Akcie

Akcie trhají rekordy?

Hodnoty akciových indexů v USA stouply na nové historické maximum. Tím ale pohádka končí. Jinde naopak ceny akcií již druhým rokem klesají.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 7. 2016

Akcie v USA na rekordních hodnotách

Akciové trhy v USA se velmi rychle vzpamatovaly z brexitu a v minulém týdnu dokonce hodnota akciového indexu S&P 500, složeného z pětistovky největších amerických veřejně obchodovaných společností, překonala historické maximum z loňského jara, když atakovala hranici 2170 bodů. Hlavní vzpruhou byla zejména překvapivě dobrá čísla o nově vytvořených pracovních místech v USA v červnu.

A nyní pozitivnímu vývoji nahrávají především dobré hospodářské výsledky jednotlivých firem za druhý kvartál. Výsledky zatím v průměru překonávají očekávání analytiků a zisky oproti předchozímu čtvrtletí stouply. Nutno však podotknout, že z oné pětistovky největších amerických akcií dosud reportovalo výsledky jen 23 společností, největší ryby teprve na řadu přijdou, takže celkově se průměrné výsledky mohou ještě výrazně změnit.

Vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500 od roku 1995

Vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500 od roku 1995

Zdroj: S&P Dow Jones Indices, FINEZ Investment Management

Číhá propad za dveřmi?

Tak či tak, akcie trhají nové rekordy, což krásně kontrastuje s tím, že jsem tu před dvěma měsíci znovu varoval před možným hlubším propadem akcií. A jako vždy jsem v reakci na to obdržel několik posměvavých komentářů. Nynější růst akcií v USA je vodou na mlýn těmto komentářům. Už mi zní v uších: „Traxler se zase netrefil. Ať už se jde s tím krachem akcií bodnout."

Tak zaprvé, já se nesnažím předpovědět, kdy přesně přijde další velký propad na akciových trzích alá roky 2000 nebo 2008. Ale už tři roky vytrvale tvrdím (a stojím si za tím dál), že akcie (zejména v USA) jsou z historického i fundamentálního hlediska drahé a růst je do značné míry uměle udržován politikou centrálních bank a také šikovností finančních inženýrů, kteří nejrůznějšími způsoby prezentují výsledky firem v lepším světle, než ve skutečnosti jsou. A proto znovu a stále varuji, že na nákup akcií není dnes vhodná doba a že další velký propad může přijít kdykoliv, nečekán, nezván.

Zároveň však také neustále říkám, že akcie jsou dlouhodobě nejvýnosnější investicí a měly by tvořit hlavní pilíř jakéhokoli dlouhodobého investičního portfolia. Akorát ne každý dovede ustát jejich cenovou volatilitu a poměrně hluboký drawdown, proto je optimální do akcií investovat na pravidelné bázi a průměrovat nákupní cenu. A svým klientům vždy i radím, jakým způsobem se zajistit proti velkým propadům. Je potřeba být na propady připravený, psychicky i technicky. V opačném případě je lepší do akcií raději neinvestovat vůbec.

Mimo USA ceny akcií poklesly o 15 %

A za druhé, skutečně dnes akcie trhají rekordy? Ano, v USA minulý týden akciové indexy stouply na nové maximum. A kde ještě? Dobře, na Novém Zélandu jsou hodnoty akcií také na rekordní úrovni a ještě v Mexiku a na Filipínách se akcie pomalu blíží historickému maximu. A tím pohádka končí. Ve zbytku světa jsou v průměru ceny akcií zhruba o 15 % níž než loni na jaře. Proto také většina akciových fondů vykazuje již druhým rokem špatné výsledky, pokud nejsou zrovna zaměřeny výhradně na akcie v USA.

Relativní vývoj hodnoty akcií v USA a ve zbytku světa od roku 2012

Relativní vývoj hodnoty akcií v USA a ve zbytku světa od roku 2012

Zdroj: MSCI, FINEZ Investment Management

A třeba v Itálii, Španělsku nebo Japonsku už hodnoty akcií ze svého loňského maxima spadly zhruba o 30 %. Ale nemusíme ani chodit daleko, vždyť se stačí podívat na vývoj na pražské burze. Také hodnota indexu PX klesla od loňského jara o 20 % dolů a je dnes zhruba na stejné úrovni jako po propadu v roce 2008.

Vývoj hodnoty akciového indexu PX od roku 2000

Vývoj hodnoty akciového indexu PX od roku 2000

Zdroj: MSCI, FINEZ Investment Management

Takže skutečně akcie trhají rekordy? Vážně je ten Traxler úplně mimo?

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 7. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (26.1 + 20.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru