Akcie

Jsou akcie drahé?

Index S&P 500 je na historickém maximu. Znamená to, že jsou akcie drahé? V USA ano, jinde mají ještě akcie k rekordním hodnotám na míle daleko. V tomto článku se podíváme na historický vývoj akcií v různých regionech a také na jejich fundamentální ohodnocení.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
18. 4. 2013

Poslední dobou se ve finančních kruzích často diskutuje o tom, že akcie jsou drahé a zda se opět blíží nějaký velký pokles. Jedno je jisté, americké akciové indexy Dow Jones i S&P 500 překonaly historické maximum a pohybují se kolem hodnot z let 2000 a 2007, vždy těsně před velkým propadem na Wall Street. Strach z dalšího vývoje cen akcií je tedy rozhodně oprávněný.

Akcie v USA jsou na maximu

My v tomto článku budeme pro lepší porovnatelnost používat indexy kalkulované společností MSCI, tak aby u všech indexů byla použita stejná metodologie. Jak můžeme vidět na následujícím obrázku, také hodnota indexu MSCI USA je na rekordní úrovni. Mimo to americké akcie patří k těm dražším ve světě, porovnáme-li základní fundamentální ukazatele. Poměrem ceny akcií k ziskům firem se americké akcie v průměru obchodují za šestnáctinásobek ročních zisků. Také v poměru k účetní hodnotě firem se americké akcie zdají být drahé (P/B = 2,39). Dividendy nesou dodatečný výnos kolem dvou procent ročně. To není k zahození, ale ve srovnání s Evropou jde o nízké číslo.

Historický vývoj cen akcií v USA

Historický vývoj hodnoty indexu MSCI USA

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI

Velmi podobná je situace v Londýně. Akcie britských firem jsou dle indexu MSCI United Kingdom také z historického pohledu již relativně blízko maximálních hodnot z let 2000 a 2007. Z fundamentálního pohledu jsou na tom ale lépe než akcie v USA. Akcie britských firem se mohou chlubit nižším oceněním v poměru k ročním ziskům firem (P/E = 12,89) i účetní hodnotě (P/B = 1,8). Oproti americkým akciím mají také vyšší dividendový výnos 3,65 %.

Historický vývoj cen akcií ve Velké Británii

Historický vývoj hodnoty indexu MSCI United Kingdom

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI

Akcie v eurozóně mají k maximu na míle daleko

Velmi odlišná je situace v eurozóně. I zde sice ceny akcií v posledních měsících rostly, ale stále jsou z historického i fundamentálního pohledu relativně levné. Index MSCI EMU stoupl ode dna z roku 2009 zhruba o 50 %, k maximálním hodnotám z let 2000 a 2007 mu však stále chybí skoro 70 %. Evropské akcie táhne zejména Německo, nicméně i v Německu jsou ceny akcií stále zhruba 30 % pod úrovní z roku 2007.

Zatímco v USA většina firem reportuje stabilní nebo lehce rostoucí tržby, v Evropě se naprostá většina firem potýká již pět s poklesem tržeb. Mnoho evropských společností se v roce 2009 dostalo do ztráty. Díky úsporám v nákladech se postupně vrací do zisku, ten je ale zatím výrazně nižší než před „krizí". Tomu také odpovídají nižší ceny akcií těchto firem. Poměrem k ziskům se tedy ceny akcií v eurozóně mohu jevit poměrně drahé (P/E = 14,94), ale když se podíváme na ukazatel P/B nebo na dividendový výnos, jsou evropské akcie výrazně levnější než americké.


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


Historický vývoj cen akcií v Eurozóně

Historický vývoj hodnoty indexu MSCI EMU

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI

Akcie BRIC jsou levné

Také o akciích na rozvíjejících se trzích nelze říct, že by byly drahé, a to ani z historického, ani z fundamentálního hlediska. Podle poměrových ukazatelů se suverénně nejlevnější zdají být akcie firem v Rusku, které se obchodují za pouhý pětinásobek ročních zisků a zhruba o 20 % pod svou účetní hodnotou. Z hlavní čtveřice BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) jsou nejdražší akcie v Indii (P/E = 15,23 a P/B = 2,59). Nejvyšší dividendový výnos nabízí akcie v Brazílii 4,11 %. Ovšem už i v Číně mnohé firmy začínají vyplácet zajímavé dividendy. S dividendovým výnosem 3,14 % a ukazatelem P/E na hodnotě 10,68 jsou čínské akcie výrazně levnější než akcie amerických firem.

Historický vývoj cen akcií v Rusku

Historický vývoj hodnoty indexu MSCI Russia

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI

V ČR a Polsku zajímavé dividendy

Na závěr bychom se měli podívat také na domácí burzu a její větší sestru ve Varšavě. Zatímco ve světě (zejména v USA a Japonsku) v posledních měsících ceny akcií rostou, my jsme byli svědky silného poklesu akcií ČEZ a Telefoniky Czech Republic. Přidaly se i akcie dalších firem. Index PX od začátku roky ztratil již deset procent. České akcie jsou na tom velmi podobně jako akcie v eurozóně. Firmy bojují s poklesem tržeb a nižší ziskovou marží. Ceny akcií logicky klesají. Index MSCI Czech Republic se pomalu blíží dnu z roku 2009, je tedy zhruba na poloviční hodnotě oproti konci roku 2007.

Historický vývoj cen akcií v ČR

Historický vývoj hodnoty akcií v ČR

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI

V Polsku je situace o poznání lepší, ale i zde jsou ceny akcií zhruba o 35 % levnější než v roce 2007. Akcie na varšavské burze jsou levné i z fundamentálního pohledu. Polské akcie se obchodují přibližně za desetinásobek ročních zisků firem a s krásným dividendovým výnosem 5,59 %. I na pražské burze najdeme levné akcie s vysokým dividendovým výnosem, za všechny může mluvit ČEZ s P/E 7,6 a hrubým dividendovým výnosem 7,6 % (tj. po zdanění patnáctiprocentní srážkovou daní 6,5 % čistý výnos z dividendy).

Fundamentální ukazatele vybraných akciových indexů

Index P/E P/B Výnos dividendy
MSCI USA 16,26 2,39 2,10%
MSCI EMU 14,94 1,27 3,83%
MSCI United Kingdom 12,89 1,80 3,65%
MSCI Japan 20,96 1,26 1,85%
MSCI Germany 11,27 1,49 3,25%
MSCI China 10,68 1,61 3,14%
MSCI India 15,23 2,59 1,36%
MSCI Russia 5,11 0,79 3,81%
MSCI Brazil 13,77 1,44 4,11%
MSCI Poland 10,02 1,23 5,59%

Zdroj: FINEZ Investment Management, MSCI, data k 31. 3. 2013

Závěr: Americké akcie jsou drahé, evropské levné

Jsou tedy akcie levné nebo drahé? Odpověď zní: „Jak kde." Ve Spojených státech amerických jsou akciové trhy skutečně zralé na silnější korekci. Žádného propadu ala roky 2001 a 2008 bych se ale nebál, protože tak daleko by Bernanke situaci nenechal dojít. Nicméně americký trh není levný z historického ani fundamentálního pohledu, takže není rozumné zde nyní investovat (vyjma vybraných konkrétních růstových akcií – např. různé biotechnologické firmy apod.)

Naproti tomu v Evropě má většina společností to nejhorší snad již za sebou. Žádný velký růst zde na investory nečeká, ale z dlouhodobého pohledu nabízí celá řada evropských akcií (včetně českých a polských) zajímavý dividendový výnos a potenciál růstu zhruba na úrovni inflace. Mnoho lidí se prozatím oprávněně bojí v Evropě investovat, protože problémy zadlužení veřejného sektoru zdaleka nejsou vyřešeny a budoucnost eura je stále nejistá. Soukromý sektor již ale zdárně bojuje s recesí a začíná se vracet do zisků. Akcie evropských firem v žádném případě nejsou vhodné jako krátkodobá spekulace, ale jako dlouhodobá investice dávají smysl.

Také na rozvíjejících se trzích, zejména v Číně, Brazílii a Rusku nemůžeme říct, že by akcie byly drahé. Pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, můžete brazilské, čínské a ruské akcie v klidu dál nakupovat, nejlépe na pravidelné měsíční bázi prostřednictvím podílových fondů.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Nakupujte podílové fondy se slevou 20-60 % na vstupních poplatcích!!!


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
18. 4. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (1.2 + 39.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru