Akcie

Černý čtvrtek - panika nebo podvod?

"Černý čtvrtek" byl uměle vytvořen, aby vyvolal paniku a někdo si namastil kapsy. Strach není opodstatněný. Moudrý investor nyní přikupuje akcie.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 5. 2010

Slova o tom, že akciové trhy postihla panika, že se na trhy vrátila nervozita, že burza zažila "černý čtvrtek", to vše je jeden velký podvod. Ano, ve čtvrtek jsme skutečně byli svědky paniky a v pátek už na trzích skutečně zůstala vysoká nervozita. Ale jsem velmi silně přesvědčený o tom, že to vše byl záměrný a uměle vyvolaný "šok".

Až do středy po panice ani vidu

Vždyť se podívejme na graf vývoje akciových indexů v uplynulém týdnu. Vidíte na něm snad v předchozích dnech paniku? Je na grafu patrná vysoká volatilita? Nikoliv. Až do středy byl naopak vývoj až nepochopitelně klidný. Ceny šly dolů, ale investoři byli v klidu.

Graf vývoje amerických indexů v týdnu 3.-7. května 2010
2010_05_07_Cerny_ctvrtek_panika_nebo_podvod_Tydenni_graf_americkych_indexu.jpg
Zdroj: Yahoo.com

V úterý a ve středu burza otevřela o několik procentních bodů níž oproti zavíracím cenám z předchozího obchodního dne. To nemá nic společného s panikou ani nervozitou. Pokles při otevření burzy je takřka vždy zapříčiněn velkými prodejními objednávkami velkých hráčů z řad bank a hedge fondů, nikdy za ním nestojí drobní investoři.

Kdyby na trhu panoval strach, investoři byli nervózní, tak po tříprocentním propadu při otevření burzy bude následovat extrémně volatilní celý obchodní den, akcie buď budou skákat nahoru a dolů, nebo vytrvale celý den padat. Ale jak vidíte na grafu, půl hodiny po otevření burzy už byl vývoj naprosto klidný. Tak podle někoho vypadá nervozita, strach, nebo dokonce panika?

Čtvrtek někdo odskáče žalářem

Evidentně se někdo, nebudu nyní spekulovat kdo ani proč, snažil na trhu paniku uměle rozvířit. Nakonec se mu to povedlo. Úterní a středeční snaha nezabrala, investoři se nenechali zneklidnit, tak ve čtvrtek přišla na řadu údajná "chyba" v objemu objednávky. Nakonec se možná dozvíme, že se jednalo o zásah nějakého hackera. Kdo ví. Každopádně ať už bude oficiální verze jakákoliv, zcela jistě se jednalo o promyšlený tah, jak vyvolat paniku.

Pravdu o "černém čtvrtku" se pravděpodobně nikdy nedozvíme. Je dost možné, že nyní investoři skutečně budou panikařit a že pár dnů až týdnů budeme svědky vysoké volatility. Ale prvopříčinou určitě nebyl strach investorů, jak slyšíte v médiích. Strach byl uměle vyvolán, aby si někdo namastil kapsy, na to můžete vzít jed.

Spekulanti přišli o peníze, investoři přikupují

Mnoho drobných spekulantů to určitě odneslo, někteří pravděpodobně přišli o veškerý kapitál. Ale to už je hloupost naivních lidí, kteří se pomocí krátkodobých spekulací snaží přechytračit velké hráče. Párkrát dostanou nakrmeno, aby pak byli sežráni. Tak to v burzovním světě chodí.

Zkušenější investoři stávající situace využívají k přikupování "zdravých" akcií na dlouhodobější držení. S fundamenty firem, s jejichž akciemi se obchoduje na burze, se vůbec nic nestalo. Akorát cena mnohých akcií je o 10-20 procent nižší než před měsícem. Co víc si může investor přát, snad jen mít po ruce víc volného kapitálu.

Psáno pro portál Finmag.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 5. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (3.8 + 49.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru