Akcie

Tři akcie jako koření portfolia pro rok 2013

Jestli chcete trochu okořenit své investiční portfolio, máme pro vás tři tipy na potenciálně velmi výnosné investice, zároveň však velmi rizikové.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
23. 12. 2012

Hned na začátek si dovolím upozornit, že akcie nejsou investice na jeden rok a nejsou vhodné pro každého. Pokud hledáte jistý výnos, tak následující řádky ani nečtěte.

Snažím se pro klienty FINEZ Research vyhledávat investice, které mají dlouhodobě velký růstový potenciál. Zdůrazněme si ještě jednou slovo dlouhodobě. Nicméně pokusil jsem se ze všech mých oblíbených vybrat tři akcie, které by mohly být „skokanem" roku 2013. A řekneme si proč.

AKCIE: MannKind

ISIN: US56400P2011 Ticker: MNKD Kurz: 2,18 USD Burza: Nasdaq

Akcie MannKind

Zdroj: Reuters

MannKind je americká biotechnologická firma založená roku 1991, která vyvíjí léky na cukrovku a rakovinu. Hlavním produktem firmy je Afrezza, rychle působící inhalovaný insulin. Místo injekcí by lidé s cukrovkou mohli inzulin inhalovat. Afrezza má úspěšně za sebou všechny tři fáze klinického testování a je v poslední fázi schvalovacího procesu. Jenže FDA (US Food and Drug Administration) si vyžádal doplnit testy nového inhalátoru.

Testy nového přístroje by měly právě finišovat. V roce 2013 by se Afrezza mohla dočkat konečného schválení, což by samozřejmě znamenalo raketový růst ceny akcií firmy, protože Afrezza skýtá potenciál miliardových tržeb. Naopak jakákoliv negativní informace a další oddálení výroby a prodeje Afrezzy by vedlo ke značným ztrátám. MannKind má prozatím nulové tržby, takže firma by musela shánět další finance na zaměstnance a vývoj (pravděpodobně úpisem nových akcií).

Šéf a zakladatel firmy Alfred Mann už investoval do vývoje Afrezzy přes miliardu dolarů a hned tak se nevzdá. Ovšem pokud se schvalovací proces znovu protáhne, nemusel by se Alfred Mann svého snu dožít, vždyť už mu je 86 let. O to hůře by firma sháněla peníze na provoz.

Fundamentální ukazatele   Doporučení FINEZ
Tržní kapitalizace 536 mil. USD P/B -   Postoj FINEZ Strong buy
Tržby 3.Q 2012 0 mil. USD P/S -   Horizont 1-3 roky
Zisk 3.Q 2012 -43 mil. USD P/E -   Cílová cena 12 USD
Zisková marže - D/E -   Potenciál výnosu 500 %
Výnos dividendy - ROE -   Riziko (MIN 1, MAX 10) 10

Zdroj: Reuters, účetní data k 30. 9. 2012

AKCIE: UR-Energy

ISIN: CA91688R1082 Ticker: URG Kurz: 0,85 USD Burza: NYSE AMEX

Akcie UR-Energy

Zdroj: Reuters

UR-Energy je americká "junior" těžební společnost, která se chystá v roce 2013 spustit těžbu uranu v prvním ze svých nalezišť v USA (Lost Creek Wyoming – projektovaná výtěžnost 7,38 mil. liber U3O8, tj. v hodnotě cca 283 mil. USD). UR-Energy vlastní celkem 13 nalezišť uranu v USA a 3 v Kanadě.

UR-Energy dostala loni v říjnu povolení k těžbě od státu Wyoming a v srpnu americký úřad pro správu půdy (US Bureau of Land Management) schválil operační plán těžby. Ovšem místní aktivisté sepsali petici proti těžbě a podali stížnost u soudu proti rozhodnutí úřadu. Očekává se, že soud stížnost zamítne a potvrdí platnost rozhodnutí úřadu BLM. Firma mezitím dál buduje potřebnou infrastrukturu a během půl roku by mohla začít s těžbou uranové rudy.

Fundamentální ukazatele   Doporučení FINEZ
Tržní kapitalizace 99 mil. USD P/B 1,4   Postoj FINEZ Buy
Tržby 3.Q 2012 0 mil. USD P/S -   Horizont 2-5 let
Zisk 3.Q 2012 -4,5 mil. USD P/E        -   Cílová cena 3 USD
Zisková marže - D/E 0,0   Potenciál výnosu 200 %
Výnos dividendy - ROE -   Riziko (MIN 1, MAX 10) 8

Zdroj: Reuters, účetní data k 30. 9. 2012

AKCIE: Clean Energy Fuels

ISIN: US1844991018 Ticker: CLNE Kurz: 13,31 USD Burza: Nasdaq

Akcie Clean Energy Fuels

Zdroj: Reuters

Clean Energy Fuels je americká firma, která postupně buduje síť plynových čerpacích stanic po Severní Americe, a to na CNG (stlačený plyn) i LNG (zkapalněný plyn). Zatímco cena zemního plynu v USA za poslední tři roky klesla na polovinu (to neplatí pro Evropu a Asii), cena ropy se drží kolem 90 dolarů za barel. Ropa je momentálně měřeno podle své energetické hodnoty zhruba čtyřikrát dražší než zemní plyn.

Dá se tedy očekávat, že mnoho řidičů bude postupně přecházet od klasických benzinových a dieselových motorů na jiné levnější pohony. Než se začne používat skutečně nějaký revoluční pohon, nabízí se jako nejlevnější varianta zemní plyn. Ten se začíná stále více využívat v městské hromadné dopravě, ale také v dálkové nákladní dopravě, kde cena pohonných hmot hraje klíčovou roli.

Firma CLNE má nejrozsáhlejší síť plynových čerpacích stanic v USA (k 31. 12. 2011 obsluhovala 273 čerpacích stanic) a investuje do dalšího rozšiřování sítě. Prozatím je však ztrátová, její nakumulované ztráty činí již 259 milionů dolarů.

Fundamentální ukazatele   Doporučení FINEZ
Tržní kapitalizace 1,2 mld. USD P/B 2,3   Postoj FINEZ Buy
Tržby 3.Q 2012 91 mil. USD P/S 3,6   Horizont 3-7 let
Zisk 3.Q 2012 -16 mil. USD P/E -   Cílová cena 100 USD
Zisková marže -25 % D/E 0,7   Potenciál výnosu 600 %
Výnos dividendy - ROE -17 %   Riziko (MIN 1, MAX 10) 8

Zdroj: Reuters, účetní data k 30. 9. 2012


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
23. 12. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (45.6 + 26.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru