Dluhopisy

Dluhopisy – bilancování roku 2017 a výhled na rok 2018

Rok 2017 nebyl pro dluhopisy vůbec příznivý a nejinak tomu bude i v roce 2018. Rostoucí úrokové sazby se budou promítat do dalšího růstu úrokových výnosů dluhopisů, což v praxi znamená, že tržní cena dluhopisů bude klesat.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
18. 1. 2018

Doporučujeme také:

Úrokové sazby stoupají pomalu vzhůru

Před rokem znělo mé poselství k dluhopisům naprosto jasně: „Inflace stoupá, tedy přichází čas na zvedání úrokových sazeb a normalizaci dluhopisových trhů, i když to bude zdlouhavý proces. Na dluhopisy není dobrá doba. Mnoho dluhopisových a penzijních fondů čekají chudá léta."

Proces normalizace úrokových sazeb v uplynulém roce započal a měl by pokračovat i v roce 2018. Centrální banky budou postupně zvedat úrokové sazby, minimálně Česká národní banka určitě a americký Fed pravděpodobně také. Pokud i v Evropě inflace stoupne, mohla by letos začít zvedat sazby i Evropská centrální banka. A uvidíme, s čím přijdou Bank of Japan, Bank of England a zejména The People's Bank of China.

Politika centrálních bank bude do značné míry určující pro vývoj na dluhopisových trzích a také pro vývoj na měnových trzích. Pro dluhopisové trhy všeobecně platí, že úroky jsou stlačené na minimum. Rostoucí úrokové sazby se pochopitelně budou promítat i do úroků u dluhopisů. Rok 2018 by tedy měl být ve znamení rostoucích výnosů do splatnosti. To v praxi znamená, že tržní cena dluhopisů klesá.

Vývoj na dluhopisových trzích v USA

Tento vývoj je charakteristický už druhým rokem pro dluhopisový trh v USA. Výnosy do splatnosti amerických dluhopisů stoupají, přičemž nejrychleji rostou úroky u krátkodobých dluhopisů, u delších splatností rostou pomaleji. Tím dochází ke zplošťování tzv. výnosové křivky – rozdíl mezi výnosy krátkodobých a dlouhodobých dluhopisů se snižuje. To bývá běžný jev ve finální fázi ekonomické konjunktury, kdy centrální banky zvyšováním úrokových sazeb tlumí rychlý růst ekonomiky.

Konkrétně americké šestiměsíční treasuries už mají výnos do splatnosti 1,6 % p.a., roční 1,8 % p.a., pětileté 2,3 % p.a., desetileté 2,5 % p.a. a třicetileté 2,9 % p.a. Výnos do splatnosti desetiletých amerických státních dluhopisů za poslední dva roky stoupl z 1,5 % p.a. na 2,5 % p.a. To v praxi znamená, že tržní cena takového dluhopisu klesla zhruba o 10 %.

Vývoj výnosu do splatnosti amerických desetiletých státních dluhopisů

Vývoj výnosu do splatnosti amerických desetiletých státních dluhopisů

Zdroj: Trading Economics

Vývoj na dluhopisových trzích v České republice

Česká republika je s vývojem úrokových sazeb zhruba jeden rok za USA, ale zároveň napřed v porovnání se zbytkem Evropy. Inflace v ČR stoupla v uplynulém roce nad 2 %, a tak se ČNB jako první centrální banka v rámci Evropské unie odhodlala začít zvedat úrokové sazby. Předpokládá se, že v roce 2018 bude ČNB nadále zvyšovat úrokové sazby. Základní repo sazba by během tohoto roku mohla stoupnout na 1,5 % a lombardní sazba až na 2 %.

S očekáváním růstu úrokových sazeb se také v České republice začaly rychle zvedat úroky u dluhopisů. V roce 2016 bylo schopné ministerstvo financí vydávat dokonce tříleté i pětileté emise dluhopisů se záporným výnosem. To už je historie. Na podzim 2016 klesl výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu na pouhých 0,25 % p.a. Dnes už je to zhruba 1,8 % p.a. a v průběhu tohoto roku pravděpodobně výnos do splatnosti dál poroste.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých státních dluhopisů České republiky

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých státních dluhopisů České republiky

Zdroj: Trading Economics

Tržní cena desetiletého státního dluhopisu klesla v uplynulém roce zhruba o 13 % a pravděpodobně ještě bude dál klesat. Proto také naprostá většina dluhopisových fondů, které investují velkou část majetku do českých státních dluhopisů, v uplynulém roce vykázala ztráty. Zcela jistě se to také projeví na výnosnosti starých penzijních fondů (tzv. transformovaných fondů), které budou za rok 2017 s největší pravděpodobností připisovat nulové výnosy a penzijní společnosti ještě budou muset jejich ztráty dotovat ze svého.

Vývoj na dluhopisových trzích ve světě

Ekonomický cyklus v Evropě má nyní zhruba dvou- až tříleté zpoždění oproti ekonomice USA. To se odráží i na politice Evropské centrální banky, která zatím drží záporné úrokové sazby a pokračuje v kvantitativním uvolňování formou nákupu dluhopisů (státních i podnikových). Nicméně i rétorika ECB se pomalu začíná měnit a pokud inflace v eurozóně dosáhne ke 2 %, dá se očekávat, že i v eurozóně začnou úrokové sazby růst. Pravděpodobně to nebude dříve než koncem tohoto roku, spíše až v roce 2019. Ale ten den se v očích investorů blíží, a tak i v Evropě pomalinku začínají úrokové výnosy dluhopisů stoupat. Nicméně nákupy dluhopisů ze strany ECB budou ještě nějakou dobu držet výnosy dole.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých státních dluhopisů Německa

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých státních dluhopisů Německa

Zdroj: Trading Economics

Vyšších výnosů se dá dosáhnout u dluhopisů vydávaných na rozvíjejících se trzích. Ruské, indické, mexické, brazilské nebo turecké dluhopisy nesou všechny přes 7 % p.a. výnos do splatnosti. Problém je, že se jedná o dluhopisy v lokálních měnách a pohyby kurzů těchto měn vykazují vysokou volatilitu, takže to rozhodně není konzervativní investice. Nicméně jako vyvážení akciím taková investice smysl dává. Tyto země také vydávají dluhopisy v dolarech, které nesou nižší úroky, ale i u nich jsou výnosy výrazně zajímavější, než momentálně nabízí dluhopisy v Evropě nebo v USA.

Výnos do splatnosti (p.a.) vybraných desetiletých státních dluhopisů

Země YTM (p.a.)
Švýcarsko 0,01 %
Japonsko 0,08 %
Německo 0,57 %
Slovensko 0,76 %
Francie 0,86 %
Velká Británie 1,32 %
Španělsko 1,47 %
Česká republika 1,75 %
Itálie 2,00 %
USA 2,53 %
Řecko 3,81 %
Čína 4,01 %
Rusko 7,41 %
Indie 7,44 %
Mexiko 7,54 %
Brazílie 9,92 %
Turecko 11,58 %

Zdroj: Trading Economics, data k 16. 1. 2018

Trochu vyšší výnosy než u státních dluhopisů nabízí také podnikové dluhopisy s nižším kreditním ratingem, tzv. high yield dluhopisy. Ovšem tady bych byl velmi opatrný a spíše bych od investice zrazoval, zejména v Evropě jsou díky politice ECB úrokové výnosy dluhopisů stlačeny na nesmyslně nízkou úroveň. High yield dluhopisy v Evropě mají stejný výnos do splatnosti jako americké státní dluhopisy, to je hodně paradoxní situace, která nemůže trvat věčně.

Jakmile ECB ukončí kvantitativní uvolňování a začne zvedat úrokové sazby, bude to mít velmi negativní dopad na evropské high yield dluhopisy. Kreditní spread oproti státním dluhopisům poroste a porostou i úroky u státních dluhopisů, takže ve finále úroky u high yield dluhopisů porostou výrazně rychleji. O to více bude klesat jejich tržní cena.

Jak na dluhopisy v roce 2018?

Když si to tedy shrneme, stále platí stejné doporučení jako před rokem: na investice do dluhopisů není vhodná doba. Většina dluhopisových fondů bude i v roce 2018 pravděpodobně vykazovat ztráty. Není důležité, kolik který fond vydělal v uplynulých letech, ale jaký má výnosový potenciál do budoucna. Ta čísla u většiny dluhopisových fondů nevychází vůbec pěkně.

Jedinou smysluplnou alternativou jsou dluhopisy na rozvíjejících se trzích, ale znovu upozorňuji, to není konzervativní investice.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Chcete se poradit, kam investovat?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
18. 1. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (45.9 + 15.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru