Dluhopisy

Co způsobí klesající úroky dluhopisů?

Spolu s nižšími úroky u dluhopisů můžeme očekávat, že budou klesat i úroky u hypoték. Klesající úroky také krátkodobě podpoří výnosy konzervativních fondů, ovšem na úkor budoucích výnosů, které budou nadále silně zaostávat za inflací.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 7. 2019

Úroky u dluhopisů prudce klesají

Čím dál více ukazatelů varuje, že globální ekonomika výrazně ochlazuje a hrozí, že upadne do recese. Tohoto vývoje jsou si vědomy i centrální banky. A tak Fed i ECB radikálně změnily rétoriku a mluví nyní o snižování úrokových sazeb a další monetární expanzi (tištění peněz). Od Fedu se nyní dokonce očekává, že už v červenci sníží úrokové sazby. V důsledku toho po celém světě začaly výrazně klesat úrokové výnosy dluhopisů.

Konkrétně výnos do splatnosti desetiletých amerických státních dluhopisů klesl za posledního půl roku z 3,2 % p.a. až k nynějším zhruba 2 % p.a. A podobně se vyvíjí úrokové výnosy i ve zbytku světa, i když speciálně v USA byl ten pokles opravdu velmi razantní.

Také na českém dluhopisovém trhu je patrná výrazná změna trendu, ačkoliv ČNB zatím o snižování úrokových sazeb patrně neuvažuje. Přesto výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu klesl od konce loňského roku z 2,2 % p.a. již mírně pod 1,5 % p.a.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu

Většinu lidí asi vývoj úrokových výnosů na dluhopisových trzích běžně nezajímá. Ale on ten vývoj na dluhopisových trzích má spoustu konsekvencí i do finančního rozpočtu běžné domácnosti, jen si to mnohdy neuvědomujeme.

1. Zlevní hypotéky

S úroky u státních dluhopisů korelují také úroky bankovní. Jestliže jsem ještě před pár měsíci říkal, že úroky u hypoték se ustálí v průměru kolem 3 %, tak teď to podle vývoje na dluhopisových trzích vypadá, že průměrný úrok u hypotéky brzy klesne odhadem ke 2,5 %. Poslední tři měsíce už průměrné úroky u hypoték mírně klesají. Podle Fincentrum Hypoindexu klesla v květnu průměrná úroková sazba hypoték na 2,8 %. Údaje za červen ještě nejsou k dispozici, ale očekávám, že průměrná sazba bude mít ještě pár měsíců nadále klesající tendenci.

Fincentrum Hypoindex

Zdroj: Hypoindex.cz

2. Spořicí účty budou nadále zaostávat za inflací

Na druhou stranu se musíme smířit také s tím, že je pravděpodobně konec s růstem úroků u spořicích účtů a jiných bankovních vkladů. Prozatím by snad nemusely klesat, pokud tedy také Česká národní banka nesníží úrokové sazby. Každopádně výnosy spořicích účtů budou nadále silně zaostávat za inflací, to je takřka jisté. Úspory je potřeba zhodnocovat jiným způsobem.

3. Konzervativní penzijní fondy překvapí vyššími výnosy, ale jen za rok 2019

Na státních dluhopisech je závislá většina penzijních spořicích produktů, zejména staré penzijní připojištění (dnes tzv. transformované fondy) a také všechny konzervativní účastnické fondy v rámci doplňkového penzijního spoření. Jestliže momentálně prudce klesají úrokové výnosy státních dluhopisů, je to doprovázeno růstem tržní ceny těchto dluhopisů. Takže tyto fondy momentálně vedle inkasovaných úroků vydělávají také na růstu ceny dluhopisů. To by se tedy mělo nyní krátkodobě pozitivně promítnout do výnosů konzervativních penzijních fondů. Za rok 2019 tedy můžete očekávat po delší době solidnější zhodnocení i u starého penzijního připojištění, dokonce by mohlo i překonat inflaci.

Ovšem je to vykoupeno nižším výnosovým potenciálem do budoucna. Zjednodušeně řečeno si tyto fondy vybírají své výnosy dopředu. Když loni ČNB zvedala úrokové sazby a stoupaly úroky u dluhopisů, svitla konzervativním penzijním fondům naděje, že by se v dohledné době mohly jejich výnosy začít alespoň přibližovat inflaci. Nyní je situace opačná a vypadá to, že letos sice vykážou účetně dobré výsledky, ale do budoucna budou výnosy starého penzijka nadále výrazně zaostávat za inflací. A to samé v podstatě v bledě modrém platí i pro všechny konzervativní dluhopisové fondy investující převážně do českých státních dluhopisů.

Psáno pro Peníze.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 7. 2019

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (13.5 + 33.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru