Akcie

AKCIE: Bilancování roku 2021 a výhled na rok 2022

V roce 2021 akcie v průměru vydělaly 20-30 %. Kterým akciím se daří nejvíce? Co čekat od roku 2022? Jsou akcie drahé?
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 1. 2022

Akcie výrazně překonaly inflaci

Akcie fungujících globálně působících firem představují z dlouhodobého pohledu jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak se chránit před inflací, podobně jako nemovitosti, půda a jiné hmotné investice. Ceny akcií na burze sice krátkodobě někdy výrazně kolísají a mívají i ztrátové roky, ale na delším časovém horizontu rostou s inflací, a navíc generují ze zisku dividendy. Proto by akcie spolu s nemovitostmi měly tvořit základ každého dlouhodobého portfolia investic.

V uplynulém roce nám začala výrazně stoupat inflace, a to nejen u nás, ale po celém světě. Takové prostředí akciím zpravidla svědčí a bylo tomu tak i v roce 2021, který byl pro akcie jeden z nejúspěšnějších v historii. Hodnota indexu MSCI World v uplynulém roce stoupla o 29 %.

Vývoj hodnoty indexu MSCI World (v EUR)

Pohled do regionů

Ještě lépe se vedlo akciím na pražské burze, která se zařadila mezi nejvýkonnější trhy v roce 2021. Hodnota indexu PX, složeného z 11 titulů obchodovaných na pražské burze, stoupla v uplynulém roce o 39 % a dostala se na nejvyšší úroveň od roku 2008. Se započtením dividend stoupla hodnota indexu PX na nové historické maximum. Hlavní zásluhu na loňském růstu mají akcie společnosti ČEZ (+61 %), která by potenciálně měla v příštích letech těžit z dražších cen elektřiny. A také akcie bank, kterým nyní svědčí rostoucí úrokové sazby a obnovená výplata dividend.

Zhodnocení vybraných akciových indexů za rok 2021

MSCI World (v EUR)
29 %
S&P 500 (v USD)
27 %
MSCI Europe (v EUR)
22 %
MSCI Emerging Markets (v EUR)
3 %
PX (v CZK)
39 %

Zdroj dat: MSCI, S&P Dow Jones Indices, BCPP, data bez dividend, data platná k 31. 12. 2021

Nedařilo se tolik akciím na rozvíjejících se trzích. Respektive, jak kde. Třeba v Rusku (+22 %), Indii (+35 %) nebo Mexiku (+29 %) jsou výsledky podobné jako v Evropě a USA. Ale velký propad postihl akcie v Číně (-17 %) a Brazílii (-18 %). Takže hodnota celého indexu MSCI Emerging Markets zůstala prakticky na stejné úrovni jako před rokem.

Nejlepší a nejhorší akciové trhy v roce 2021 podle indexů MSCI

5 nejvýkonnějších trhů v roce 2021
Kazachstán
94 %
Botswana
92 %
Libanon
91 %
Spojené arabské emiráty
55 %
Rakousko
48 %
5 nejztrátovějších trhů v roce 2021
Peru
-16 %
Čína
-17 %
Brazílie
-18 %
Pákistán
-25 %
Turecko
-26 %

Zdroj dat: MSCI, data v EUR bez dividend, data platná k 31. 12. 2021

V relativním srovnání tedy akcie na rozvinutých trzích (index MSCI World) tentokrát výrazně předčily akcie na rozvíjejících se trzích (index MSCI Emerging Markets). A v rámci rozvinutých trhů opět dominovaly akcie v USA, které svou výkonností porazily Evropu i Japonsko.

Relativní srovnání vývoje na akciových trzích v roce 2021

Největší se stávají ještě většími

Výnosy akcií v USA tradičně táhly zejména velké technologické firmy. Z hlavních gigantů se dařilo nejvíce akciím společnosti Alphabet (+65 %), Microsoft (+51 %) a Tesla (50 %). Společně s akciemi Apple a Amazon těchto pět největších technologických gigantů již pokořilo hranici jednoho bilionu dolarů v tržní kapitalizaci a šestá společnost, Meta Platforms (Facebook), k tomu nemá daleko.

Tržní hodnota společnosti Apple (+34 %) se již dokonce blíží 3 bilionům dolarů, na paty jí šlape Microsoft, jehož hodnota nyní vychází na 2,5 bilionu dolarů a následuje Alphabet (Google) s hodnotou kolem 2 bilionů dolarů.

10 největších firem podle tržní kapitalizace

Apple
2997 mld. USD
Microsoft
2536 mld. USD
Alphabet (Google)
1992 mld. USD
Amazon
1748 mld. USD
Tesla
1156 mld. USD
Meta Platforms (Facebook)
964 mld. USD
NVIDIA
758 mld. USD
Berkshire Hathaway
731 mld. USD
Taiwan Semiconductor Manufacturing
618 mld. USD
JPMorgan Chase
478 mld. USD

Zdroj: Yahoo Finance!, data v mld. USD, data platná k 3. 1. 2022

S narůstající mocí a vlivem na veřejné mínění se ale největší společnosti stávají trnem v oku jiných lidí, kteří touží po moci, politiků. Vzhledem k tomu, jak nízké daně navíc tyto firmy odvádí, budou zcela jistě sílit tlaky na jejich přísnější regulaci, větší zdanění a také rozštěpení na menší firmy v zájmu větší konkurence na trhu.

Akcie rostou napříč celým trhem

Dařilo se akciím prakticky na všech frontách, napříč všemi sektory. Nejvyšší zisky v průměru zaznamenaly akcie těžařů ropy a plynu v energetickém sektoru, konkrétně třeba Devon Energy (+179 %), Marathon Oil (+146 %), ConocoPhillips (+80 %) nebo Exxon Mobil (+48 %). Skvěle si vedly nemovitostní trusty (tzv. REITs), například Simon Property (+87 %).

Mezi největší skokany uplynulého roku se díky vakcínám proti covidu zařadili také akcie některých farmaceutických a biotechnologických firem, ačkoliv celý sektor zdravotnictví měl spíše podprůměrné výsledky. Dařilo se však akciím společnosti Pfizer (+60 %), Moderna (+143 %) a BioNTech (+216 %).

Nadprůměrný růst zaznamenaly také akcie automobilek. Kromě Tesly se ještě více dařilo akciím společnosti Ford (+136 %). Nezaostaly ani akcie General Motors (+41 %) nebo německá automobilka Daimler (+41 %). Podprůměrný výnos přinesly akcie Volkswagen (+16 %).

Velmi se dařilo také různým těžařům a zpracovatelům materiálů nebo ocelářům. Například společnost Nucor (+ 115 %) nebo Arcelor Mittal (+49 %). Pozadu nezůstaly ani velké bankovní domy, například Société Générale (+ 77 %), ING Group (+60 %), Wells Fargo (+59 %), Erste Group (+55 %), Bank of America (+47 %) nebo BNP Paribas (+41 %).

Výnosy akcií v USA v roce 2021 podle sektorů

Jsou akcie drahé?

Před rokem jsem zastával názor, že vývoj na akciových trzích začíná být odtržený od ekonomické reality. Ještě v létě jsem měl dojem, že akcie jsou předražené. Ale v posledních měsících se ukazuje, že růst cen akcií má své opodstatnění – firmám v uplynulém roce totiž v průměru výrazně stouply tržby a zisky.

Loňské tempo růstu akciových trhů více méně kopíruje růst ziskovosti firem, který předčil veškerá očekávání ekonomů. Všichni jsme tušili, že se po covidu projeví do výsledků odložená spotřeba a dojde k rychlému oživení ekonomiky a nárůstu inflace. Ale málokdo čekal až takové tempo růstu.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 a ziskovosti firem v letech 1990-2021

Když porovnáme tržní hodnotu firmy s jejími čistými ročními zisky, dostaneme ukazatel P/E (price/earnings). To samé lze udělat i pro celý trh nebo akciový index. Konkrétně v případě indexu S&P 500, sestaveného z pětistovky největších veřejně obchodovaných amerických akcií, vychází nyní ukazatel P/E na 25.

Jinými slovy, v průměru si kupujete podíl na firmě za 25násobek jejích ročních zisků. To není zrovna málo, ale odpovídá to průměru posledních 20 let. Ještě v létě vycházel ukazatel P/E pro index S&P 500 na 30 a před rokem na 40. Díky výraznému růstu ziskovosti firem v uplynulém roce se ale ocenění akcií dostalo zase do „normálních kolejí“. Takže můžeme konstatovat, že akcie jsou drahé, ale nejsou předražené.

Vývoj P/E indexu S&P 500 v letech 1990-2021

Zajímavé také je srovnání amerického trhu se zbytkem světa. Poměrem k ziskům firem a také k účetní hodnotě jsou akcie v Evropě nadále výrazně levnější než v USA. Ještě levnější jsou v průměru akcie na rozvíjejících se trzích. V levnějším ocenění se odráží očekávání pomalejšího tempa růstu ziskovosti v budoucích letech, což vychází z historie. Posledních deset let rostly firmám v USA zisky výrazně rychleji než podnikům v Evropě nebo Číně, potažmo pak výrazně rychleji rostly i ceny akcií amerických firem.

Zda tomu tak bude nadále, těžko odhadovat. Každopádně aktuální názor investorů je takový a odráží se v ochotě kupovat akcie amerických firem za mnohem větší násobky zisků než akcie evropských firem, neřku-li firem na rozvíjejících se trzích. A to se ve finále projevuje i na výnosech z dividend, které firmy vyplácejí ze zisku akcionářům. Zatímco u akcií v USA nyní vychází dividendový výnos na pouhých 1,3 %, u akcií v Evropě je dvojnásobný.

Fundamentální ukazatele vybraných akciových indexů

Index MSCI
P/E
P/B
Dividendový výnos
MSCI World
21,87
3,26
1,71 %
MSCI USA
25,07
4,88
1,31 %
MSCI Europe
17,13
2,07
2,61 %
MSCI Emerging Markets
13,93
1,84
2,40 %

Zdroj dat: MSCI, data platná k 30. 11. 2021

Co čekat od akcií v roce 2022

Výnosy akcií v roce 2021 byly mimořádné. Takové tempo růstu cen akcií je samozřejmě neudržitelné. Na druhou stranu pohledem na růst tržeb a ziskovosti jednotlivých firem v uplynulém roce musíme konstatovat, že ocenění akcií není až tak přepálené, jak se dosud zdálo. Pokud se tedy nestane něco neočekávaného, co by uvrhlo svět do ekonomické recese, mělo by se všeobecně akciím nadále dařit. Stát se však může ledacos (lock-down, války, energetický black-out, nedostatek surovin atd.)

Je každopádně potřeba počítat s větší volatilitou než v uplynulém roce. U akcií bývá naprosto normální, že občas nějaká zpráva spustí lavinu výprodejů a přijde korekce třeba i o 10-15 %. V minulém roce jsme nezažily pokles větší než 5 %, to není úplně standardní.

Také je potřeba počítat s tím, že tempo růstu ziskovosti firem bude klesat. Hlavní efekt post-covidového oživení už je za námi. Nyní bude klíčové, jak se která firma popere s inflací. Všeobecně se ale dá očekávat, že v průměru tržby i ziskovost firem minimálně s inflací porostou, takže by měly růst i ceny akcií. Akorát pomalejším tempem než loni.

Když to shrnu, dle mého názoru budou akcie jako celek příští rok méně atraktivní, ale nadále má smysl je dlouhodobě držet. Více se zase začnou rozevírat nůžky mezi jednotlivými firmami, ale osobně nedovedu odhadnout, komu se bude dařit lépe a komu hůře, takže se raději budu držet diverzifikovaného portfolia akcií velkých zavedených společností, které dle mého názoru dělají něco smysluplného a dělají to dobře.

Alternativně ještě jednodušší řešení je dlouhodobě pravidelně nakupovat nějaký globální akciový fond nebo ETF fond kopírující index MSCI World, popř. S&P 500, a více se krátkodobým vývojem na akciových trzích netrápit.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů MSCI, S&P Dow Jones Indices, BCPP, Yahoo Finance!, Finviz.com a OnVista.de a jsou platná k 31. 12. 2021, pokud není uvedeno jinak.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
5. 1. 2022

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (36.5 + 11.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru