Akcie

Nový impulz pro pražskou burzu

Dvě velké společnosti chtějí během následujících měsíců vstoupit na pražskou burzu. Podaří-li se obě emise, bude to pro pražskou burzu a celý český trh znamenat mnohem více, než si dnes většina lidí uvědomuje.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 4. 2016

Gabriel Pleska, šéfredaktor portálu Peníze.cz, mě před dvěma týdny oslovil s prosbou, abych také někdy napsal něco o pražské burze. Odpověděl jsem mu: „Nuda, nuda, šeď. Co víc o tom chcete psát?" Pan Pleska má ale neuvěřitelnou intuici nebo dobré informace, klobouk dolů. V uplynulém týdnu totiž hned dvě velké společnosti oznámily svůj záměr vstoupit na pražskou burzu. A tak téma pražské burzy stouplo na žebříčku mých priorit z padesátéhosedmého místa na první. Podaří-li se oba úpisy, bude to pro pražskou burzu a celý český trh znamenat mnohem více, než si dnes většina lidí uvědomuje.

Přibydou akcie GE Money Bank a EP Infrastructure

Záměr vstoupit na burzu jako první oznámila společnost GE Money Bank, která patří do konglomerátu General Electric, což je aktuálně podle tržní kapitalizace osmá největší firma v USA. Společnost General Electric se chce stát vůdčí technologickou firmou, upouští od svých aktivit v jiných sektorech, a tak postupně rozprodává dceřinou společnost GE Capital, která je aktuálně stoprocentním vlastníkem GE Money Bank. Původně se spekulovalo o tom, že GE Money Bank převezme nějaká jiná banka. Ale nakonec se vedení GE Capital rozhodlo prodat banku různým investorům prostřednictvím IPO.

Primární úpis bude nabízen pouze větším institucionálním investorům, ale následně se s akciemi bude obchodovat na pražské burze, kde už si je budou moci koupit i drobní investoři. Nejprve chce GE Capital upsat něco přes polovinu akcií společnosti GE Money Bank. Půl roku si plánuje ponechat menšinový podíl a potom do dvou let postupně prodat všechny akcie.

Den na to oznámil Energetický a průmyslový holding svůj záměr provést na pražské burze prvotní veřejnou nabídku kmenových akcií své dceřiné společnosti EP Infrastructure. Jedná se o nově vzniklou společnost, na kterou EPH převedl většinu distribučních aktiv z celého holdingu, respektive majetkové podíly v různých společnostech, které se zabývají distribucí plynu, tepla a elektřiny.

V rámci úpisu EPH nabídne pouze minoritní podíl akcií společnosti EP Infrastructure, majoritu si ponechá EPH. Zatím není jasné, kolik akcií EPH při úpisu potenciálním investorům nabídne, ale hovoří se pouze o 15 %. I tak by objem tohoto úpisu měl dosáhnout 15-30 mld. korun, tedy zhruba srovnatelně s úpisem poloviny akcií GE Money Bank. Na rozdíl od úpisu akcií GE Money Bank by ale nabídka akcií EP Infrastructure měla být veřejně dostupná i pro drobné investory.

Co to bude znamenat pro český trh?

Oba úpisy akcií, pokud se je podaří úspěšně dotáhnout do konce, budou jednoznačně velkým přínosem pro celý český trh. Když nic jiného, rozšíří se minimálně paleta akcií na výběr na pražské burze, kde je aktuálně pouze osm solidně likvidních titulů. Zbylé akcie se obchodují v tak malých denních objemech, že jsou pod radarem investičních fondů a velkých investorů. Za pár měsíců může být likvidních titulů deset, což je stále bída, ale nárůst o 25 %.

Obě společnosti se pravděpodobně tržní kapitalizací zařadí mezi sedm největších firem obchodovaných na pražské burze, někde po boku O2 Czech Republic a Vienna Insurance Group. Důležitější pak bude velikost jejich free float, tedy hodnota akcií obchodovaných na burze, a také denní likvidita. Z tohoto pohledu by obě společnosti měly splnit kritéria nutná pro klasifikaci České republiky jako rozvíjející se trh (emerging markets), kam náš trh zatím MSCI řadí. Možná že se budou pohybovat i někde na hranici kritérií pro rozvinuté trhy, i když to asi až po případném druhém kole úpisu.

S odstupem několika let možná budeme na tyto dva úpisy vzpomínat jako na důležitý krok k reklasifikaci českého trhu na rozvinutý trh. Ale to ještě pár let potrvá. Nyní budou především taková pojistka, aby nás MSCI nepřeřadila naopak z emerging markets mezi tzv. frontier markets. Z českých firem totiž potřebná kritéria tržní kapitalizace, free float a likvidity splňují aktuálně pouze tři akcie – ČEZ, Komerční banka a O2 Czech Republic – což je minimum pro klasifikaci jako rozvíjející se trh. Brzy by jich mohlo být pět.

Očekávám, že poptávka bude vysoká

Obě akcie budou hrát významnou roli v indexu PX a měly by být začleněny i do indexu CECE (Central and Eastern Europe) a také do indexu MSCI Emerging Markets Europe. To samo o sobě by mělo přispět k dostatečné poptávce ze strany velkých zahraničních investorů, zejména investičních fondů.

Pro drobné investory je rozhodně dobré, že jim na pražské burze přibydou další alternativy. Nelze nyní seriózně hodnotit, jakou perspektivu z pohledu výnosů budou obě akcie mít, když neznáme jejich upisovací cenu. Ale obě firmy prezentují, že mají v plánu vyplácet akcionářům pravidelně dividendu, tedy držet se toho, na co jsou investoři u většiny akcií na pražské burze zvyklí. Cestu do portfolií drobných českých investorů si tedy pravděpodobně také najdou.

V případě institucionálních i drobných investorů to může být částečně na vrub jiných akcií na pražské burze, zejména na vrub akcií ČEZ a Komerční banky. Nemyslím si však, že by tyto dva úpisy akcií znamenaly až tak velký odliv kapitálu z jiných akcií, aby to mělo nějak zásadní negativní dopad na ceny akcií ČEZ a Komerční banky.

Celkově tedy hodnotím přínos obou úpisů akcií pro český trh velmi pozitivně a doufám, že budou následovat i další velké firmy, ať má pražská burza také trochu vypovídací hodnotu o české ekonomice a abych už nikdy o pražské burze neříkal „Nuda, nuda, šeď."

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 4. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.9 + 37.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru