Akcie

Spekulace na konec růstu akcií - reverse bonus certifikáty

Akciové indexy začátkem prosince dosáhly nového vrcholu. To je ideální doba pro spekulace na pokles cen akcií, nebo také na trochu konzervativnější formu spekulace na konec růstu akcií prostřednictvím reverse bonus certifikátů.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
10. 12. 2013

Hodnota indexu DAX sestaveného z akcií největších německých společností začátkem prosince překonala hranici 9400 bodů, čímž index vytvořil nové historické maximum. Při pohledu na graf vývoje akciových indexů nám selský rozum říká, že tato růstová euforie již nemůže mít dlouhého trvání. Ke stejnému závěru dojdeme při porovnání cen akcií s hospodářskými výsledky jednotlivých firem. Korporátní zisky v minulých letech rostly zejména díky úsporám v nákladech, nikoliv díky investicím nebo rostoucí spotřebě. Nyní jsou ziskové marže vysoké a bylo by naivní se domnívat, že porostou ještě více díky ještě větším úsporám nákladů. Také představa mnohých politiků, že v příštím roce začne růst spotřeba domácností, se jeví značně nerealistická, uvážíme-li, že domácnostem nerostou reálné příjmy.

Vývoj akciového indexu DAX

Vývoj akciového indexu DAX

Zdroj: FINEZ Investment Management

Z toho tedy můžeme vyvodit závěr, že růstový trend na akciových trzích se blíží ke konci. Těžko odhadovat, zda se nálada investorů zlomí opačným směrem a budeme v roce 2014 sledovat strmý pád cen akcií. Je to rozhodně možné. Stejně tak je ale možné, že Fed a další centrální banky nenechají akcie spadnout příliš hluboko a budou je podporovat dalšími vlnami kvantitativního uvolňování. Politika centrálních bank je v tomto směru zcela nevyzpytatelná.

Spekulovat tedy přímo na pokles akcií je dosti riskantní. Nabízí se však i jiná alternativa, jak na případném poklesu cen akcií vydělat s menším rizikem. Za velmi zajímavé aktuálně považuji tzv. reverse bonus certifikáty, které vydělávají při poklesu, stagnaci nebo mírném růstu ceny, nesmí však růst cen akcií mít dlouhého trvání. Kupříkladu jeden takový certifikát emitovaný společností BNP Paribas, jehož podkladovým aktivem je akciový index DAX, je splatný 25. září 2014. Pokud index DAX během tohoto období nikdy nedosáhne na hranici 10 900 bodů, pak bude při splatnosti vypořádán certifikát za cenu 62 euro. Jeho aktuální cena se pohybuje kolem 54 euro.

Z toho plyne potenciální výnos 14 procent za devět měsíců, ovšem nutno upozornit, že v eurech. Investor tedy musí počítat i s možným negativním vlivem kurzového rizika, pokud by kurz koruny vůči euru posiloval. To se ale jeví na krátkodobém horizontu jako málo pravděpodobné, alespoň podle vyjádření České národní banky, která chce držet kurz koruny nad úrovní 27 korun za euro.

Ovšem rozhodně se nejedná o bezrizikovou investici. Pokud ceny akcií dál porostou a index DAX se během životnosti tohoto certifikátu dostane na úroveň 10 900 bodů, pak se certifikát promění ve velmi ztrátovou investici. Certifikát by byl vypořádán za cenu odpovídající rozdílu mezi tzv. reverzním kurzem (v případě zmíněného certifikátu 12 000 bodů) a hodnotou indexu DAX při splatnosti certifikátu. Jinými slovy, pokud by index DAX stoupl na 11 000 bodů, hodnota certifikátu by se propadla na pouhých 10 euro. Kdyby index DAX stoupl až na 12 000 bodů, byla by hodnota certifikátu nulová.

Psáno jako investiční tip pro týdeník Ekonom

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
10. 12. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (9.7 + 8.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru