Akcie

Proč vlastně investovat do akcií?

Pro mnoho lidí jsou akcie synonymem hazardu a burza shromaždištěm těch hrozných bankéřů a spekulantů, kteří vydělávají na úkor pracujícího lidu. Něco pravdy na tom rozhodně bude. Existuje však i jiný menšinový pohled - nákupem akcií se investor stává spolumajitelem firmy.

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
11. 2. 2010

Akcie je cenný papír. Ovšem není to ledajaký cenný papír. Akcie představuje vlastnický podíl na společnosti a opravňuje akcionáře k účasti na rozhodování firmy formou valné hromady akcionářů, která schvaluje některé důležité procesy včetně rozdělování zisku firmy. Pokud společnost rozděluje část svého zisku formou dividendy, pak je držitel akcie oprávněn inkasovat dividendu.

Na rychlé zbohatnutí zapomeňte

Dnešní společnost je záměrně tlačena k aktivnímu obchodování, ke krátkodobým spekulacím. Čím více obchodů s akciemi provedete, tím více poplatků inkasují zprostředkovatelé obchodů - obchodníci s cennými papíry. Rádi posloucháme pohádky o rychlém zbohatnutí a velmi snadno se necháme zlákat na sázení Sportky, tipování výsledků hokejových utkání, nebo obchodování s akciemi. Vždyť Lojza z Kocourkova se takhle stal milionářem, tak proč bych nemohl mít štěstí já.

Štěstí je ono klíčové slovo, na kterém je na této cestě založený úspěch. Stará moudrost nás ale učí něčemu jinému. Japonské přísloví říká, že peníze rostou na stromech trpělivosti. Víme také, že bez práce nejsou koláče. Přesto většina lidí chce vydělat bez práce a pokud možno hned. Kapitálový trh ale není perpetuum mobile, i zde platí, že trpělivost růže přináší.

A tak zatímco většina lidí hnaná touhou po zbohatnutí sleduje blikající čísla na burzovní tabuli, respektive podobně blikající čísla na monitoru svého počítače (dnes se na burze nakupuje kliknutím myší z pohodlí domova), pije u toho dva Red-Bully za noc ve snaze dohnat ztráty ze včerejška a neustálým stresem akorát krmí své žaludeční vředy, aby nakonec v lepším případě aspoň neprodělali, v horším přišli o všechno, trpělivý investor v klidu spí a vydělává.

Sledujte rentabilitu

Trpělivý investor se totiž netrápí tím, jakou má akcie právě nyní cenu, jakou cenu bude mít za hodinu, jakou cenu bude mít zítra, za týden ani za měsíc. Trpělivý investor kupuje akcie k dlouhodobému držení a ke koupi přistupuje podobně, jako kdyby kupoval investiční nemovitost. Pečlivě si vybírá, porovnává cenu bytu s výší nájmu, za jaký ho může pronajmout, bere v potaz lokalitu, kvalitu stavby apod. Jakmile byt koupí, netrápí se tím, zda by ho mohl zítra prodat o tisícikorunu dráž. Zajímá ho pouze dlouhodobý vývoj ceny v porovnání s výší nájmu. Pokud by cena nemovitosti příliš rostla a nájemné bylo vůči tržní ceně málo rentabilní, byt prodá a bude hledat rentabilnější investici. Jinak byt drží a pronajímá.

Obdobně postupuje trpělivý investor i při investování do akcií. Pečlivě si vybírá do portfolia jednotlivé akcie, každou společnost si podrobně zanalyzuje. I zde je hlavním kritériem rentabilita investice. Ta se poměřuje primárně jako podíl ceny akcie ku zisku společnosti připadajícímu na jednu akcii. Firma pak zisk může rozdělovat formou dividendy akcionářům, z čehož plyne investorovi přímý výnos podobně jako u pronájmu, nebo se nerozdělený zisk projeví na účetní hodnotě firmy a investor má nepřímý výnos v podobě růstu ceny akcie. Každopádně zkušený investor si vybírá pouze akcie společností, které mají vysokou rentabilitu.

Dividendy jako zajištění na stáří

Opatrnější investor preferuje akcie zavedených společností, které mají relativně stabilní a zároveň dlouhodobě rostoucí tržby a zisky a vyplácí každoročně dividendu, podobně jako by v případě nemovitosti volil zavedené obchodní prostory na Václavském náměstí. Tímto způsobem se může každý velmi efektivně zajistit na stáří. Stačí v produktivním věku postupně nakupovat dividendové akcie a v penzi pak můžete mít z dividend slušnou rentu. Úplně stejně můžete mít rentu z pronájmu nemovitostí. Akcie ale mají tu výhodu, že je můžete kupovat třeba každý rok po desítkách tisíc korun a rozkládat riziko do více titulů, zatímco na nemovitost musí investor dlouho šetřit a málokdo si jich může dovolit koupit víc než jednu.

Růstové akcie jen pro odvážné

Odvážnější investor se někdy zaměřuje na růstové akcie, vyhledává firmy, které vyvíjí nový produkt, jenž by mohl znásobit tržby a zisky společnosti, což by se pochopitelně projevilo na ceně akcií. V případě nemovitostí lze tento postup přirovnat k nákupu obchodních prostor v málo atraktivní lokalitě, jejíž atraktivita by mohla stoupnout například s výstavbou městského obchvatu. Momentálně mohou být ale prostory bez nájemníka a ležet ladem, podobně firma může mít nízké zisky a nemusí vyplácet žádnou dividendu. Jde čistě o spekulaci spojenou s očekáváním nějaké zásadní změny. Investor musí předem počítat s tím, že v některých případech se jeho očekávání nenaplní, proto musí portfolio dobře diverzifikovat.

Akcionář = spolumajitel firmy

V obou dvou případech investor v podstatě jedná jako podnikatel. Pouze s tím rozdílem, že neinvestuje kapitál do rozvoje své vlastní firmy, ale stává se spolumajitelem již zavedené nebo rozvíjející se společnosti. Jako drobný akcionář neovlivní příliš chod firmy. Ale má to zase tu výhodu, že na řízení firmy nemusí věnovat svůj čas, to dělá management firmy, investor poskytuje pouze kapitál a za to má právo na podíl na zisku.

Nenechte se oklamat módním trendem, kdy na vás každý den média chrlí, že dnes burza vzrostla o jedno procento, a analytici z toho hned vyvozují, co by to mohlo znamenat pro vývoj následující den. Je to jen hloupý marketing, který vás má dotlačit k aktivitě, aby z vás bankéři měli více na poplatcích. Buďte trpělivým investorem, hlavní pozornost věnujte pečlivému výběru akcií a investujte dlouhodobě. Je to časově i finančně efektivnější a budete mít klidné spaní.

Příště si povíme podrobněji o ukazatelích rentability, zadlužení a dalších parametrech, které je důležité při výběru akcií sledovat.

Psáno pro deník E15

Dále doporučujeme:

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
11. 2. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (38.9 + 7.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru