluhopisový fond, ačkoliv díky historicky velmi nízké volatilitě jsou tyto fondy širokou veřejností i většinou investičních zprostředkovatelů mylně považovány za konzervativní. Tím je nechci kritizovat, jsou to velmi dobře spravované fondy a mnoho mých investorů má ve fondu J&T Bond také zainvestováno. Pouze chci zdůraznit, že se jedná o rizikovější dluhopisy.

Výnosový potenciál fondu J&T Money je kolem 2 % p.a. a fondu J&T Bond kolem 2,5 % p.a. V porovnání s většinou dluhopisových fondů jsou to poměrně vysoká čísla, ale už je to sotva na hranici inflace. Rozhodně to nebude 5 % ročně jako v minulých letech. J&T banka sice agresivně láká investory do těchto svých fondů na historický výnos 5 % p.a., ale zrovna toto je názorná ukázka, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Klidně dám ruku do ohně za to, že v příštích třech letech budou výnosy obou fondů výrazně menší než 5 %.

Připravte se na mizivé výnosy dluhopisových fondů

Konzervativní dluhopisové fondy (kreditní rating AAA a AA)

Ryze konzervativní dluhopisové fondy budou s největší pravděpodobností ztrátové už jen díky tomu, že výnos do splatnosti dluhopisů ve fondu nepokryje ani náklady na správu. Pokud se do toho přidá růst úrokových sazeb, který bude tlačit tržní cenu dluhopisů dolů, bude většina konzervativních dluhopisových fondů vykazovat ztráty řádově až 10 %.

Rizikové high-yield dluhopisové fondy (kreditní rating BB a nižší)

Vysoce rizikové dluhopisové fondy investující do tzv. high yield dluhopisů spekulativního stupně budou mít navíc výrazné problémy až přijde ekonomická recese a někteří emitenti se dostanou do platební neschopnosti. Rizikové spready porostou a tržní cena těchto dluhopisů může výrazně poklesnout, klidně i o 30 %. Nevím, kdy to nastane, ale bude to pravděpodobně otázka několika málo let. Podrobněji jsem se tomuto tématu věnoval v posledním článku nazvaném Pozor na high yield dluhopisy – bomba tiká.

Středně rizikové dluhopisové fondy (kreditní rating A a BBB)

Ani zlatá střední cesta ale není výhrou. Jak vyplývá z uvedené tabulky, také výnosový potenciál středně rizikových dluhopisových fondů je pro následujících několik let mizivý a pohybuje se zpravidla do 2 % p.a. Nejlepší perspektivu při relativně nízké volatilitě zde mají fondy Pioneer Strategic Income a Amundi Funds Bond Global Aggregate. Ovšem stejně jako u všech jiných dluhopisových fondů i zde platí, že při růstu úrokových sazeb bude klesat tržní cena dluhopisů, díky čemuž i tyto fondy mohou být po nějakou dobu ztrátové.

Když si to shrneme, dluhopisové fondy čeká všeobecně špatné období. Investoři by měli být rádi, pokud dluhopisový fond nebude ztrátový. Na výnosy nad inflací můžeme u všech konzervativnějších dluhopisových fondů zapomenout, to je jednoduchá matematika.

Existuje nějaká alternativa?

Světlou výjimkou je fond Templeton Global Bond s výnosovým potenciálem kolem 6 % p.a., což i odpovídá jeho historickým výnosům. Ovšem je to za cenu výrazně vyšší volatility. Tento fond je sice měnově zajištěn do korun vůči své primární dolarové variantě, ale fakticky investuje do dluhopisů v různých měnách, největší pozice tvoří momentálně brazilské dluhopisy v brazilském realu, mexické dluhopisy v mexickém pesu nebo indonéské dluhopisy v indonéské rupii. Kromě toho se občas fond pouští prostřednictvím měnových derivátů do přímých spekulací na pohyb určitých měnových párů. Historicky je tento fond velmi úspěšný, ale krátkodobě vedou pohyby kurzů měn k poměrně velkým výkyvům hodnoty majetku fondu.

A tak ačkoliv z pohledu kreditního rizika může být fond Templeton Global Bond s průměrným kreditním ratingem BBB+ řazen mezi středně rizikové dluhopisové fondy, tak z pohledu volatility patří rozhodně k rizikovějším fondům, takže není vhodný pro úplně konzervativní klienty. Nicméně osobně ho dnes považuji za lepší variantu než high yield dluhopisové fondy a často ho klientům doporučuji na vyvážení akciové složky. Jeho nespornou výhodou je velmi nízká korelace s jinými dluhopisovými i akciovými fondy.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 9. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (30.1 + 18.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru