Akcie

Jaké akcie si nadělit pod stromeček?

Máme Štědrý den, většina z nás balí poslední dárečky pro své nejmilejší, chytá neposedného kapříka v koupelně za pračkou, nebo běhá po domě a hledá vánoční ozdoby, které jako každý rok „nejsou na svém místě". Tento článek je mým dárkem pro všechny zvídavé investory.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 12. 2009

Asi nikdo dnes nemyslí na stav svého bankovního konta, stejně je většinou prázdné, natož aby někdo dumal nad tím, kam investovat své úspory. Ovšem s příchodem nového roku začneme opět řešit běžné starosti, mezi něž patří i starost o ušetřené peníze.

Dárek od FINEZ Investment Management

Tento článek je mým dárkem pro všechny zvídavé investory, pro ty, kteří disponují kapitálem, ale sami nemají dostatek zkušeností a odvahy vybrat, které akcie a další investice nakoupit, ani nemají po ruce zkušeného investičního poradce, který by jim dokázal s výběrem pomoct.

Klienti aktivní správy FINEZ ode mě dostávají v průběhu roku individuální investiční doporučení. Jinak ale na veřejnost pouštím pouze obecné výhledy na vývoj v různých oborech a regionech, konkrétní tipy standardně zůstávají za dveřmi FINEZ Investment Management.

Nyní ale není normální doba, jsou Vánoce, a tak jsem se rozhodl něco málo ze dveří pustit. Než se však vrhnete na podrobnější zkoumání vytipovaných akcií, ujasněme si dvě věci:

1) Vánoce byste měli trávit s rodinou a přáteli. Takže nechte nyní článek být, běžte se raději věnovat lidem okolo vás a k akciím se vraťte až po svátcích.

2) FINEZ Investment Management při sestavování portfolií kombinuje akcie velkých firem určené k dlouhodobému držení (za účelem inkasování podílu na zisku formou dividend) a akcie malých růstových firem, u kterých očekáváme prudký růst tržeb a potažmo hodnoty akcií (např. díky uvedení nového výrobku na trh).

V následujících odstavcích najdete pouze akcie velkých firem určené k dlouhodobému držení, které při aktuálních cenách považuji za atraktivní k nákupu. Nejde tedy o tipy na nejvýnosnější akcie v příštím roce. Očekávám však u všech nadvýkonnost oproti trhu.

Graf akcie Allianz SE
2009_12_23_Allianz_SE.jpg
Zdroj: Reuters

Ropa, plyn, pojišťovny a telekomunikace

Velmi atraktivní ocenění mají z dlouhodobého pohledu těžaři ropy a plynu. Mezi vytipované akcie se dostaly firmy BP, Chevron a PetroChina. Velmi atraktivně oceněné se ale jeví i další společnosti, např. britsko-nizozemské konsorcium Royal Dutch Shell nebo ruské firmy Gazprom a Lukoil.

Další fundamentálně podhodnocené odvětví je pojišťovnictví. Zde jsem vybral společnosti Allianz, Aviva a Hannover Rückversicherung. Relativně příznivé ceny v poměru k ziskům a dividendám mají také telekomunikace. Mezi velkými hráči považuji za nejperspektivnější akcie Vodafone a China Mobile. Do desítky se ještě probojovala britská farmaceutická firma AstraZeneca a americká farmaceuticko-kosmetická firma Johnson & Johnson.

Graf akcie Vodafone
2009_12_23_Vodafone.jpg
Zdroj: Reuters

Přehled vytipovaných akcií od FINEZ Investment Management

  Země Velikost dle tržní kapitalizace
(mil USD)
Tržby 3.Q 2009
(mil USD)
Zisky 3.Q 2009
(mil USD)
P/E 3.Q 2009

P/B 3.Q
2009

Div. výnos
BP Velká Británie 179 710 67 650 5340 8,4 1,78 5,9 %
Chevron USA 155 470 46 630 3830 10,1 1,72 3,5 %
PetroChina Čína 213 090 39 200 4510 11,8 2,97 3,4 %
Allianz SE Německo 62 180 32 490 1900 8,2 0,99 4,0 %
Aviva* Velká Británie 16 810 33 400 1080 7,8 1,10 -
Hannover Rückversicherung Německo 5640 3650 228 6,2 1,11 6,2 %
Vodafone* Velká Británie 120 040 13 640 7690 7,8 0,85 5,7 %
China Mobile* Hong Kong 181 760 31 180 8100 11,2 2,63 3,9 %
AstraZeneca Velká Británie 66 790 8200 2115 7,9 3,41 4,5 %
Johnson & Johnson USA 178 040 15 080 3345 13,3 3,52 3,0 %

Zdroj: Reuters (data ke dni 22. 12. 2009)
*Data pololetní k 30. 6. 2009 (ostatní kvartální k 30. 9. 2009)

Banky, automobilky a developeři NE

Nedoporučuji kupovat akcie bank, možná budou nakonec nejvýnosnější, ale riziko je příliš velké. Obávám se, že se v roce 2010 ještě dočkáme dalších odpisů a nemilých překvapení. Určitě bych se také vyhýbal evropským a americkým automobilkám a developerům.

Naopak velký boom očekávám ve stavebním sektoru v Brazílii a Indii. Oživení by se mohla dočkat také námořní doprava, akcie některých rejdařských společností by se v příštím roce mohly dostat na stupně vítězů. To už jsou ale specialitky, které si nechám pro klienty FINEZ.

Graf akcie China Mobile
2009_12_23_China_Mobile.jpg
Zdroj: Reuters

Ano zemědělským komoditám, ne kovům

Aktuálně s klienty sázíme kromě akcií také na vybrané zemědělské komodity. Za atraktivní považuji především zrniny (pšenice, kukuřice, oves, rýže...) Naopak cukr nebo kakao se jeví předražené. Podobně i většina kovů už má hlavní růst za sebou a doporučuji se jim raději vyhnout.

Také zlato už ztratilo lesk. Stále se najde spousta bázlivců, kteří poptávají fyzické zlato. Je ale dobré si uvědomit, že jen díky této mánii jeho cena rostla. Proti případné inflaci stejně dobře ochrání i zemědělské komodity nebo vytipované akcie.

Dluhopisy, nemovitosti ani diamanty nejsou dobrá volba

Naopak dluhopisy obecně nejsou šťastná volba v dobách před zvýšením inflace a úrokových sazeb. Dluhopisům bych se nyní být vámi raději vyhýbal, a to vládním i korporátním.

Někoho možná napadne koupit nemovitost. Bude-li to v Indii, Brazílii, Turecku nebo třeba Indonésii, máte docela velkou šanci, že na dlouhodobém horizontu slušně vyděláte. Ovšem v ČR a jinde po Evropě jsou nemovitosti stále značně předražené. Navíc z dlouhodobého hlediska máte proti sobě demografický vývoj. Ať se vám to líbí nebo ne, rodíme příliš málo dětí a postupně vymíráme, poptávka po bydlení tedy nemůže růst. Ceny bytů budou spíše klesat, nebo dlouhou dobu stagnovat.

Poslední dobou se v Česku rozmáhá nákup investičních diamantů. Ty rozhodně jako investici nedoporučuji. Celý světový trh s diamanty fakticky ovládají dvě rodiny a omezováním nabídky utvářejí umělou cenu. Cena diamantů tak opticky neustále roste. Ovšem až tahle bublina jednou praskne, bude to hodně bolet.

Chcete-li koupit něco fyzického, nejen cenné papíry, raději můžete uvažovat nad archivním vínem. Tak či tak, jedna láhev se vám dnes večer určitě bude hodit.

Graf akcie AstraZeneca
2009_12_23_AstraZeneca.jpg
Zdroj: Reuters

Kdo nemá kapitál, může investovat pravidelně

Závěrem ještě jedna důležitá připomínka. Pokud nedisponujete větším kapitálem, nevěšte hlavu, můžete investovat pravidelně každý měsíc drobnou částku do podílových fondů, a kapitál tak postupně nashromáždit. S příchodem nového roku je ideální čas zahrnout spořící plán do svých předsevzetí.

Přeji všem čtenářům krásné a pohodové svátky a v roce 2010 hodně úspěšných investic.

Jan Traxler, FINEZ Investment Management


Důležité upozornění: Akcie a další investice zmíněné v článku nelze považovat za individuální investiční doporučení. Jde pouze o tipy, jaké akcie by investor mohl při svém rozhodování vzít v úvahu. Jakákoliv investiční rozhodnutí však důrazně doporučuji konzultovat se zkušeným investičním poradcem. FINEZ Investment Management odmítá odpovědnost za investiční rozhodnutí bez předchozího řádného zpracování testu vhodnosti a přiměřenosti pracovníkem společnosti.

Psáno pro portál Finmag.cz

Dále doporučujeme:

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 12. 2009

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.2 + 38.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru