Akcie

Ceny amerických akcií klesají i přes rekordní zisky

Firmy v USA hlásí rekordní zisky, přesto ceny akcií v New Yorku klesají. P/E se tak dostalo na nejnižší hodnotu od roku 1988.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
27. 11. 2011

Rekordní zisky

Z pětistovky největších veřejně obchodovaných akciových společností v USA dosud ohlásilo výsledky hospodaření za třetí kvartál 482 firem. Reportované provozní zisky pozitivně překvapily. 317 společností ohlásilo lepší než očekávané výsledky, pouze 116 firem zaostalo za očekáváním.

Celkový „zisk na akcii" (v našem případě imaginární akcii, neboť se jedná o index) dosáhl ve třetím čtvrtletí rekordní hodnoty 22,7 dolarů. Dvanáctiměsíční EPS (earnings per share = zisk na akcii) také stoupl na historicky nejvyšší hodnotu 87,1 dolarů.

P/E na dvacetiletém minimu

Ve stejném období, za které americké firmy reportují rekordní zisky, však byl Spojeným státům snížen úvěrový rating na AA+ (z původního AAA) a ceny akcií začaly klesat. K 30. 9. tak vychází P/E indexu S&P 500 na 13, což je nejnižší číslo od roku 1988.

Na následujícím grafu vidíte historický vývoj hodnoty indexu S&P 500 (modrá barva, levá osa) a zároveň vývoj reportovaných provozních zisků na akcii (fialová barva, pravá osa). Jejich vzájemný poměr vyjadřuje ukazatel P/E (zelená barva, pravá osa).

S&P 500 operating earnings

Poměr ceny amerických akcií a zisků amerických firem připadajících na jednu akcii je nejnižší za posledních dvacet let. Mnoho investorů tudíž považuje americké akcie za levné a vhodné k nákupu. Proto také v říjnu stoupla hodnota indexu S&P 500 o 10 % z 1130 na 1250, podporována pozitivními hospodářskými výsledky amerických firem. K velkým nákupům se již v srpnu odhodlala i americká investorská legenda Warren Buffett. Nyní ovšem hodnota indexu opět klesla pod 1200 bodů.

Zisková marže nejvyšší za deset let

Nutno podotknout, že P/E 13 stále není extra nízké číslo, ačkoliv dlouhodobě mají americké akcie P/E v průměru na hodnotě 17. Nižší číslo může odrážet zejména nedůvěru v udržitelnost stávajících korporátních zisků. Zisková marže (poměr provozních zisků k tržbám) se vyšplhala na rekordních 9,5 % a to hlavně zásluhou úsporných opatření a velmi pomalého růstu mezd. V předkrizových letech 2005-2007 se zisková marže pohybovala kolem 8 %.

Z toho lze usuzovat, že firmy budou obtížně navyšovat zisky, pakliže jim neporostou celkové tržby. Kdo mohl, tak už v uplynulých třech letech podnikl kroky ke snížení provozních nákladů (zářný důkaz, že recese je ze své podstaty užitečná). Prostor pro další snižování nákladů již bude malý. Tudíž chce-li firma zvýšit zisk, bude muset zvýšit obrat.

Další růst je nepravděpodobný

A zde vstupuje do hry obava, že Evropa upadající do recese s sebou stáhne i americkou ekonomiku, nebo ji přinejmenším přibrzdí. Zvládne americkou ekonomiku držet nad vodou spotřeba amerických domácností, která ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,3 %?

Nezaměstnaných moc neubývá a tendence zvyšovat úspory na úkor spotřeby pravděpodobně poroste, po té co v září klesl podíl uspořených prostředků z disponibilních příjmů na lokální minimum 3,3 %. Spotřeba domácností tedy těžko poroste, rozhodně ne tempem, na které jsme byli zvyklí posledních dvacet let.

US personal saving rate

Ačkoliv aktuální P/E akcií z indexu S&P 500 je historicky nízké, fundamenty americké ekonomiky růžové nejsou a zisky firem stěží porostou, spíše jim hrozí pokles. Budeme-li kalkulovat s nižšími zisky v následujícím roce, pak P/E bude logicky vyšší. Převedeno do praxe, nečekejte, že ceny akcií v USA porostou. Naopak, pokud se z Evropy přelije recese a hrozící bankovní krize i do Spojených států, pak ceny akcií čeká na horizontu cca 6-12 měsíců pokles.

Psáno pro portály Finmag.cz a Peníze.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
27. 11. 2011

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (39.2 + 27.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru