Akcie

Do čeho investuje Warren Buffett?

Legendární hodnotový investor Warren Buffett za posledních 35 let vydělal 21 procent p.a. Jak dnes vypadá jeho impérium? Do čeho investuje? Jak se vézt na jedné lodi s Buffettem?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
21. 4. 2015

Miliardář Warren Buffett je ve svých 85 letech žijící legenda mezi investory a zcela jistě ho můžeme zařadit mezi největší investory všech dob. Jeho majetek je odhadován zhruba na 70 miliard dolarů, což je pro srovnání zhruba o 45 % více, než je státní rozpočet České republiky pro rok 2015. Časopis Forbes řadí Warrena Buffetta aktuálně na třetí místo v žebříčku nejbohatších lidí na světě za Billem Gatesem a Carlosem Slimem. Tato trojice se posledních 10 let pravidelně střídá na čele, podle toho, jakou zrovna mají hodnotu jejich akcie na burze.

Ze života Warrena Buffetta

Warren Edward Buffett se narodil 30. srpna roku 1930 v Omaze v americkém státě Nebraska, kde dodnes žije v malém domě. V podstatě už v šesti letech začal podnikat jako malý obchodník s Coca-Colou. Ve městě nakoupil balení šesti plechovek Coca-Coly za 25 centů, které pak prodával po jedné plechovce za 5 centů. Typický maloobchod. Láska ke Coca-Cole Warrenovi vydržela až do důchodu. Nejen že dodnes rád pije Colu, ale akcie společnosti Coca-Cola patří k největším pozicím v jeho investičním portfoliu.

Buffett studoval na Columbia Business School v New Yorku, kde tou dobou přednášel Benjamin Graham. Od něho převzal hodnotový styl investování s dlouhodobým přístupem. Zatímco většina hráčů na burze s akciemi jen spekuluje, Buffett smýšlí jinak, dívá se na akcie jako na podíl na společnosti. Akcie pro něho nejsou anonymní investicí, pouhým číslem na obrazovce. Buffett chce společnost vlastnit, nebo alespoň spoluvlastnit.

Zpočátku své kariéry založil brokerskou společnost Buffett Partnership. Na rozdíl od jiných brokerů si však neúčtoval poplatky ze zobchodovaných transakcí, jak to mimochodem většina brokerů dělá do dnes, ale chtěl podíl ze zisku. V roce 1962 začal investovat do textilní firmy Berkshire Hathaway, kterou o tři roky později ovládl a postupně z ní vybudoval velkou pojišťovací a investiční skupinu, která tak trochu funguje jako jeden velký investiční fond.

Buffett je dnes známý jako velký filantrop. Forbes uvádí, že za svůj život již daroval na charitativní účely přes 23 miliard dolarů. Buffett také opakovaně uvedl, že po své smrti odkáže většinu svého majetku na charitu.

Berkshire Hathaway – výnos 21 % p.a. za 35 let

Prakticky veškeré investice a podnikání dnes realizuje Warren Buffett prostřednictvím společnosti Berkshire Hathaway, jejímž je největším akcionářem a doposud stále i výkonným ředitelem, ačkoliv se poslední roky neustále spekuluje, kdy jmenuje svého nástupce. S akciemi společnosti Berkshire Hathaway se obchoduje na burze v New Yorku. Jedna kmenová akcie třídy A stojí aktuálně 213 tisíc dolarů, tj. zhruba 5,5 mil. korun.

Většina firem by v podobné situaci dávno provedla štěpení akcií, v tomto případě by asi vyměnili jednu akcii za 1000 nových akcií s cenou 213 dolarů. Buffett ale nikdy nechtěl štěpit akcie. Místo toho společnost Berkshire Hathaway emitovala v devadesátých letech B třídu akcií, se kterými jsou spojena menší hlasovací práva a u kterých již společnost ke štěpení akcií přistoupila. Naposledy v roce 2010. Jedna kmenová akcie třídy B stojí aktuálně na burze 141 dolarů, což už je dostupné i drobnějším investorům.

Jak ukazuje následující graf, hodnota akcií společnosti Berkshire Hathaway stoupla od roku 1980 o neuvěřitelných 83 554 procent (21 % p.a.), zatímco hodnota indexu S&P 500 ve stejném období stoupla „jen" o 1926 procent (8,9 % p.a.) Kdybyste před 35 lety investovali tisíc dolarů do akcií společnosti Berkshire Hathaway, dnes by hodnota vaší investice byla 836 tisíc dolarů.

Právě proto je Buffett žijící legendou. Desítky let dokázal úctyhodným způsobem překonávat průměr trhu. Jestli někdo pochybuje o tom, že je možné překonávat trh, tak tento graf by snad měl přesvědčit i Eugena Famu, který před 45 lety poprvé formuloval teorii efektivních trhů.

Vývoj ceny akcií společnosti Berkshire Hathaway

Vývoj ceny akcií společnosti Berkshire Hathaway od roku 1980

Zdroj: FINEZ Investment Management

Malá exkurze do impéria Berkshire Hathaway

Z firmy Berkshire Hathaway (BRK) se stal obří konglomerát. Buffettovo impérium má dnes více než dvě stovky dceřiných společností. Hlavní byznys tvoří pojištění a zajištění (Geico, General Re, Berkshire Hathaway Reinsurance Group). Mimochodem BRK vlastní podíl i na společnosti AIG a Münchener Rückversicherung a patří k největším akcionářům těchto společností.

BRK je také významným hráčem v železniční dopravě v USA. V roce 2010 Buffett převzal společnost Burlington Northern Santa Fe. Ta se nyní podílí téměř na pětině tržeb celého impéria Berkshire Hathaway. BRK je také velmi aktivní v energetickém sektoru, a to zejména prostřednictvím dceřiných společností BHE Energy a BHE Renewables.

Dále do skupiny Berkshire Hathaway patří i společnost HomeServices of America, druhý největší realitní broker v USA, velká logistická firma McLane Company, která mimo jiné zásobuje i Wal-Mart, nebo největší světový výrobce koberců Shaw Industries. Z dalších velkých společností jmenujme Lubrizol, Marmon, IMC, Forest River, CTB International nebo MiTek Industries.

Berkshire Hathaway je také polovičním vlastníkem společnosti Heinz, která nedávno oznámila fúzi se společností Kraft Foods, čímž vznikne pátá největší potravinářská firma na světě. Cena akcií Kraft Foods okamžitě stoupla o 45 procent.

Zhruba 15-20 procent výnosů Berkshire Hathaway pochází z investic do cenných papírů. Mezi Buffettovi hlavní investice patří dlouhodobě americká banka Wells Fargo, největší provozovatel kreditních karet v USA společnost American Express, softwarový gigant IBM a samozřejmě Coca-Cola. Tyto čtyři akcie dohromady zaujímají skoro dvě třetiny investičního portfolia Berkshire Hathaway.

20 největších pozic mezi investicemi Berkshire Hathaway

Společnost Podíl na portfoliu
Wells Fargo 23,23%
Coca-Cola 15,44%
American Express 12,90%
IBM 11,29%
Wal-Mart Stores 4,74%
Procter & Gamble 4,40%
U.S. Bancorp 3,29%
DaVita HealthCare Partners 2,67%
Directv 2,49%
Goldman Sachs Group 2,24%
Moody's Corporation 2,16%
Deere & Co 1,38%
General Motors 1,31%
USG 1,00%
Charter Communications 0,94%
Bank Of New York Mellon 0,82%
Verisign 0,68%
Suncor Energy 0,65%
Verizon Communications 0,64%
Precision Castparts 0,63%
Celkem 92,90%

Zdroj: Berkshire Hathaway, data k 31. 12. 2014

Mnoho zdrojů se často odvolává pouze na tyto investiční pozice. Proto se o Buffettovi často říká, že jeho portfolio není moc dobře diverzifikované. Skutečně, pokud bychom se dívali pouze na cenné papíry v majetku Berkshire Hathaway, tak téměř polovinu portfolia zaujímají finanční instituce.

Sektorové rozložení investic společnosti Berkshire Hathaway

Warren Buffett - Sektorové rozložení investic společnosti Berkshire Hathaway

Zdroj: Berkshire Hathaway, data k 31. 12. 2014

Chcete investovat s Buffettem?

Ve skutečnosti nestačí sledovat Buffettovo akciové portfolio, ale je třeba se dívat na celý byznys skupiny Berkshire Hathaway. Ten je bohužel daleko složitější podrobněji analyzovat. Co bychom totiž mohli Buffettovi vytknout, jsou poměrně strohé informace k byznysu firmy, které se omezují na povinné kvartální reporty a výroční zprávy. Buffett je sice proslulý svými dopisy akcionářům, které každý rok stojí za přečtení pro jeho úžasné inspirativní postřehy a myšlenky. Na druhou stranu na oficiálních webových stránkách společnosti Berkshire Hathaway najdete jen nudné mnohastránkové reporty, žádnou přehlednou prezentaci.

Investoři si ale již na Buffettův styl zvykli a mají k němu bezmeznou důvěru. Akorát mnozí se místo investice do akcií Berkshire Hathaway snaží kopírovat jeho portfolio cenných papírů, což nepovažuji za moudré, protože je to skutečně jen menší část Buffettova byznysu, kde možná i trochu z nostalgie mnoho let dominují čtyři akcie. Velikost společnosti Berkshire Hathaway nyní již limituje rychlost jejího dalšího růstu. Přesto nezaostává za průměrem a i v posledních letech růst akcií BRK lehce překonal růst hodnoty indexu S&P 500.

Vývoj ceny akcií společnosti Berkshire Hathaway od „finanční krize"

Vývoj ceny akcií společnosti Berkshire Hathaway od roku 2008

Zdroj: FINEZ Investment Management

Fundamentální pohled na akcie Berkshire Hathaway

Akcie BRK nejsou levné, ale podíváme-li se na finanční výsledky za rok 2014, nejsou ani předražené. Poměrem k ročním ziskům společnosti vychází P/E necelých 18. Poměrem k tržbám dostaneme P/S 1,8. Čistá zisková marže je na solidních 10 procentech. To jsou velmi dobrá čísla na takto velkou firmu.

Vývoj tržeb společnosti Berkshire Hathaway od roku 2007

Vývoj tržeb společnosti Berkshire Hathaway od roku 2007

Zdroj: FINEZ Investment Management, Berkshire Hathaway, data k 31. 12. 2014

Přitom u firmy typu Berkshire Hathaway je třeba se dívat skutečně na dlouhodobý horizont. Společnost vykazuje dlouhodobě rostoucí tržby i zisky. Od roku 2007 stouply firmě tržby o 65 procent a za rok 2014 vykázala čistý zisk necelých 20 miliard dolarů, což je o 50 procent více než před finanční krizí v roce 2007.

Vývoj čistých zisků společnosti Berkshire Hathaway od roku 2007

Vývoj čistých zisků společnosti Berkshire Hathaway od roku 2007

Zdroj: FINEZ Investment Management, Berkshire Hathaway, data k 31. 12. 2014

Podíváme-li se na rozvahu firmy, uvidíme prakticky nepřetržitý růst aktiv. Od roku 2007 stoupl objem aktiv společnosti Berkshire Hathaway o 93 procent. Pro investory je pak ještě důležitější dlouhodobý setrvalý růst účetní hodnoty firmy. Ta ke konci roku 2014 dosáhla hodnoty 240 miliard dolarů, což je dvakrát tolik než na konci roku 2007. Tržní kapitalizace firmy se aktuálně pohybuje kolem 350 miliard dolarů, tj. zhruba o 45 procent nad účetní hodnotou (P/B 1,45). Podělením čistých zisků a účetní hodnoty dostaneme návratnost na vlastní kapitál (ROE) kolem 8,5 procent.

Vývoj aktiv společnosti Berkshire Hathaway od roku 2007

Vývoj aktiv společnosti Berkshire Hathaway od roku 2007

Zdroj: FINEZ Investment Management, Berkshire Hathaway, data k 31. 12. 2014

Na závěr už jen dodám, že společnost Berkshire Hathaway nevyplácí dividendy. Veškeré zisky kumuluje na účtu nerozdělených zisků a dále reinvestuje. Akcie BRK se tak hodí zejména jako dlouhodobá investice ve fázi akumulace kapitálu. Jsou vhodné pro investory, kteří chtějí dlouhodobě chránit kapitál před inflací a zhodnocovat ho. Věříte-li v růst amerických akcií, můžete místo indexu S&P 500 nakoupit akcie BRK. S velkou pravděpodobností budou nadále minimálně držet krok s průměrem trhu. Nejsou však vhodné pro investory, kteří chtějí ze svých investic pravidelně čerpat rentu formou dividend.

Vyloučení střetu zájmů: Autor ani klienti FINEZ momentálně nevlastní akcie Berkshire Hathaway, ale o investici dlouhodobě uvažujeme.

Foto zdroj: Telegraph.co.uk

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
21. 4. 2015

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (17.6 + 9.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru