Akcie

Sell in May and Go Away

Tradiční burzovní pranostika říká: Zbavte se v květnu akcií. Letos se v květnu akciím dařilo. Ale kdo ví, co přinese léto. Ceny akcií na historických maximech mě straší.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 6. 2014

Akcie lámou rekordy a analytici čekají další růst

Mezi burziány panuje nyní velká nejistota ohledně dalšího vývoje na akciových trzích. Mainstream samozřejmě tradičně vidí akcie pozitivně. Ekonomické indikátory tomu prozatím také nasvědčují. HDP roste a analytici prognózují firmám růst zisků. Jak bývá ostatně zvykem, co jiného také mohou prognózovat. Čímž nechci nikoho urazit, protože podle makroekonomických i mikroekonomických modelů prostě v tuto chvíli vše vypadá pozitivně. A tak se akciové indexy postupně šplhají k magickým hranicím. Německý index DAX už má jen kousek k 10 000 bodů. Americký index S&P 500 překročil v květnu 1900 bodů a dost možná si to brzy bude maršovat ke dvěma tisícům.

Historický vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500

Historický vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500

Zdroj: FINEZ Investment Management

Medvědi volají: To brzy praskne

Mimo mainstream stojí proti sobě dva tábory. Jeden se dívá na rostoucí grafy akciových indexů a říká si, to přeci nemůže růst do nebe. Já osobně si to říkám už rok. Už před rokem jsem psal, že je na čase prodat akcie. S klienty jsme proto překopali portfolia, buď převedením do konzervativnějších aktiv, nebo vyvážením long pozic u jednotlivých akcií short pozicemi u jiných. Prostě tak, aby vývoj našich portfolií nebyl závislý na dalším růstu na akciových trzích.

Od té doby index S&P 500 stoupl o dalších 20 procent a já si drbu vlasy na hlavě sledujíce, jak už mi z toho vývoje začínají pomalu šedivět. Po zkušenostech ale vím, že jsme udělali dobře, a kdybych se měl vrátit o rok zpět, udělal bych to samé. Prostý pohled na graf mi už před rokem říkal to samé, co dnes: Výnosový potenciál akcií je již malý ve srovnání s rizikem možného propadu. Mohli jsme sice vydělat dalších dvacet procent, ale s jakým rizikem? Místo toho jsme za poslední rok s klienty vydělali v průměru „jen" 5-10 procent, ale s neúměrně menším rizikem. Ačkoliv není vůbec příjemné sledovat prohlubující se ztráty short pozic, konečný výsledek je uspokojivý a budeme se této strategie nadále držet.

Býci věří, že přichází logaritmický růst

Naproti tomuto táboru medvědů, kteří očekávají, že se ekonomické ukazatele mohou velmi rychle obrátit a ceny akcií pak budou prudce padat dolů, stojí tábor býků, kteří věří, že se akciové trhy dostaly z dvacetiletého medvědího trendu do nového sekulárního býčího trendu. Tuto tezi asi nejlépe vystihuje graf historického vývoje cen akcií v logaritmickém měřítku, kde jsou lépe pozorovatelné trendy.

Všimněte si, že mezi roky 1965 až 1982 index S&P 500 de facto jen osciloval okolo stobodové hranice a podobně i nyní od roku 2000 jen jakoby osciluje okolo hranice 1000 bodů. Až se jednou z tohoto sekulárního medvědího trendu utrhne, může akcie čekat logaritmický růst podobně jako po druhé světové válce nebo v osmdesátých a devadesátých letech. To jsou mimochodem období spojená s vysokou inflací.

Historický vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500 v logaritmickém měřítku

Historický vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500 v logaritmickém měřítku

Zdroj: FINEZ Investment Management

Malá vsuvka. Teď si jistě mnoho z vás říká, jak můžu vypustit z úst, že index S&P 500 jen „osciluje" okolo tisícibodové hranice, když za posledních 15 let zažil dvakrát propad o 50 procent a nyní od roku 2009 naopak růst o 150 procent. To je skutečně silná oscilace s hodně širokou amplitudou. Ale podívejte se pro zajímavost na výřez prvního grafu, když si zobrazíme vývoj indexu S&P 500 v letech 1965-1982. To, co na prvním i druhém grafu vypadá díky měřítku jako velmi stabilní vývoj, byl ve skutečnosti podobně bouřlivý vývoj s dvěma velkými pády o 33 % a 45 %. V následujících pěti letech pak stoupl index S&P 500 o sto procent a do roku 1987 o dalších 200 procent.

Vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500 v letech 1965-1982

Vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500 v letech 1965-1982

Zdroj: FINEZ Investment Management

Jisté je jen jedno, budoucnost je nejistá

Tento pohled je trochu komplexnější. V dlouhodobém horizontu nás jistě čeká růst indexu S&P 500 až k hranici 10 000 bodů. Jen co se roztočí inflační spirála. A možná to skutečně nebude trvat mnoho let. Osobně se však domnívám, že ten čas ještě nenastal, protože inflace je stále nízká vlivem vysokého zadlužení. Další výrazný růst akcií tak může podpořit buď jen masivní ředění peněžní zásoby (v daleko větším rozsahu než doposud), nebo nějaká zásadní technologická revoluce, která by rozpumpovala světovou ekonomiku, aby nominální HDP rostlo rychleji než zadlužení.

Takový scénář nelze vyloučit. Přesto osobně sázím spíše na to, že ceny akcií brzy otočí směr a že ještě zažijeme minimálně jeden velký propad, než přijde onen logaritmický inflační růst. Proto se držím hesla Sell in May and Go Away, i když ne úplně doslova, ale minimálně ve smyslu nebýt pozitivně long v akciích.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz 


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 6. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (44.1 + 37.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru