Dluhopisy

Stát opráší dluhopisy pro občany

Ministerstvo financí představilo chystanou emisi šestiletých spořicích dluhopisů pro občany. Jejich čistý výnos po šesti letech vychází na 1,77 % p.a.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
28. 11. 2018

Po čtyřleté pauze se Ministerstvo financí rozhodlo oprášit projekt státních spořicích dluhopisů, jenž v roce 2011 zavedl tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Při příležitosti výročí 100 let od založení Československé republiky se ministerstvo rozhodlo nazvat tuto novou emisi dluhopisů pro občany vznešeně Dluhopis Republiky.

Jedná se o standardní státní dluhopis. Akorát tato emise není určena bankám, fondům a jiným institucionálním investorům, ale výhradně občanům České republiky – fyzickým osobám. Distribuci dluhopisů zajišťuje ČSOB na vybraných pobočkách.

Úpis dluhopisu bude probíhat čtvrtletně ve třech intervalech:

Zimní úpis 3. 12. 2018 – 18. 1. 2019 Datum emise 1. 2. 2019
Jarní úpis 21. 1. 2019 – 15. 3. 2019 Datum emise 1. 4. 2019
Letní úpis 18. 3. 2019 – 14. 6. 2019 Datum emise 1. 7. 2019

Obecné parametry dluhopisu

Dluhopis Republiky je šestiletý reinvestiční dluhopis s pevně stanovenou rostoucí úrokovou sazbou, přičemž přesná výše úroků bude stanovena vždy těsně před zahájením úpisu, a to takovým způsobem, aby průměrný výnos dluhopisu zhruba odpovídal aktuálním výnosům státních dluhopisů obchodovaných na veřejném trhu.

Nominální hodnota dluhopisu je jedna koruna. Minimální investice je stanovena na 1000 korun, tedy minimálně si občan musí koupit 1000 kusů Dluhopisu Republiky. Maximální investice je omezena na jeden milion korun v rámci jedné emise. Tedy teoreticky si každý může koupit až tři miliony kusů, po jednom milionu v každé emisi.

Výnosy první emise

Momentálně jsou přesně známy pouze parametry první emise, jejíž úpis bude zahájen 3. prosince. Připisované hrubé roční výnosy zde postupně rostou z 0,5 % v prvním roce až na 4,5 % v posledním šestém roce. Tím se pochopitelně ministerstvo snaží motivovat vlastníky dluhopisů, aby je neprodávali předčasně, ale drželi až do splatnosti.

Úrokové výnosy nejsou majitelům dluhopisů vypláceny, ale jsou automaticky reinvestovány. Majiteli dluhopisu tak budou na jeho majetkový účet automaticky jednou ročně připsány další dluhopisy v hodnotě odpovídající stanovenému výnosu za uplynulé období.

Hrubé roční výnosy první emise Dluhopisu Republiky

1. rok (1. 2. 2019 – 1. 2. 2020) 0,50 %
2. rok (1. 2. 2020 – 1. 2. 2021) 1,00 %
3. rok (1. 2. 2021 – 1. 2. 2022) 1,50 %
4. rok (1. 2. 2022 – 1. 2. 2023) 2,00 %
5. rok (1. 2. 2023 – 1. 2. 2024) 3,00 %
6. rok (1. 2. 2024 – 1. 2. 2025) 4,50 %
Průměrný výnos 2,08 %

Zdroj: MFČR

Průměrný výnos a jeho zdanění

Za předpokladu, že dluhopisy budete držet až do splatnosti, vychází po šesti letech průměrný hrubý roční výnos této emise 2, 08 % p.a. Jedná se však o zdanitelný příjem, který podléhá klasické srážkové dani podobně jako třeba úroky na spořicím účtu v bance. Daň v tomto případě odvádí přímo emitent dluhopisu, Ministerstvo financí České republiky, do daňového přiznání už tedy tento příjem neuvádíte.

Kapitálové příjmy jsou aktuálně daněny 15% daní z příjmu. Čistý výnos z dluhopisu by tak po šesti letech vycházel na 1,77 % p.a. Ovšem za předpokladu, že vláda nezruší superhrubou mzdu a nezvýší sazbu daně z příjmu na 19 %, jak má ve svém programovém prohlášení. To by pak čistý výnos klesl na 1,69 % p.a.

Jsou nabízené podmínky férové?

Ze strany Ministerstva financí mi to na jednu stranu nepřijde úplně košér, nabízet lidem čistý výnos 1,77 % p.a. v době, kdy je inflace nad úrovní 2 % cílených Českou národní bankou. Výnosy Dluhopisu Republiky zaostávají za inflací. Chce-li si stát půjčit od lidí peníze, měl by jim nabídnout alespoň smysluplný výnos, který i po zdanění pokryje inflaci. Tomu by odpovídal průměrný hrubý úrokový výnos kolem 3 %, nikoliv kolem 2 %.

Na druhou stranu to by zase bylo nesmyslné z pohledu hospodaření českého státu, protože na finančních trzích by si mohl půjčit levněji. Při aukci dluhopisů v říjnu tohoto roku upisovalo Ministerstvo financí šestileté dluhopisy s hrubým výnosem 2,06 %. Hrubý výnos do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů se aktuálně pohybuje kolem 2,1 % p.a. Tak proč by si stát měl půjčovat od lidí za vyšší úrok? Ty úroky pak stejně hradíme my všichni daňoví poplatníci. To by nedávalo smysl.

Ministerstvo financí se nabídkou dluhopisů pro občany snaží diverzifikovat své portfolio věřitelů, ředit zahraniční institucionální investory také domácími investory fyzickými osobami. Ve finále to má pro státní kasu hlavní důsledek v tom, že u českých investorů občanů se státu vrátí zpět část úroků ve formě daně z příjmu. Svým způsobem tak mohou být dluhopisy pro občany pro stát finančně výhodnější. Nicméně museli bychom vzít v potaz také náklady na marketing a distribuci, které určitě nebudou malé. Takže jestli se to Ministerstvu financí vyplatí, nedokážu posoudit.

Má smysl investovat do Dluhopisu Republiky?

Investovat peníze na šest let s průměrným ročním dvouprocentním hrubým výnosem považuji za nevýhodné. Výnos s velkou pravděpodobností ani nepokryje inflaci. Existuje mnoho zajímavějších investic s vyšším potenciálním výnosem.

Někdo bude určitě uvažovat tak, že výnos sice nepokryje inflaci, ale zase je bezpečný. Hledáte-li jistý výnos, ano, na spořicím účtu takový úrok zatím nedostanete, ale úrok 2 % p.a. už dnes nabízí některé banky na dvouletém termíňáku. U pětiletého termíňáku se dá dostat na 2,5 % p.a. Tak proč se uvazovat na šest let s výnosem 2,08 % p.a? Ne, to mi opravdu nedává smysl.

Nepochybuji o tom, že Ministerstvo financí dluhopisy bez problému upíše. Vždycky se najde dost lidí, kteří neumí počítat nebo neznají jiné možnosti na trhu. Nicméně já osobně si za stávajících podmínek nabízený dluhopis určitě nekoupím.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

Ilustrativní foto - zdroj: www.mfcr.cz


Chcete se poradit, kam investovat?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
28. 11. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (17.8 + 19.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru