Dluhopisy

Dluhopisy – bilancování roku 2015 a výhled na rok 2016

Úrokové výnosy v ČR již dosáhly na dno, ale budou nadále nízké. Pozor si dávejte na neveřejné emise dluhopisů a držte se stranou high yield dluhopisů. Rozumnou alternativou jsou středně rizikové dluhopisy s úvěrovým ratingem kolem BBB. Důležitá je široká diverzifikace kreditního rizika mezi mnoho emitentů prostřednictvím dluhopisových fondů.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 1. 2016

Čtěte také:

Úrokové výnosy v ČR dosáhly na dno

Uplynulých 30 let s klesající inflací setrvale klesaly také úroky u státních dluhopisů. Výnos do splatnosti desetiletého německého bondu dosahoval v roce 1982 přes 10 % p.a. Dnes se výnosy kalkulují o dva řády níže v desetinách procenta.

V roce 2015 pravděpodobně dosáhly úrokové výnosy historického minima. Na jaře loňského roku spadl výnos do splatnosti u německé desetiletky na 0,07 % p.a. Také česká desetiletka krátce nesla výnos do splatnosti pouhých 0,16 % p.a.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých německých státních dluhopisů

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých německých státních dluhopisů

Zdroj: Trading Economics

Od dubna ale začaly úrokové výnosy růst. Výnos desetiletého českého státního dluhopisu stoupl v létě až k jednomu procentu. Aktuálně se výnos do splatnosti pohybuje kolem 0,6 % p.a., tedy zhruba stejně jako před rokem.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých státních dluhopisů České republiky

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých státních dluhopisů České republiky

Zdroj: Trading Economics

Pro rok 2016 očekávám setrvalý stav. Evropská centrální banka bude nadále udržovat záporné depozitní úrokové sazby a nakupovat dluhopisy, aby udržovala úrokové výnosy dluhopisů na co nejnižší úrovni, a umožnila tak jednotlivým státům dál refinancovat své dluhy s minimálními úroky, a snižovat tím náklady na obsluhu dluhu. Vývoj na českém trhu by měl kopírovat vývoj v eurozóně.

Historické minimum u výnosů do splatnosti státních dluhopisů už asi pokořeno nebude a rok 2015 se zapíše do učebnic finanční historie. Nicméně nemyslím si, že rok 2015 bude figurovat jako bod zlomu. Potrvá pravděpodobně ještě několik let, než Evropská centrální banka začne uvolňovat dluhopisový trh do „normálního stavu". V roce 2016 tak mimo jiné budeme dál nadávat na nízké úroky z vkladů v bankách a zároveň se těšit z historicky nízkých úroků u hypoték.

Jak se vyvíjí dluhopisové trhy v jiných koutech světa?

Evropský trh je velmi jednotný. S výjimkou Řecka, Ruska a Ukrajiny snad všude dosáhly na jaře úrokové výnosy historického minima. Výnosy švýcarských dluhopisů zůstávají záporné, což je důsledek záporných úrokových sazeb Švýcarské národní banky a hladu investorů po „bezpečné měně". Za zmínku také stojí vývoj úrokových výnosů u slovenských dluhopisů, které jsou aktuálně nižší než v ČR nebo Německu. Předpokládám, že úroky ve slovenských bankách budou v roce 2016 výrazně klesat, a to jak u vkladů, tak u hypoték.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých švýcarských státních dluhopisů

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých švýcarských státních dluhopisů

Zdroj: Trading Economics

Výnos do splatnosti u amerických treasuries zůstal prakticky stejný jako před rokem. Desetileté dluhopisy mají výnos do splatnosti lehce přes dvě procenta p.a. Na rozvíjejících se trzích se vývoj úroků rozchází. V Číně nebo Indii centrální banky snižují úrokové sazby a výnosy tamních dluhopisů klesají. Naopak v Brazílii, Jihoafrické republice nebo Turecku se potýkají s pádem měny a s vysokou inflací, což nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby. Výnosy do splatnosti brazilských, jihoafrických nebo tureckých dluhopisů prudce rostou.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých brazilských státních dluhopisů

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých brazilských státních dluhopisů

Zdroj: Trading Economics

Výnos do splatnosti (p.a.) vybraných desetiletých státních dluhopisů

Země YTM
Švýcarsko -0,08 %
Japonsko 0,23 %
Slovensko 0,44 %
Německo 0,54 %
Česká republika 0,62 %
Francie 0,91 %
Španělsko 1,75 %
Velká Británie 1,79 %
USA 2,15 %
Austrálie 2,78 %
Čína 2,87 %
Polsko 2,93 %
Indie 7,75 %
Řecko 8,66 %
Rusko 9,83 %
Turecko 10,92 %
Venezuela 10,98 %
Brazílie 16,18 %

Zdroj: Trading Economics, data k 11. 1. 2016

Pozor na neveřejné emise

Relativně bezpečné státní dluhopisy, mezi které můžeme zařadit i české státní dluhopisy, již vyčerpaly svůj výnosový potenciál na deset let dopředu. To nutí investory hledat výnos jinde. Často pak lidé podstupují výrazně vyšší riziko, než jsou schopni unést, a mnohdy si toho ani nejsou vědomi.

Zářným příkladem jsou různé neveřejné emise dluhopisů, kdy pod rouškou „fixního úroku" lidé půjčují peníze malým firmičkám a zcela ignorují do očí bijící kreditní riziko takové investice. Na poli korporátních dluhopisů hraje nejzásadnější roli široká diverzifikace portfolia. Je obrovský rozdíl, jestli formou dluhopisu půjčím peníze jedné firmě, nebo prostřednictvím dluhopisového fondu půjčím stovce firem. Když pak jedna z nich zkrachuje, zpravidla to ani nepocítím. Ale když se do problémů dostane zrovna ta jedna firma se super byznys plánem slibující pevný úrok, můžu přijít a všechno. Bohužel těchto super projektů geometrickou řadou přibývá a mezi nimi zákonitě i spousta podvodníků nebo naivních snílků. Mnoho lidí tu časem přijde o úspory.

Pozor na high yield dluhopisy

Honba za výnosem žene investory také do high yield dluhopisových fondů, které investují do podnikových dluhopisů s nízkým ratingem. Ty nesou vyšší úroky. Mimochodem většina neveřejně prodávaných dluhopisů v České republice by spadala do této kategorie, nebo spíše do kategorie dluhopisů „bez ratingu". Úrokové výnosy high yield dluhopisů poslední rok výrazně rostou, zejména v USA.

Vývoj výnosu do splatnosti u amerických a evropských high yield dluhopisů

Vývoj výnosu do splatnosti u amerických a evropských high yield dluhopisů

Zdroj: BNP Paribas Investment Partners

Zhruba jedna pětina high yield dluhopisů v USA pochází z řad malých ropných společností, které si postavily byznys plán na nové technologii horizontálních vrtů. Ovšem s pádem ceny ropy se tento byznys plán zcela rozplynul. Investoři mají pochopitelně strach, že tyto firmy nebudou schopné splácet úroky, natož refinancovat své dluhy. Úroky tedy rostou a s tím klesá tržní cena dluhopisů. Tato negativní nálada se částečně přenáší i do Evropy. Všechny high yield dluhopisové fondy proto v uplynulém roce vykázaly výrazné ztráty.

Kdyby pro neveřejné emise dluhopisů existoval nějaký transparentní trh, zcela jistě by i cena těchto českých high yield korporátních dluhopisů dramaticky poklesla. Ale pokud se s nimi neobchoduje na burze, žijí majitelé dluhopisů v krásné iluzi stabilního vývoje a pevného úroku. Skutečnou cenu každé investice ale člověk zjistí až v okamžiku, kdy se jí pokusí prodat, pokud se mu tedy vůbec podaří najít nějakého kupce. Likvidita mnoha pochybných dluhopisů nabízených v ČR různými finančními poradci je totiž prakticky nulová.

Jak vyzrát na dluhopisy? Středně riziková alternativa

High yield dluhopisy považuji i pro rok 2016 za velmi riskantní investici. Svým klientům zpravidla v rámci dluhopisové složky portfolia doporučuji středně rizikovou alternativu, tj. státní nebo podnikové dluhopisy s kreditním ratingem zhruba BBB. Samozřejmě prostřednictvím dluhopisových fondů se širokou diverzifikací minimálně na stovku emitentů. Průměrný hrubý výnos do splatnosti u takových dluhopisů je aktuálně kolem 4-5 % p.a. Cenová volatilita zhruba 3-7 % p.a.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 1. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (17.5 + 6.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru