Akcie

Akcie ve výprodeji? Zachovejte klid

Přes akciové trhy se prohnala vichřice. Ale není důvod panikařit. Korekce i krachy na burze k akciím patří. Akcie je nejlepší nakupovat průběžně a dlouhodobě držet.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 2. 2018

Po dvou letech přišla silná korekce

Ve výhledu pro akciové trhy na rok 2018 uvádím, že ekonomická situace akciím nadále nahrává, ale je potřeba mít na paměti, že ceny jsou dost vysoké a dlouho nepřišla žádná větší korekce, takže se dá očekávat, že v roce 2018 nějaká přijde.

Bum! A je to tu. Hned začátkem února se přes akciové trhy prohnala vichřice. Poměrně normální věc, zvlášť když se podíváme na růst cen akcií v předchozích dvou měsících. Ale protože jsme dva roky žádnou korekci na trzích nezažili, máme automaticky tendenci vidět únorový propad cen jako konec světa.

Některé titulky v médiích hlásaly největší denní propad indexu Dow Jones v jeho historii. Posléze většina médií texty trochu korigovala, aby nebyly příliš zavádějící. On skutečně pokles o 1175 bodů je největším denním propadem v historii indexu Dow Jones, nicméně pouze v absolutní hodnotě počtu bodů. Procentuálním vyjádřením znamená snížení hodnoty indexu z 25 521 bodů na 24 346 bodů denní pokles o 4,6 %. A to není v historii akciových trhů nic až tak mimořádného.

Vývoj hodnoty indexu Dow Jones od začátku roku 2018

Když se podíváme na celou únorovou korekci a zůstaneme u indexu Dow Jones, zjistíme že od 26. ledna do 8. února se z lokálního vrcholu zhruba 26 600 bodů hodnota indexu propadla na lokální dno na úrovni zhruba 23 850. Hodnota akciového indexu tedy celkově spadla zhruba o 10 %. To je celkem normální korekce, která k akciím neodmyslitelně patří.

A když se podíváme na vývoj hodnoty indexu Dow Jones v předchozích měsících, tak zjistíme, že vlastně tou korekcí se pouze v průměru ceny akcií vrátily na hodnoty, kde byly někde na přelomu listopadu a prosince. V prosinci a v lednu totiž ceny akcií v průměru nebývale hodně rostly. Takže není nic divného na tom, že po rychlém růstu přijde krátkodobý propad.

Vývoj hodnoty indexu Dow Jones za poslední rok

Investoři v průměru asi očekávali ještě trochu lepší hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál, než jednotlivé firmy začátkem února reportovaly. Zklamání spustilo výprodeje, ve snaze realizovat zisky z předchozího růstu cen. Nicméně po 10 % poklesu už ceny začaly být zase pro spoustu investorů natolik zajímavé, že se vrhli opět na nakupování. Je dost dobře možné, že na konci února nebo v průběhu března bude hodnota indexu Dow Jones zase zpět na hodnotách z konce ledna.

Korekce a propady k akciím patří

Občasné korekce – krátkodobé výprodeje – k akciím prostě patří. Kdo nemá žaludek ustát takovéto poklesy, tak hold nemůže do akcií investovat. Pokles cen ale ještě neznamená ztrátu, zpravidla se během pár měsíců ceny vrací zpět a pak rostou dál.

Stejně tak je normální, že jednou za x let, zpravidla 5-10 let, přijde skutečně velký propad doprovázející ekonomickou recesi, kdy se ceny akcií v průměru propadnou na polovinu původní hodnoty. V médiích se pak vždy píše o krachu na burze. To bývá mimochodem nejlepší čas k nákupům. Ale nejedná se o žádný krach, je to běžný ekonomický cyklus. Ekonomická recese má ozdravný charakter, tlačí firmy k úsporám nákladů a z delší perspektivy vlastně pomáhá zvyšovat produktivitu práce, což je dlouhodobě hlavní hnací motor ekonomiky.

Pro investory držící akcie je takové období samozřejmě nepříjemné. Nikdo nevidí rád, že hodnota jeho majetku spadla na polovinu. Ale ona se pak zase za pár let vrátí zpět a po deseti letech bývá hodnota akcií dvojnásobná než před oním velkým propadem.

Velcí podnikatelé a investoři jako Warren Buffett nebo Jeff Bezos se jen usmívají, když v médiích někdo píše, o kolik miliard dolarů přišli v důsledku propadu cen akcií. O nic nepřišli, mají pořád stejný majetek, drží stále stejný počet akcií svých firem. A jakýkoliv větší propad na akciových trzích vnímají naopak jako vynikající příležitost k akvizicím dalších zajímavých byznysů za nižší ceny.

Vývoj hodnoty indexu Dow Jones v letech 1995-2018

Máme se bát akcií? Je na čase se jich zbavit?

Akciové trhy v USA mají za sebou devět let růstu, takže je jasné, že se blíží doba, kdy zase dojde i k nějakému velkému propadu, kdy americká ekonomika upadne do hospodářské recese. Jestli to bude za rok, za dva, nebo za tři, to nikdo netuší. Určitě to jednou zase přijde. Já už ten velký propad vyhlížím čtyři roky a těším se, až budeme moci s klienty zase nakupovat akcie se slevou ve výprodeji. Ale opravdu netuším, jak dlouho ještě budeme muset na takovou příležitost čekat.

Momentálně nic nenasvědčuje tomu, že by únorová vichřice na akciových trzích měla být začátkem velkého propadu cen. Spíše se opravdu jedná pouze o normální krátkodobou korekci. Ale kdo ví. Třeba vezmou věci rychlejší spád, než si nyní dovedeme představit. Chci tím každopádně říct, že krátkodobé korekce i „krach na burze" k akciím patří.

Vzhledem k tomu, jak vysoké jsou v průměru ceny akcií ve světě a jak dlouho už trvá období růstu, bych byl určitě dneska s investicemi do akcií opatrný. Rozhodně bych se dneska nepouštěl do žádných větších nákupů akcií. Klientům zpravidla radím spíše vyčkávat a nebo nakupovat postupně po menších částkách a průměrovat nákupní ceny.

Na druhou stranu, pokud držím akcie (a pravidelně je přikupuji) jako součást dlouhodobé investiční strategie, není jediný důvod se jich zbavovat. Oním pověstným časováním trhu, kdy se lidé snaží na dně nakoupit a na vrcholu prodat, statisticky většina lidí dosáhne dlouhodobě horšího výsledku, než když akcie jen pasivně dlouhodobě drží přes všechny korekce a propady.

On totiž nikdo předem neví, kdy už jsou akcie na dně a kdy už jsou na vrcholu. Já už říkám, že jsou akcie na vrcholu dobré čtyři rok a za tu dobu stouply v průměru ceny akcií v USA o dalších 40 %. A kdo ví, kam až nakonec ceny vystoupají, než přijde propad. A až přijde propad, také si budu myslet, že už jsou akcie na dně dávno před tím, než dosáhnou skutečného dna. Někdo jiný zase bude na to dno čekat tak dlouho, že mu uteče, a nakonec bude nakupovat příliš pozdě za mnohem vyšší ceny. Tak to v reálu chodí.

Ve finále člověk ve své snaze přechytračit trh dosáhne sotva průměrných výnosů trhu, zpravidla spíše podprůměrných. Na toto téma už bylo provedeno mnoho statistických průzkumů a závěry bývají vždy obdobné. Kdyby byl býval člověk nic neřešil a dlouhodobě držel akcie, udělal by nejlépe. Například podle průzkumu společnosti Dalbar v letech 1993-2013 průměrný investor na americkém akciovém trhu výnosy zaostal za indexem S&P 500 o více než 4 % p.a.

Průměrný investor na americkém akciovém trhu výnosy zaostal za indexem S&P 500 o více než 4 % p.a.

Akcie je nejlepší kupovat průběžně a dlouhodobě držet

Když si to shrneme, kupovat dnes akcie ve velkém objemu rozhodně nikomu nedoporučuji. Ale ani jsem za poslední čtyři roky, kdy čekám na velký propad, nikdy nikomu neříkal, honem se zbav všech akcií. To je hloupost. Akcie je nejlepší nakupovat neustále průběžně a dlouhodobě držet.

Akcie jsou dlouhodobě nejvýnosnější třídou aktiv a na dlouhém časovém horizontu také akcie poskytují nejlepší ochranu před inflací, pouze člověk musí psychicky ustát krátkodobé korekce a jednou za x let ustát i „krach na burze", nezpanikařit, zachovávat klidnou hlavu a dál přikupovat. To je klíč k úspěchu, o tom je investování do akcií.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Chcete se poradit, kam investovat?Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 2. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (1.7 + 3.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru