Dluhopisy

Dluhopisy – bilancování roku 2012 a výhled na rok 2013

Investice do dluhopisů patřily v uplynulém roce k nejlepším. Jaký výsledek můžeme očekávat v roce 2013?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 1. 2013

Doporučujeme také:

Pokud jste před rokem nakoupili na burze české státní dluhopisy, nebo investovali do českých dluhopisových fondů, můžete si dnes gratulovat k vynikajícím výsledkům. Dluhopisové fondy zaměřené na střední Evropu přinesly v roce 2012 investorům výnos v rozmezí 10-15 %. Tak velký výnos je dán tím, že tržní cena českých státních dluhopisů vzrostla výrazně nad jejich nominální hodnotu.

Cena českých státních dluhopisů roste výrazně nad nominál

Cena českých státních dluhopisů roste výrazně nad nominál

Zdroj: Brokerjet

Nízké úrokové sazby vyhnaly cenu dluhopisů nad nominál

Na grafu výše můžeme vidět, že cena českého státního dluhopisu splatného v roce 2022 stoupla v uplynulém roce zhruba o 18 % a obchoduje se aktuálně za 125 % nominálu. Jinými slovy, tento dluhopis o nominální hodnotě 10 000 korun, který vyplácí každoročně úrokový kupón ve výši 470 Kč (4,7 % z nominálu), byste dnes na burze koupili za 12 500 Kč.

Příčinou jsou historicky nízké úrokové sazby. Česká národní banka v červnu snížila základní dvoutýdenní repo sazbu na 0,5 %, v říjnu pak na 0,25 % a na listopadovém zasedání se ČNB rozhodla snížit sazbu na pouhých 0,05 %. Díky tomu klesají úroky také v bankách. Není divu, že lidé jsou pak ochotní vykoupit veškeré Kalouskovy státní spořicí dluhopisy a spokojí se s výnosem 2-3 procenta ročně. Z následujícího grafu je krásně vidět, jak vždy v období snižování úrokových sazeb přináší dluhopisové fondy (v tomto případě Conseq Invest Dluhopisový) zajímavé výnosy.

Nízké úrokové sazby pomáhají dluhopisům

Zdroj: FINEZ Investment Management

Dluhopisům dochází dech

Nicméně musíme si uvědomit, že úrokové sazby už nemají kam klesat a podobná je situace prakticky v celém „západním" světě. Bylo by tedy velmi naivní kalkulovat s dalším růstem ceny dluhopisů. Ty už se dnes obchodují výrazně nad nominální hodnotou, což snižuje celkovou budoucí výnosnost dluhopisů.

Jestliže si dnes koupíme výše zmiňovaný dluhopis se splatností v roce 2022 s úrokem 4,7 % za 12 500 Kč, budeme sice každý rok dostávat 450 Kč úrokový kupón, ale v roce 2022 dostaneme od státu zpět nominální hodnotu 10 000 Kč. Sečteno podtrženo, celkový výnos tohoto dluhopisu až do jeho splatnosti dělá při aktuální tržní ceně pouhá 2 % p.a., jak zobrazuje následující graf.

Výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu (vývoj od roku 2000)

Výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu (vývoj od roku 2000)

Nemusím být věštec, ale garantuji vám, že v příštích deseti letech nevyděláte investicí do českých dluhopisů více než 2 % p.a. Troufám si také odhadovat, že to bude výrazně méně, než kolik nám z našich úspor ukrojí inflace. Chceme-li dlouhodobě chránit naše úspory před inflací, měly bychom investovat do hmotných aktiv – do akcií, nemovitostí a komodit.

Úrokové výnosy dluhopisů na historických minimech

Podobná situace panuje v USA, Japonsku a prakticky celé Evropě. Nejnižší výnosy do splatnosti dnes mají dluhopisy švýcarské a japonské. Německé desetileté vládní dluhopisy se obchodují s výnosem do splatnosti 1,5 % p.a., u amerických dluhopisů je výnos do splatnosti 1,85 %. Velká Británie, Francie nebo Belgie musí dnes u dluhopisů platit lehce vyšší úroky než Česká republika. Následující grafy názorně ukazují, že výnosy do splatnosti u státních dluhopisů v USA i Evropě jsou na historickém minimu.

Výnos do splatnosti desetiletých státních dluhopisů (historický vývoj)

Výnos do splatnosti desetiletého amerického státního dluhopisu (vývoj od roku 1913)

Výnos do splatnosti desetiletého britského státního dluhopisu (vývoj od roku 1980)

Výnos do splatnosti desetiletého německého státního dluhopisu (vývoj od roku 1980)

Výnos do splatnosti desetiletého švýcarského státního dluhopisu (vývoj od roku 1993)

Evropská centrální banka udržuje status quo

Trochu se nám samozřejmě z Evropy vyčleňují dluhopisy řecké (10,7 % p.a.), španělské (5,1 % p.a.) a italské (4,2 % p.a.) Ovšem zde je na místě si připomenout, že v polovině roku byly úroky výrazně vyšší. V létě se úroky u španělských dluhopisů dostaly dokonce až na 7,5 %. Na pomoc proto rychle přispěchala Evropská centrální banka, která začala ve velkém skupovat dluhopisy problémových zadlužených zemí. Od té doby výnosy do splatnosti u španělských, italských i řeckých dluhopisů značně poklesly.

Výnos do splatnosti desetiletého španělského státního dluhopisu (vývoj v roce 2012)

Výnos do splatnosti desetiletého španělského státního dluhopisu (vývoj v roce 2012)

V roce 2013 se zcela jistě znovu bude diskutovat o solventnosti některých evropských zemí. Ke Španělsku a Itálii se pravděpodobně brzy přidá i Francie, která si stávající daňovou politikou podřezává vlastní větev. Zvýšení daní pro bohaté nepřinese do státní pokladny více peněz, efekt bude přesně opačný, protože všichni vezmou nohy na ramena. To je historií mnohokrát prověřený omyl. A tak lze očekávat rostoucí zadlužení Francie a s tím spojený růst úroků u francouzských dluhopisů.

Výnos do splatnosti desetiletého francouzského státního dluhopisu (vývoj od roku 1985)

Výnos do splatnosti desetiletého francouzského státního dluhopisu (vývoj od roku 1985)

Vytváří se obrovská dluhopisová bublina

Na kapitálových trzích cosi zahnívá a smrdí. Nebýt masivních nákupů Fedu a Evropské centrální banky, úroky u dluhopisů by byly výrazně vyšší. Centrální banky nás drží v šachu, snaží se vytvářet inflaci a držet úroky co nejníž. Těžko říct, jak dlouho tato hra potrvá. Ještě to může pár let vydržet, než tahle dluhopisová bublina praskne.

Nicméně výnosový potenciál státních dluhopisů už je tak malý, že nevidím důvod, proč do nich nadále investovat. Riziko dalece převyšuje potenciální výnos. V roce 2013 budou investoři rádi, pokud dluhopisové fondy neskončí ve ztrátě. Alternativou zůstávají dluhopisy emerging markets, vybrané korporátní dluhopisy nebo konvertibilní dluhopisy.

Psáno pro Finmag.cz a Peníze.cz

Foto v záhlaví: Česká televize


Poraďte se, kam uložit peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
29. 1. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (25.7 + 42.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru