Akcie

Ceny akcií padají, je na čase zajít na nákupy

Ceny akcií už druhý měsíc padají. Přitom jsou relativně levné poměrem ke svým ziskům i k účetní hodnotě. Mnohé akcie také nabízí zajímavý dividendový výnos. Je na čase zajít na nákupy.

Autor: Jan Traxler 29. 5. 2012

Staré rčení investorům radí „Sell in May and go away!" Letos se asi tohoto rčení drželo skutečně velké množství investorů, a tak už od počátku dubna ceny akcií všude ve světě výrazně klesají. Květnové výprodeje navíc zcela jistě umocnila špatná makrodata z eurozóny, a to zejména pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu a největší pokles maloobchodních tržeb od roku 2008.

Nepřekvapí tedy, že evropské trhy zaznamenávají větší pád než akcie v USA. Zatímco index S&P korigoval o nepatrných 7 %, evropské trhy ztrácejí ve většině případů dvojnásobek. Také japonský Nikkei 225 spadl od začátku dubna o 15 %. Na roční periodě je naprostá většina akciových trhů ve ztrátě, mnohé akcie jsou i o polovinu levnější než před rokem. Situaci krásně ilustruje následující obrázek zachycující roční výkonnost zahraničních akcií obchodovaných na burze v New Yorku (tzn. vyjma amerických akcií). Červená barva jasně dominuje, zelená se objevuje výjimečně.

Roční změna ceny neamerických akcií obchodovaných v USA

Roční změna ceny neamerických akcií obchodovaných v USA

Zdroj: Finviz.com, 16. 5. 2012

Pokud jde o spotřební zboží, každý z nás rád využije výprodejové slevy k nákupům. V případě akcií nás ale často ovládají emoce. Chceme být v zisku a ne ve ztrátě, a tak vyhledáváme akcie, respektive fondy, kterým se v uplynulém období dařilo. V důsledku toho často kupujeme draze. Přitom princip je stejný.

O tom, že jsou akcie levné, svědčí nejen srovnání s cenami před rokem, nebo před pěti lety, ale také fundamentální ukazatele. Mnoho akcií dnes stojí méně než desetinásobek ročních zisků firmy (P/E menší než 10) a často se dokonce obchodují pod svou účetní hodnotou (P/B menší než 1). Tento fakt ilustrují následující dva obrázky. Zelená barva symbolizující levné ocenění akcií výrazně převažuje.

P/E neamerických akcií obchodovaných v USA

P/E neamerických akcií obchodovaných v USA

Zdroj: Finviz.com, 16. 5. 2012

P/B neamerických akcií obchodovaných v USA

P/B neamerických akcií obchodovaných v USA

Zdroj: Finviz.com, 16. 5. 2012

Ještě jeden obrázek dosvědčuje, že akcie jsou levné. Jedná se o poměr výše dividendy k ceně akcie, tzv. dividendový výnos. Řada firem vyplácí stabilně vysoké dividendy, které při dnešních cenách akcií nesou investorům pětiprocentní a vyšší „úrok" formou roční dividendy – podílu na zisku firmy. Na obrázku níže je dividendový výnos odstupňován barevným odstínem. Můžeme zde názorně vidět, že dividendy dnes slibují investorům nezanedbatelný výnos, zejména v Evropě zelená barva jasně svítí.

Dividendový výnos neamerických akcií obchodovaných v USA

Dividendový výnos neamerických akcií obchodovaných v USA

Zdroj: Finviz.com, 16. 5. 2012

Je tedy aktuálně vhodná doba k nákupům akcií? Jednoznačně ano. Akcie jsou nyní k dostání ve slevě, jsou levné jak z historického srovnání, tak z pohledu fundamentálního ocenění. Akorát to, že jsou levné, neznamená, že nemohou být ještě levnější. Takže moudrá rada zní: „Nakupujte nyní a zároveň si nechejte další kapitál na přikupování, kdyby ceny ještě více klesly."

Psáno pro portál Investujeme.cz

Autor: Jan Traxler 29. 5. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (9.7 + 42.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás
Nahoru