Akcie

Akcie na rok 2012

Zas po roce, jsou tu Vánoce. A po třech letech se opět rýsují zajímavé investiční příležitosti. Jaké akcie si nadělit pod stromeček?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 12. 2011

Akcie v roce 2012 pravděpodobně čeká těžké období bez růstu se značným rizikem prohloubení poklesu. Zároveň však na střednědobém horizontu lze očekávat vysokou inflaci, tedy růst cen akcií. Z toho plyne doporučení investovat do akcií, ale nakupovat postupně. Na následujících řádcích najdete pár tipů na akcie, které sice ještě v roce 2012 pravděpodobně velký výnos nepřinesou, ale které doporučujeme našim klientům v roce 2012 nakupovat s výhledem na výnosy v dalších letech.

Je třeba kalkulovat s tím, že světovou ekonomiku v následujících 5-10 letech nečeká zrovna růžové období. Příliš dlouho jsme žili na dluh a užívali si rostoucí životní úrovně díky vyššímu a vyššímu zadlužení. Nyní nastalo dlouhé období kocoviny po bujarém večírku. V tomto období se jistě najde mnoho nových šikovných podnikatelů, jako tomu vždy v historii bylo. V krizích se vždy rodí nejlepší příležitosti. Ale ekonomika jako celek bude reálně stagnovat, a nejinak tomu tudíž bude i u akcií jako celku.

Doporučujeme: Bilancování - akcie v roce 2011

Dividendové akcie

To ale neznamená, že na akciích nebude možné vydělat. Akcie minimálně představují z dlouhodobého pohledu rozumnou ochranu před inflací. Za tímto účelem doporučuji akcie velkých zavedených firem se stabilními tržbami, které vyplácí pravidelně svým akcionářům více než polovinu ročních zisků na dividendách. Aktuálně je možné najít i akcie, u kterých roční dividenda vynáší 5 a více procent. Takové dividendové akcie najdeme i na Pražské burze, například ČEZ, Telefonika O2, nebo Philip Morris.

ČEZ vyplácel poslední roky dividendu 50 korun na akcii, to je při aktuálním kurzu akcie 750 korun cca 6,5 % hrubý dividendový výnos. Na dividendách rozděluje každoročně 50-60 procent čistých zisků. Jelikož se jedná o společnost s pevným postavením na trhu, se stabilními tržbami, a náš stát jakožto majoritní vlastník bude potřebovat peníze, dá se očekávat i v následujících letech podobně vysoká dividenda. Akcie ČEZ a podobně i další dividendové akcie tak dlouhodobě nabízí s přiměřenou mírou rizika potenciál vyšších „úroků" než termínované vklady nebo Kalouskovy pětileté dluhopisy a zároveň ochranu před případnou vysokou inflací. Ovšem tržní cena akcie na burze může kolísat, s tím je nutné počítat.

Vývoj ceny akcie Panasonic (New York)

Panasonic

Zdroj: Reuters

Podhodnocené akcie

Jak na akciích vydělat více? Pečlivým výběrem jednotlivých akcií. V následujících letech bude více než kdy jindy nutná důkladná analýza jednotlivých firem a také trochu intuice. Upozorňuji však, že bez rizika to nikdy nepůjde.

Aktivně vybírat podhodnocené a růstové akcie, to je hlavní náplní práce FINEZ Research. Podhodnocené akcie dnes hledáme mezi společnostmi, které jsou aktuálně ve ztrátě nebo mají extrémně nízkou ziskovou marži, ale mají potenciál snížit náklady a zvýšit ziskovost. Hledáme akcie, u kterých je poměr aktuálního kurzu a tržeb na akcii (P/S) menší než 0,5 a které se v lepším případě obchodují pod svou čistou účetní hodnotou. Ceny těchto akcií zpravidla bývají na dlouholetých minimech.

Hodně takových akcií byste našli v Japonsku, kde se po březnovém zemětřesení mnoho firem dostalo do ztráty a dnes je ještě trápí silný kurz jenu, který brzdí japonské exporty. To vše v době, kdy japonské firmy musí bojovat se stále silnější konkurencí čínských výrobků. Mým favoritem jsou akcie firmy Panasonic, ale v podobné situaci jsou také Sony nebo Toyota.

Dále je to celá řada firem ze sektoru utilit, tedy distributoři energií a vody. Havárie ve Fukušimě a následné zavření několika jaderných elektráren v Německu silně postihlo německé výrobce a distributory energií, firmy RWE a E.ON. Mým favoritem mezi utilitami je však francouzská vodohospodářská firma Veolia Environnement, která má dlouhodobě problém s nízkou ziskovou marží, a proto se rozhodla opustit některé regiony a snižovat provozní náklady. Další z řady problémových firem je korejský výrobce a distributor elektřiny Korea Electric Power. U akcií RWE a Veolia je potřeba v roce 2012 kalkulovat s nižší dividendou než v roce 2011, přesto by si měly udržet dividendový výnos kolem 5 %.

Vývoj ceny akcie Veolia Environnement (New York)

Veolia Environnement

Zdroj: Reuters

Do třetice můžete podhodnocené akcie najít v oboru hutnictví, kde firmy od začátku roku trápí vysoké ceny koksu a železné rudy po povodních v Austrálii a nyní se potýkají s úbytkem zakázek. Na poloviční cenu tak spadly akcie přední světové ocelářské firmy ArcelorMittal. Podobný osud zaznamenaly také akcie brazilské ocelářské firmy Gerdau, která má i poměrně dobré růstové výhlídky, neboť v Brazílii se chystá mistrovství světa ve fotbale 2014 a letní olympijské hry v roce 2016. Na budování sportovišť a infrastruktury padnou tisíce tun oceli a Gerdau je hlavním adeptem na podobné zakázky. Krize se nevyhýbá ani Rusku, cena akcií ruské ocelářské firmy Mechel klesla za poslední rok dokonce na čtvrtinu.

Přehled vybraných podhodnocených akcií

Akcie Země Obor Tržní
kap.
(mld USD)
Tržby 12 M
(mld USD)
Zisky 12M
(mld USD)
P/E
12M

P/S 12M

P/B

Výnos
dividendy
Panasonic Japonsko Elektronika 21 107 -1,8 - 0,2 0,6 1,4 %
Sony Japonsko Elektronika 17 88 -4,6 - 0,2 0,6 1,8 %
Toyota Japonsko Automobily 113 224 2,6 40 0,5 0,8 1,6 %
RWE Německo Energie 21 65 2,7 8 0,3 1,0 13,3 %
E.ON Německo Energie 43 159 3,9 11 0,3 0,8 6,0 %
Veolia Environnement Francie Vodní hospodářství 6 45 -0,3 - 0,1 0,6 16,2 %
Korea Electric Power Korea Energie 15 37 -0,1 - 0,4 0,4 -
ArcelorMittal Lucembursko Hutnictví 26 92 2,6 12 0,3 0,5 4,5 %
Gerdau Brazílie Hutnictví 13 19 1,1 11 0,7 0,9 3,5 %
Mechel Rusko Hutnictví 4 12 1,0 4 0,3 0,7 -

Zdroj: FINEZ Investment Management, Reuters
* Účetní data za posledních 12 reportovaných měsíců k 30. 9. 2011.

Poznámka: Vybrané akcie v tabulce slouží jako příklad, nikoliv jako portfolio. Z pohledu diverzifikace by stačilo zvolit např. akcie Panasonic, Veolia a Gerdau (tři různé obory a tři různé regiony) a ty dále doplnit o akcie z dalších oborů a regionů.

Růstové akcie

Růstové akcie hledáme hlavně v oboru nových technologií, zejména biotechnologické firmy mají mnohdy obrovský růstový potenciál, jde však zpravidla o běh na velmi dlouhou trať. Zde máme velmi pozitivní náhled na americkou biotechnologickou firmu BioTime, která se zabývá vývojem nových léčebných metod kardiovaskulárních chorob s využitím kmenových buněk. Další růstový adept je americká biotechnologická firma MannKind, která vyvíjí léky na cukrovku a rakovinu. S přípravkem Afrezza, rychle působícím inhalovaným inzulinem, je v posledním stádiu klinických testů před uvedením na trh, povolení k prodeji by mohl dostat někdy v roce 2013.

Firmy s potenciálem rychle rostoucích tržeb a zisků je možné hledat také mezi junior těžebními společnostmi. Nejvíce sledujeme firmy připravující těžbu mědi, stříbra a uranu, protože to jsou tři strategické komodity, u kterých dlouhodobě výrazně roste spotřeba a těžba stagnuje. Velmi atraktivní investice je dle mého názoru akcie společnosti UR-Energy, která se chystá koncem roku 2012 začít s těžbou uranu v prvním ze svých nalezišť v USA.

Vývoj ceny akcie ArcelorMittal (New York)

ArcelorMittal

Zdroj: Reuters

Pravidelné nákupy

Přijdou v roce 2012 další výprodeje? Budou akcie k mání ještě levněji? Dost možná ano. Ale vyčkávat na lepší ceny se nemusí vyplatit. Proto doporučujeme našim klientům postupně začít s nákupy, nakoupit si první akcie pod stromeček a pokračovat s nákupy každý měsíc po dobu zhruba půl roku. A pokud by nastal nějaký panický výprodej, pak nakoupit mimořádně ve větším objemu.

Těm, kteří nedisponují volným kapitálem k investování, doporučujeme alespoň začít s pravidelným měsíčním nakupováním akciových a komoditních podílových fondů. Máme před sebou mnoho let, kdy nebude snadné na akciích vydělat, ale podstatné bude postupně po tisícikorunách nakupovat a budovat pozice. Velký růst přijde až po oddlužení a pročištění ekonomiky, což může trvat 5-10 let.

Přeji všem čtenářům krásné svátky a mnoho úspěšných investic v roce 2012.

Psáno pro portály Finmag.cz a Peníze.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
24. 12. 2011

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (33.6 + 24.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru