Dluhopisy

Dluhopisy – bilancování roku 2013 a výhled na rok 2014

Rok 2013 nebyl pro státní dluhopisy příznivý. Poprvé od roku 2006 začaly růst úrokové výnosy dluhopisů, a jejich tržní cena tudíž klesla. Je to signál pro prodej nebo nákup dluhopisů?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
27. 1. 2014

Ačkoliv centrální banky po celém rozvinutém světě stále drží úrokovou míru prakticky na nule, na dluhopisových trzích již začaly úrokové výnosy růst. A pokud roste úrokový výnos dluhopisu, tržní cena dluhopisu klesá. Takže kdo v uplynulém roce vsadil na české nebo americké státní dluhopisy, neudělal dobře. Před rokem jsem před investicí do státních dluhopisů varoval.

Změna úrokových výnosů vybraných desetiletých státních dluhopisů v roce 2013

Země rok 2013 Země rok 2013
nejlepší dluhopisy vybrané dluhopisy
Řecko -28% Maďarsko -8%
Irsko -23% Japonsko -7%
Rumunsko -21% Itálie -4%
Španělsko -17% Rusko 14%
Portugalsko -10% Francie 14%
nejhorší dluhopisy Polsko 17%
Indonésie 64% Česká republika 24%
USA 65% Austrálie 26%
Singapur 93% Čína 26%
Švýcarsko 127% Německo 36%
Hong Kong 220% Velká Británie 51%

Zdroj: Trading Economics, FINEZ Investment Management

Za všechno může Bernanke...

Všechno to spustil guvernér Fedu Ben Bernanke, když v květnu loňského roku oznámil světu, že je dost možné, že Fed brzy začne omezovat nákupy amerických státních dluhopisů v rámci jeho programu kvantitativního uvolňování. Můžeme jen spekulovat, proč Bernanke takovou informaci vyslal do světa a proč k tomuto kroku Fed posléze nepřistoupil.

Možná si chtěl jen otestovat, jak moc jsou finanční trhy závislé na steroidech v podobě kvantitativního uvolňování. Nebo možná Fed skutečně chtěl upustit od kvantitativního uvolňování, ale po velmi prudké reakci na trzích si to bankéři rozmysleli. Těžko říct. Každopádně úrokové výnosy amerických vládních dluhopisů začaly prudce růst, což má v USA za následek i poměrně rychlý růst úroků u hypoték. Možná že právě to přimělo Fed k přehodnocení situace.

Vývoj úrokových výnosů desetiletých státních dluhopisů USA

Vývoj úrokových výnosů desetiletých státních dluhopisů USA

Zdroj: Trading Economics

Úrokové výnosy rostly prakticky všude ve světě

Hysterická reakce účastníků trhu se okamžitě přenesla i do zbytku světa. Úrokové výnosy dluhopisů začaly růst prakticky všude. A jak jsme si řekli u bilancování vývoje na měnových trzích, spustila se také lavina odtoku kapitálu z rozvíjejících se trhů, což vedlo k prudkému oslabení mnohých emerging markets měn.

Když se podíváme na statistiku, vůbec největší růst úrokových výnosů v uplynulém roce zaznamenaly dluhopisy Hong Kongu, Švýcarka a Singapuru. Hned na čtvrtém místě jsou dluhopisy americké a na pátém místě možná trochu překvapivě indonéské dluhopisy. Tržní cena dluhopisů v těchto zemích výrazně poklesla.

Vývoj úrokových výnosů desetiletých státních dluhopisů Hong Kongu

Vývoj úrokových výnosů desetiletých státních dluhopisů Hong Kongu

Zdroj: Trading Economics

Akorát v Řecku, Irsku nebo Španělsku se mohou smát... (aspoň na krátko)

Naopak největším růstem tržní ceny (čili poklesem úrokových výnosů) se pyšní řecké dluhopisy, následované Irskem, Rumunskem, Španělskem a Portugalskem. Úrokové výnosy poklesly také u dluhopisů v Japonsku, Itálii nebo Maďarsku.

Vývoj úrokových výnosů desetiletých státních dluhopisů Řecka

Vývoj úrokových výnosů desetiletých státních dluhopisů Řecka

Zdroj: Trading Economics

Většina dluhopisových fondů v mínusu

České a polské dluhopisy se zařadily po bok německých a amerických dluhopisů. Úrokový výnos českého desetiletého dluhopisu v uplynulém roce nejprve klesl z 1,9 % na 1,5 %, pak ale v květnu začal prudce růst a do konce roku stoupl zhruba na 2,35 %. Většina českých dluhopisových fondů proto v minulém roce lehce prodělala.

Vývoj úrokových výnosů desetiletých státních dluhopisů České republiky

Vývoj úrokových výnosů desetiletých státních dluhopisů České republiky

Zdroj: Trading Economics

Mnohem větší ztráty zaznamenaly fondy zaměřené na dluhopisy na rozvíjejících se trzích, zejména pak takové, které investují v lokálních měnách. Tady jsem se ve výhledu na rok 2013 značně mýlil. Svou roli v tom sehrál jednak růst úrokových výnosů, ale v mnohem větší míře také již zmíněný vývoj na měnových trzích.

Naopak velmi dobrých výsledků dosáhly fondy zaměřené na podnikové dluhopisy, ať již velkých zavedených firem, nebo rizikovější tzv. high yield dluhopisy. Právě zde dle mého názoru nepozorovaně číhá značné nebezpečí. Riziková přirážka high yield dluhopisů oproti státním dluhopisům klesla na velmi nízkou úroveň, která dle mého názoru nereflektuje dostatečně rizika spojená s investicí do high yield dluhopisů.


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jak na dluhopisy v roce 2014

Na vývoj tržní ceny dluhopisu má vliv hned několik faktorů. Tím primárním je výše základní úrokové míry, kterou určuje centrální banka, a očekávání jejího vývoje v budoucnu. Je nepravděpodobné, že by centrální banky v tomto roce zvedly úrokové sazby. Proto by tento faktor neměl hrát z krátkodobého pohledu velkou roli. Na druhou stranu z dlouhodobého pohledu jsou „nulové" úrokové sazby neudržitelné, takže na dlouhodobém horizontu budou úrokové výnosy dluhopisů růst a jejich tržní cena klesat.

Nicméně nás nyní zajímá vývoj v tomto roce, kdy z pohledu vývoje úrokových sazeb není důvod, aby ceny dluhopisů klesaly. Na cenu dluhopisů ale působí ještě jeden velmi podstatný faktor – kreditní riziko. Pakliže investoři budou pochybovat o schopnosti dlužníka (emitenta dluhopisu) splatit své závazky, budou logicky požadovat u dluhopisů vyšší úroky. Tím pádem by jejich tržní cena klesla.

Já se domnívám, že v roce 2014 začne právě tento faktor hrát důležitější roli v cenovém vývoji na dluhopisových trzích. Největší riziko číhá u již zmíněných high yield dluhopisů. Obecně ale hrozí pokles cen i u jiných podnikových dluhopisů. Pokud by ekonomický vývoj neodpovídal optimistickým odhadům analytiků, klesaly by ceny akcií i korporátních dluhopisů.

Naopak mnohé státní dluhopisy se z krátkodobého hlediska dočasně mohou znovu stát bezpečným útočištěm. Ačkoliv dlouhodobě nesou nízké úrokové výnosy, tudíž je nemá smysl držet dlouhodobě, krátkodobě bych v roce 2014 raději držel americké nebo i české dluhopisy, než se slepě spoléhat na akcie a jiné rizikové investice, které už pomalu nemají kam dále růst.

Neplatí to však pro všechny státní dluhopisy. Zatímco v roce 2013 jste mohli vydělat držením řeckých, španělských nebo italských dluhopisů, nebude dlouho trvat a i zde se znovu projeví kreditní riziko emitentů. Evropská centrální banka se sice snaží držet úrokové výnosy Španělska a Itálie na přijatelné úrovni, a proto je ve velkém skupuje, ale ani to nemůže navždy zastavit tržní síly. Španělské, italské, ale i francouzské dluhopisy jsou dle mého názoru velmi rizikovou investicí, do které bych se v tomto roce raději nepouštěl.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz 


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
27. 1. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (43.2 + 22.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru