Akcie

Virgin Galactic na burze, příležitost vydělávat na boháčích

Čeká akcie Virgin Galactic galaktický růst jako Teslu? Prozatím se jim vůbec nedaří, ale jejich skrytý potenciál je veliký. Nabízí perspektivu, jak může i chudák vydělávat na boháčích.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 11. 2019

Minulý týden se na burze v New Yorku začalo obchodovat s akciemi společnosti Virgin Galactic, jejímž většinovým vlastníkem je sir Richard Branson. Od tohoto ántré na burzu se hodně očekávalo. Richard Branson je často srovnáván s Elonem Muskem, jehož společnost Space Exploration Technologies Corporation, více známá jako SpaceX, je v podstatě největším možným konkurentem firmě Virgin Galactic. Akorát SpaceX míří mnohem dál, k meziplanetárním letům.

Virgin Galactic se nyní soustředí „pouze" na vesmírný turismus, prozatím omezený na soukromé lety za orbitu Země, do výšky 100 kilometrů nad zemí, během kterých můžete kromě krásných výhledů na naši planetu zažít také stav beztíže. Kdybyste o takovém 90minutovém výletu také uvažovali, připravte si 250 tisíc dolarů (cca 5,7 milionu korun). To není zrovna levný palubní lístek, ale věřte, že spousta boháčů si za takový zážitek ráda zaplatí.

V příštím roce plánuje Virgin Galactic po 16 letech příprav uskutečnit prvních 16 letů. Jeden let pojme vždy 6 turistů. Své místo už má rezervováno 600 prvních pasažérů, a to od roku 2014 po havárii jednoho testujícího letu, firma nepřijímá nové rezervace. Dá se očekávat, že jakmile firma obnoví příjem rezervací, číslo se rychle vyšplhá do tisíců.

Mezi vyvolenými, respektive platícími, jsou podle některých médií třeba Leonardo DiCaprio nebo Justin Bieber, ale netuším, do jaké míry je to ověřená informace. Každopádně zájemců je a bude asi dostatek. Většina z nich se proletí až v roce 2021, na který už plánuje společnost 115 letů. V dalších letech by počet uskutečněných letů měl podle plánů dál stoupat.

Plány společnosti Virgin Galactic jsou opravdu velmi smělé, ale zároveň se jeví realistické. Navíc potenciál firmy není jen ve vesmírném turismu. Virgin Galactic plánuje do budoucna také hypersonické mezikontinentální lety, například z New Yorku do Londýna za hodinu. Boeing nedávno oznámil, že bude do společnosti Virgin Galactic investovat 20 milionů dolarů.

Ve Forbesu jsem před vstupem společnosti na burzu četl názor Martina Burdy, který akciím Virgin Galactic předpovídá podobný raketový růst, jako zažily akcie americké Tesly, jejichž hodnota za osm let od vstupu na burzu stoupla na osmnáctinásobek.

Prozatím se ale akciím Virgin Galactic moc nedaří. Hned v prvním týdnu obchodování jejich hodnota spadla o 20 %. Podobně rozpačitý nástup ale měla celá řada akcií. Akcie Facebooku také v prvním roce po uvedení na burzu spadly téměř na polovinu. Ale dnes je jejich hodnota zhruba pětinásobná oproti prvním obchodním dnům. Někdy to chvíli trvá, než si akcie získají důvěru investorů.

Já samozřejmě netuším, jaký vývoj akcie Virgin Galactic potká, jak se bude společnosti dařit naplňovat své plány. Byznys Virgin Galactic má svá specifická rizika. Stačí jeden nepovedený let, který skončí tragédií, a mohou tragicky dopadnout i akcie Virgin Galactic. Je to v každém případě velmi rizikový, ale zároveň velmi perspektivní byznys.
Tomu odpovídá i velmi zajímavý růstový potenciál akcií, na druhou stranu velmi nejistý. Za sebe nemám potřebu se do takové spekulace pouštět.

Ale víte, v čem jsou akcie Virgin Galactic speciální? Nenapadá mě žádný lepší příklad, jak může „chudák" vydělávat na „boháčích". Myšlenka je jednoduchá, čím více boháčů bude chtít letět do vesmíru, tím větší zisky bude firma postupem času generovat, tudíž poroste její hodnota. Pokud tomu tak skutečně bude, může na tom vydělat prakticky každý. Jedna akcie společnosti Virgin Galactic se nyní obchoduje na burze za necelých 10 dolarů, takže si je může koupit opravdu takřka kdokoliv.

Fakticky ale budou akcie Virgin Galactic zpočátku spíše středem zájmu některých hedge fondů a nadšených investorů, kteří fandí Richardu Bransonovi. Než si získají důvěru mas, to možná pár let potrvá.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 11. 2019

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (47.7 + 20.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru