Akcie

Akcie v USA jsou drahé

Americké akcie vykazují známky přehřátí, a to nejen z absolutního hlediska, ale i v relativním srovnání pomocí fundamentálních ukazatelů.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
6. 10. 2014

Ceny akcií v USA na historickém maximu

Index S&P 500 sestavený z akcií pětistovky největších amerických veřejně obchodovaných akcií má za sebou zhruba pět a půl roku nepřetržitého růstu a jeho hodnota se nyní pohybuje kolem magické hranice 2000 bodů. Jen při pohledu na tento graf musí investorům blikat červená kontrolka „Pozor, přehřívá se!" Varující signály ale vysílají i fundamentální ukazatele.

Historický vývoj akciového indexu S&P 500

Historický vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500

Zdroj: FINEZ Investment Management

Akcie jsou v průměru fundamentálně drahé

Stejné ukazatele, které se používají pro ohodnocení jednotlivých akcií, dnes použijeme na celý trh – měřeno indexem S&P 500.

Ukazatel P/E udává poměr ceny akcie k čistému zisku společnosti připadajícímu na jednu akcii. Jinými slovy na kolikanásobek ročních zisků firmy je dnes celá firma ohodnocena na burze. Přitom se často používají různá data, někdo kalkuluje s provozními zisky, někdo s čistými zisky, někdo s očekávanými zisky atd. Jako senzor nadhodnocení či podhodnocení z dlouhodobého pohledu výborně funguje tzv. CAPE (Cyclically adjusted P/E), kde je kalkulováno s průměrnými zisky společnosti za posledních deset let. Hodnota CAPE pro index S&P 500 je aktuálně zhruba na úrovni, kde byla v roce 2007 před velkým propadem. Z pohledu ukazatele CAPE měl index S&P 500 dražší ocenění pouze před krachem v letech 2000 a 1929.

Vývoj ukazatele CAPE pro akcie z indexu S&P 500

Vývoj ukazatele CAPE (Shiller P/E) pro akcie z indexu S&P 500

Zdroj: Multpl.com

Ukazatel P/S udává poměr ceny akcie k tržbám společnosti připadajícím na jednu akcii, tedy obdobně na kolikanásobek ročních tržeb společnosti je dnes firma ohodnocena na burze. Ukazatel P/S pro index S&P 500 poukazuje na nejvyšší ocenění amerických akcií od roku 2000 s hodnotou P/S blížící se 1,8. Delší historii bohužel nemáme k dispozici, ale podle hrubých odhadů se podobně jako u ukazatele CAPE jedná o nejvyšší hodnotu od velké deprese z roku 1929 a internetové bubliny z roku 2000.

Vývoj ukazatele P/S pro akcie z indexu S&P 500

Vývoj ukazatele P/S pro akcie z indexu S&P 500

Zdroj: Multpl.com

Ukazatel P/B udává poměr ceny akcie k účetní hodnotě společnosti připadající na jednu akcii. Také z pohledu tohoto ukazatele ocenění amerických akcií nebezpečně stoupá. Hodnota P/B pro index S&P 500 je nejvyšší od roku 2008. Na grafu to není tak patrné, protože mezi léty 1998-2003 bylo v poměru k účetní hodnotě ocenění akcií ještě výrazně vyšší. Ale když se podíváme na měřítko a konkrétní čísla, tak od roku 2009 stoupla hodnota ukazatele P/B pro index S&P 500 z 1,8 na téměř 2,8, tj. skoro o 60 procent.

Vývoj ukazatele P/B pro akcie z indexu S&P 500

Vývoj ukazatele P/B pro akcie z indexu S&P 500

Zdroj: Multpl.com

Dividendový výnos nám říká, kolik procent činí vyplácená dividenda na akcii vůči tržní ceně akcie, asi podobně jako nájemné vůči tržní ceně nemovitosti. Dividendový výnos amerických akcií poklesl od roku 2010 o 30 procent. Aktuálně se průměrný dividendový výnos akcií z indexu S&P 500 pohybuje kolem 1,9 %. Z historického pohledu se jedná o velmi nízké číslo, což koresponduje se současnou nízkou inflací. Nicméně také to může něco napovídat o poměrně vysokém ocenění akcií v USA.

Vývoj dividendového výnosu akcií z indexu S&P 500

Vývoj dividendového výnosu akcií z indexu S&P 500

Zdroj: Multpl.com

Do akciových fondů dnes neinvestujeme

Investovat dnes do akcií se jeví velmi rizikové. Je naivní a hloupé, spoléhat se slepě na centrální banky, že nenechají ceny akcií spadnout. Samotný graf dlouhodobého vývoje indexu S&P 500 vypadá trochu děsivě. Varovné signály ale můžeme vidět i při pohledu na vývoj základních fundamentálních ukazatelů. Akcie v USA již byly v historii i dražší, ale nikdo nemůže zpochybnit, že jsou i dnes fundamentálně drahé. Co ale dělat, když jsou zároveň drahé i dluhopisy? Kam dnes investovat, když ne do akcií ani dluhopisů? Svým klientům dnes raději doporučuji držet hotovost, investovat do long-short equity fondů, popřípadě rolovat reverse bonus certifikáty.

Psáno pro Měšec.cz


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
6. 10. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (43.2 + 2.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru