Akcie

Japonsko přehodnocuje energetický plán. Cena uranu poroste.

Již zhruba rok doporučuji svým klientům investovat do akcií těžařů uranu. V uplynulých dnech začaly ceny akcií producentů uranové rudy prudce růst. Myslím, že je nejvyšší čas naskočit do rozjíždějícího se vlaku. Jak vydělat na rostoucí ceně uranu?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 3. 2014

Cena uranu 7 let klesala

Cena uranu od roku 2007 až do léta loňského roku výrazně klesala. Na vině byl jako vždy převis nabídky nad poptávkou. V letech 2006-2010 zažívala těžba uranu velký rozmach, z Kazachstánu se stal přední světový producent uranu a rostoucí objem vytěžené rudy pochopitelně tlačil cenu uranu dolů. Do toho pak přišla nechvalně proslulá havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě, po níž nabrala vývojová křivka klesající ceny uranu ještě ostřejší sklon. Vedle všeobecné paniky tu sehrálo hlavní roli rozhodnutí Německa a Japonsko odstavit z provozu veškeré jaderné reaktory. To logicky výrazně snížilo světovou spotřebu uranu, neboť Japonsko a Německo patří spolu s USA, Čínou a Francií k hlavním dovozcům a spotřebitelům uranu.

Již v minulém roce se ale začalo spekulovat o tom, že rok 2014 bude pro uran zlomový a jeho cena začne opět růst. K tomuto závěru nás vedou dva klíčové faktory. Na straně nabídky by se v tomto roce měl projevit výpadek dodávaného jaderného paliva z demontáže ruských jaderných hlavic. Tzv. program „Megatons to Megawatts" dodával na trh zhruba 13 % roční spotřeby jaderného paliva. Na straně poptávky se naopak netrpělivě očekává, kdy Japonsko a Německo přehodnotí svou energetickou strategii a vrátí se k jádru jakožto tohoto času ekonomicky nejefektivnějšímu zdroji elektrické energie.

V roce 2014 by cena uranu měla začít růst

Zatímco na straně Německa se zatím ledy nepohnuly a Angela Merkelová se stále tváří, že to s odklonem od jaderné energie myslí naprosto vážně (i když jí stejně podstatná část ekonomů nevěří), v Japonsku se konečně daly věci do pohybu. Japonská vláda představila nový základní energetický plán, který by měl v následujících týdnech schválit tamní parlament. Tento plán počítá s obnovením provozu jaderných reaktorů, které splní bezpečnostní prověrky. Bezpečnostní kritéria byla po havárii ve Fukušimě samozřejmě citelně zpřísněna, takže zcela jistě nebude obnoven provoz ve všech 50 reaktorech. Podle různých zdrojů si už ale 16 nebo 17 reaktorů zažádalo o prověrku a některé z nich budou s velkou pravděpodobností v tomto roce uvedeny zpět do provozu.

Mezi analytiky a ekonomy se všeobecně očekávalo, že Japonsko dříve nebo později obnoví provoz jaderných reaktorů. Proč by také měli dovážet z pohledu nákladů na výrobu elektřiny mnohem dražší ropu, plyn nebo uhlí. Obchodní deficit Japonska se díky tomu od roku 2011 výrazně prohloubil. Japonská vláda si je moc dobře vědoma toho, že obnovení provozu jaderných reaktorů bude mít pozitivní vliv na obchodní bilanci a potažmo vývoj celé ekonomiky.

O návratu Japonska k výrobě elektřiny v jaderných elektrárnách tedy nikdo moc nepochybuje. Otázkou však stále zůstává, jak dlouho to ještě potrvá a v jaké míře bude provoz jaderných reaktorů obnoven. Nedávná zpráva o novém energetickém plánu dává investorům naději, že rok 2014 bude skutečně pro vývoj ceny uranu zlomový. Zájem investorů o akcie těžařů uranu v uplynulém týdnu výrazně stoupl a ceny těchto akcií začaly prudce růst. Možná je to předčasná euforie, ale dost možná se již vlak rozjel a kdo nestihl zavčas naskočit, přijde o zajímavé výnosy.

Jak na akcie těžařů uranu?

1) Celé odvětví prostřednictvím ETF

Nabízí se v podstatě tři možnosti, jak profitovat na očekáváném růstu ceny uranu prostřednictvím akcií těžebních společností. Univerzální volbou je ETF Global X Uranium. Jedná se o pasivně spravovaný burzovně obchodovaný indexový fond, který kopíruje index Solactive Global Uranium složený ze všech významných hráčů na poli těžby uranu. Tato investice tak zajišťuje diverzifikaci v celém odvětví těžby uranu. Pokud cena uranu poroste, investor do ETF má v podstatě jistotu, že nešlápne vedle (netrefí zrovna akcie společnosti, která zkrachuje, zpronevěří peníze, zfalšuje data atd.) Nákupem ETF si více méně kupujete „průměr trhu".

Vývoj ceny ETF Global X Uranium na burze v New Yorku

Vývoj ceny ETF Global X Uranium

Zdroj: FINEZ Investment Management

2) Akcie Cameco jako dlouhodobá dividendová investice

Pokud věříte uranu dlouhodobě a máte rádi akcie velkých firem, které stabilně vyplácí dividendy, tak určitě stojí za zvážení akcie společnosti Cameco. Tato kanadská společnost, která je dle objemu vytěžené rudy druhým největším producentem uranu na světě, dlouhodobě vyplácí svým akcionářům ze zisku čtvrtletní dividendy. Co je důležité dodat, i při poklesu ceny uranu je stále zisková. A co se týče dividendy, již čtvrtým rokem má stejnou výši 40 centů na akcii (což znamená aktuálně cca 1,6 % dividendový výnos), z dlouhodobého pohledu je ale patrná politika postupného zvyšování vyplácených dividend.

Vývoj ceny akcií společnosti Cameco na burze v New Yorku

Vývoj ceny akcií společnosti Cameco

Zdroj: FINEZ Investment Management

3) Akcie junior těžební společnosti jako spekulativní volba

Předchozí dvě možnosti mají zhruba stejný výnosový potenciál. Fajnšmekři mohou spekulativně vsadit na akcie některé junior těžební společnosti, kde je výnosový potenciál několikanásobně vyšší, odpovídá tomu ale vždy i několikanásobně vyšší riziko. Mým favoritem je již delší dobu společnost UR-Energy, která v srpnu loňského roku spustila těžbu v prvním ze svých nalezišť v Utahu. Firma zatím reportuje těžbu i prodeje lehce nad očekáváním a cena akcií UR-Energy tak v uplynulých dnech začala prudce stoupat. Dalším černým koněm by mohla být firma Denison Mines, na kterou si podle spekulací brousí zuby několik velkých těžebních společností.

Vývoj ceny akcií společnosti UR-Energy na burze v New Yorku

Vývoj ceny akcií společnosti UR-Energy

Zdroj: FINEZ Investment Management

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz 


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 3. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (32.6 + 23.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru