Akcie

Saudi Aramco míří na burzu

Chystá se možná doposud největší IPO v historii. Saudi Aramco vstupuje na burzu a rázem se stane nejhodnotnější firmou na světě. Pro analytiky je to určitě největší „atrakce" roku. Avšak akcie zatím nebudou přímo dostupné zahraničním investorům, pouze prostřednictvím fondů.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 11. 2019

Nedávno jsem psal o vstupu společnosti Virgin Galactic na burzu. Jen pár dní poté saudskoarabský princ Mohammed bin Salman oficiálně oznámil, že započaly přípravy pro uvedení akcií Saudi Aramco na burzu. Od 17. listopadu do 4. prosince probíhá upisovací období, ve kterém mohou investoři podávat své objednávky. Akorát tato nabídka není určena všem, nýbrž pouze institucionálním investorům (bankám, fondům apod.) a dále rezidentům Saudské Arábie. S akciemi se bude primárně obchodovat na saudskoarabské burze zvané Tadawul.

Kdybyste tedy o akcie Saudi Armaco měli zájem, prozatím nepochodíte. O to zajímavější je, že už mi volali dva obchodníci, kteří mě lákali na akcie Saudi Aramco. Tak úplně nevím, co mi chtěli prodávat. Rezidentem Saudské Arábie opravdu nejsem. Pokud vás bude někdo po telefonu lákat na akcie Saudi Aramco, jak je to úžasná příležitost, tak ho můžete rovnou poslat někam.

Nicméně korunní princ plánuje v budoucnu další tranše, které už by mohly být přístupné i zahraničním investorům, pravděpodobně prostřednictvím sekundárního listingu na nějaké velké zahraniční burze v New Yorku či Londýně. Ale to asi nebude dříve než za rok.

Ačkoliv probíhající primární úpis akcií Saudi Aramco není vlastně veřejnosti dostupný, v médiích se o této události hodně mluví. V čem je úpis akcií Saudi Armaco tak zajímavý?

1. Bude se jednat o největší IPO v historii?

Úpis akcií Saudi Armaco pravděpodobně pokoří rekord v objemu upsaného kapitálu. Dosud největší kapitál při IPO (primární úpis akcií) upsala v roce 2014 společnost Alibaba, a to 25 miliard dolarů. Společnost Saudi Aramco hodlá nyní prodat investorům pouze 1,5 % akcií firmy, tj. 3 miliardy kusů akcií. Celkem jich má emitováno 200 miliard kusů a všechny zatím vlastní stát. Cenové rozpětí pro úpis akcií je stanoveno na 30-32 rijálů, což odpovídá zhruba 8-8,5 dolarům za akcii. Při této ceně by se tedy celkový objem upsaného kapitálu měl pohybovat mezi 24 až 25,6 miliardami dolarů.

Jestli tedy úpis akcií Saudi Aramco překoná rekord Alibaby, to se dozvíme až v prosinci. Bude to hodně těsné. Ještě před dvěma týdny se mluvilo o tom, že Saudi Aramco nabídne více akcií a také se hovořilo o vyšší ceně. Proto prvotní odhady uváděly, že hodnota této IPO dosáhne až 40 miliard dolarů. Teprve 17. listopadu ale byly zveřejněny přesné podmínky úpisu.

Největší IPO v historii

 Největší IPO v historii

Zdroj: Bloomberg

2. Saudi Aramco nejhodnotnější firmou světa

I kdyby nakonec nepadl rekord v objemu upsaného kapitálu, jeden rekord s uvedením akcií Saudi Aramco na burzu padne takřka jistě. Rázem se ze společnosti Saudi Aramco stane firma s největší tržní hodnotou. Při ceně 8 dolarů na jednu akcii vychází tržní hodnota firmy na 1,6 bilionu dolarů. Ano, skutečně bilionů, neboli 1600 miliard dolarů. Což je pro představu zhruba pětadvacetinásobek státního rozpočtu České republiky.

Doposud je nejhodnotnější firmou dle její tržní kapitalizace společnost Apple, jejíž tržní hodnota nyní atakuje 1,2 bilionu dolarů. Společnost Apple v posledním hospodářském roce vygenerovala čistý zisk 55 miliard dolarů, zatímco společnost Saudi Aramco v roce 2018 dosáhla čistého zisku 111 miliard dolarů a za devět měsíců tohoto roku vygenerovala zatím čistý zisk 68 miliard dolarů. Saudi Aramco je momentálně nejziskovější firmou na světě a brzy bude i firmou s největší tržní hodnotou.

Nejhodnotnější firmy světa podle tržní kapitalizace

Společnost Tržní kapitalizace (v mld. USD)
Apple 1193
Microsoft 1129
Alphabet 909
Amazon 870
Facebook 551

Zdroj dat: Yahoo! Finance, data v USD, data platná k 15. 11. 2019

3. Saudi Aramco bude okamžitě zařazena do indexů

Mně osobně pak nejvíce zajímá, jak budou na vstup akcií Saudi Armaco na burzu reagovat fondy. Načasování IPO není úplně náhodné. Saudskoarabský princ o tomto záměru mluví již asi dva roky, ale čekal na vhodnější dobu, respektive musel nejprve zatlačit na uznání Saudské Arábie jako rozvíjejícího se trhu. Není náhoda, že v průběhu tohoto roku postupně všichni klíčoví poskytovatelé indexů (S&P, FTSE a MSCI) zařadili Saudskou Arábii mezi rozvíjející se trhy a začlenili akcie obchodované na saudskoarabské burze do indexu Emerging Markets. Posledním klíčovým krokem bylo zařazení do indexu MSCI Emerging Markets na konci srpna. Mimochodem v tomto kontextu pak dostává jiný rozměr i načasování zářijových útoků na rafinerie Saudi Aramco, aby to s tím vstupem na burzu neměli šejkové tak jednoduché.

Všichni tři poskytovatelé indexů už také oznámili, že po vstupu společnosti Saudi Aramco na burzu budou její akcie zařazeny do indexů ve zrychleném režimu, ani nebudou čekat na pravidelné kvartální rebalancování indexů. Takto výsadní postavení firma má, navzdory tomu, že ani zdaleka nebude splňovat požadavek na free float, když bude upsáno jen 1,5 % akcií firmy. I v tomto směru bude mít firma výjimku. Někdo asi uměl zatahat za nitky.

Každopádně po zařazení do emerging markets indexů bude mnoho fondů muset taktéž přizpůsobit svá portfolia. Indexové fondy, které složením pasivně kopírují index MSCI Emerging Markets a jiné akciové indexy, budou muset naskočit do hry a ve velkém nakupovat akcie Saudi Aramco, bez ohledu na to, jestli je jejich ocenění rozumné či nikoliv. A dost možná se přidají i některé aktivně spravované fondy, které nebudou chtít stát stranou.

Tohle je další názorná ukázka absurdity trhu, kterému dnes dominují nízkonákladové indexové fondy. Společnosti Saudi Aramco v zásadě stačí úspěšně provést primární úpis. Čím vyšší bude finální cena, za kterou se budou akcie upisovat, tím větší podíl získají akcie Saudi Aramco v akciových indexech a pak už se indexové fondy samy postarají o dostatečnou poptávku po akciích, která by měla udržovat relativně stabilní cenu na burze. Na fundamenty a rizika se indexové fondy neohlíží, musí kopírovat index.

Jsou akcie Saudi Aramco atraktivní?

Atraktivní z mnoha výše uvedených důvodů jsou, ale já osobně bych si akcie Saudi Aramco nekoupil, i kdyby byly nabízeny i zahraničním investorům. Proč? Protože taková investice je velmi riziková. Vždyť se jedná o státní firmu, jejíž byznys stojí čistě na ropě, a navíc ve velmi nestabilním regionu.

Když už bych z nějakého důvodu toužil vlastnit akcie nějaké ropné společnosti, po čemž netoužím, tak by to určitě nebyly akcie firmy Saudi Aramco, která sice vytěží nejvíce ropy na světě, ale nemá zdroje vůbec diverzifikované. Raději bych dal přednost některé etablované firmě „ze západu", která má aktiva různě po světě, jako jsou Royal Dutsch Shell, BP, Total apod. Firmám, které se navíc více a více zaměřují i na obnovitelné zdroje energie, nejen na ropu a plyn. A jejichž akcie jsou navíc fundamentálně levnější poměrem k ziskům či pohledem na dividendový výnos.

Společnost Saudi Aramci plánuje v roce 2020 vyplatit akcionářům 75 miliard dolarů na dividendách, což dělá 37,5 centů na akcii. Při ceně 8 dolarů na akcii tedy vychází indikovaný dividendový výnos akcií Saudi Aramco 4,7 %. Naproti tomu Shell a BP mají dividendový výnos přes 6 %. Total přes 5 %. Nebo z rozvíjejících se trhů, Gazprom má 7 % dividendový výnos a China Petroleum dokonce přes 9 %. V tomto kontextu akcie Saudi Aramco těžko obstojí. Fundamentálně by dle mého názoru cena akcií měla být výrazně nižší než rozpětí primárního úpisu mezi 8 a 8,5 dolary, zvlášť s ohledem na specifická rizika této investice.

Nicméně jak už se zmiňuji výše, v dnešním světě jsou fundamenty a ocenění rizika mnohdy převálcovány vynucenou poptávkou indexových fondů. Tak jsem sám velmi zvědavý, jak se po uvedení na burzu bude cena akcií Saudi Aramco vyvíjet, i když tak nějak očekávám, že si to šejkové přes různé suverénní fondy ohlídají, aby ten úpis i počáteční vývoj na burze byl „veleúspěšný", a dláždil tak cestu pro budoucí prodej dalších akcií.

Já bych každopádně dal přednost akciím velkých globálně působících firem. A nebo lokálním private equity investicím, to je poměrem výnos/riziko zajímavější.

Ilustrativní foto, zdroj: www.saudiaramco.com

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 11. 2019

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (26.8 + 5.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru