Akcie

Akcie – bilancování roku 2015 a výhled na rok 2016

V uplynulém roce se dařilo akciím v Evropě, Japonsku a velkým hráčům na poli informačních technologií. V roce 2016 bude důležitý selektivní výběr jednotlivých akcií. Které akcie by mohly příští rok přinést zajímavé výnosy?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 1. 2016

Čtěte také:

Nejlepší a nejhorší trhy v roce 2015

Rok 2015 nebyl pro akciové trhy příliš vydařený, ale ani neskončil fiaskem. Hodnota indexu MSCI World kalkulovaná v lokálních měnách nebo v dolarech byla na konci roku stejná jako před dvanácti měsíci. Po přepočtu do EUR pak ceny akcií ve světě v průměru stouply o osm procent, což je dáno ale čistě oslabením eura vůči dolaru a dalším světovým měnám.

V souladu s všeobecným očekáváním se dařilo zejména akciovým trhům v Evropě a v Japonsku, podporovaným politikou centrálních bank. Naopak nedařilo se v průměru akciím na rozvíjejících se trzích, které už čtvrtým rokem v řadě výrazně zaostaly za rozvinutými trhy. Tentokrát táhly rozvíjející se trhy dolů zejména akcie v Číně a Brazílii. Index MSCI China ztratil 10 procent (po přepočtu do EUR 0 %), index MSCI Brazil ztratil 16 procent (po přepočtu do EUR -37 %). Naopak hodnota indexu MSCI Russia pro mnohé možná překvapivě stoupla v uplynulém roce o 17 procent (po přepočtu do EUR + 11 %).

Relativní vývoj hodnoty indexů MSCI World a MSCI Emerging Markets

Relativní vývoj hodnoty indexů MSCI World a MSCI Emerging Markets

Zdroj: MSCI, FINEZ Investment Management

Nejvíc v průměru stoupla hodnota akcií na Jamajce, v Maďarsku, Dánsku, Irsku a Belgii. Největší propad zažily akciové trhy v Řecku, Kazachstánu, Zimbabwe, Peru a Bulharsku. Pokud bychom přepočetli výsledky do EUR a potažmo do korun, tak pětice nejúspěšnějších zůstává stejná. Mezi pět nejhorších trhů by se po Řecku a Kazachstánu vměstnala Kolumbie, Brazílie a Ukrajina.

Změna hodnoty vybraných akciových indexů MSCI v roce 2015

MSCI Index rok 2015 MSCI Index rok 2015
nejlepší trhy vybrané trhy
Jamajka 91 % Japonsko 20 %
Maďarsko 48 % Rusko 11 %
Dánsko 36 % USA 11 %
Irsko 28 % Německo 7 %
Belgie 22 % Indie 3 %
nejhorší trhy Čína 0 %
Ukrajina -36 % Velká Británie -1 %
Brazílie -37 % Česká republika -13 %
Kolumbie -37 % MSCI World 8 %
Kazachstán -43 % MSCI Emerging Markets -7 %
Řecko -58 % MSCI Frontier Markets -8 %

Zdroj: MSCI, FINEZ Investment Management, data v EUR

Nejlepší a nejhorší odvětví v roce 2015

Tahounem růstu byly již poněkolikáté v řadě informační technologie a zdravotnictví. Nebýt akcií Amazon, Alphabet (Google), Facebook, Microsoft a NetFlix, tak by americký index S&P 500 byl za rok 2015 ve ztrátě kolem deseti procent. Všem pěti firmám pravděpodobně příští rok dál výrazně porostou tržby a zisky, ovšem toto očekávání je již dávno v ceně těchto akcií zakomponováno. Aby jejich cena dál rostla, musí skutečné reportované výsledky překonat nynější očekávání investorů, na což se nedá spoléhat. Poměrem výnos riziko se mi nejperspektivnější jeví akcie Alphabet (dříve Google).

Pod silným prodejním tlakem byly celý rok akcie těžařů ropy, plynu, uhlí, železné rudy, mědi, zlata, stříbra a prakticky všech jiných surovin. Padající ceny komodit snižují těžebním firmám tržby a tlačí je do ztrát. Než dojde k obratu na komoditních trzích, může to trvat ještě mnoho let. Zpravidla trvá několik let, než se objem těžby přizpůsobí nižší ceně. Teprve až dojde k výraznějšímu omezení těžby, může cena komodit začít opět růst.

Vývoj cen akcií těžařů ale nemusí plně korespondovat s dalším cenovým vývojem komoditních trhů. Například akcie těžařů ropy dle mého názoru zdaleka ještě nevstřebaly propad v ceně ropy. Mnoho investorů stále věří, že se cena ropy brzy vrátí nahoru. Pokud bude delší dobu setrvávat pod 40 dolary za barel, měly by ceny akcií těžařů ropy nadále výrazně klesat. Naproti tomu akcie těžařů zlata považuji za podhodnocené. Poměr ceny zlata a ceny akcií těžařů je na nejvyšší úrovni v historii. Většina velkých těžařů zlata značně snížila provozní i investiční náklady a i při stávající ceně zlata jsou schopní generovat zisk.

Jak v roce 2016 vyzrát na akcie?

Odhadovat předem vývoj na akciových trzích pro příští rok je ruleta. Makroekonomické ukazatele jsou zatím pro akcie příznivé. Ale klíčová je faktická ziskovost jednotlivých firem, nikoliv vývoj HDP. Domnívám se, že v roce 2016 nebudeme svědky žádného velkého růstového trendu na akciových trzích jako celku, přesto bude celá řada akcií, které přinesou zajímavé zisky.

Obecně bych pro akcie doporučil dvě strategie:

1. Investovat pravidelně do široce diverzifikovaného globálního portfolia akcií (například prostřednictvím akciových fondů)

2. Aktivně selektovat konkrétní tituly a v případě velkého propadu na trzích se zajišťovat short pozicemi (lze řešit prostřednictvím long/short equity fondů)

Pár tipů pro rok 2016

Pokusil jsem se pro inspiraci vybrat pět akcií, které by dle mého názoru mohly v roce 2016 přinést kladné dvojciferné výnosy. Již byla řeč o akciích těžařů zlata, zde bych se držel velkých firem, můj tip je společnost Newmont Mining.

Druhým tipem je společnost Volkswagen, jejíž akcie pod tíhou aféry dieselgate spadly v minulém roce na poloviční hodnotu. Během roku určitě ještě mnohokrát uslyšíme o emisních podvodech a akcie Volkswagen zcela jistě čeká vysoká volatilita. Jsem však přesvědčený o tom, že Volkswagen celý skandál ustojí a propad ceny považuji za přehnaný. Nevím, jestli za dvanáct měsíců bude cena akcií Volkswagen výše než dnes, ale za pár let by tomu tak mělo být.

Můj třetí akciový tip pro rok 2016 je společnost Whirlpool, americký výrobce domácích elektrospotřebičů a jeden z lídrů ve vývoji chytrých spotřebičů připojených na internet. V loňském roce firmě poklesl zisk z Evropy a Asie vlivem posílení amerického dolaru, tržby mají ale rostoucí tendenci a negativní kurzový vliv by měl v roce 2016 odeznít. Aktuální P/E je zhruba 17.

Jako čtvrtý tip jsem vybral americkou firmu Oshkosh, výrobce speciálních těžkých nákladních vozů od popelářských aut, přes hasičské vozy až po obrněné transportéry. Oshkosh minulý rok získal velkou zakázku na dodávku JLTV (Joint Light Tactical Vehicles) pro americkou armádu. Poměrem k ziskům jsou akcie relativně levně oceněné s P/E 13.

Posledním tipem jsou akcie společnosti Allergan, velkého výrobce generických léčiv se sídlem v Irsku, o kterého má zájem firma Pfizer. Pokud úřady posvětí fúzi, mohla by cena akcií Allergan stoupnout zhruba o 20 procent, alespoň podle prvotního ocenění společnosti Allergan ze strany Pfizeru. Pokud by nakonec z transakce sešlo, i tak by cena akcií Allergan neměla dramaticky propadnout, jelikož firma vykazuje stabilní růst tržeb.

U všech pěti akcií očekávám v roce 2016 výnosový potenciál kolem 20 procent. Pět akcií je ale velmi nedostatečná diverzifikace rizika. Při investici do akcií doporučuji vždy pamatovat na širší rozložení portfolia. Uvedených pět tipů uvádím pouze pro inspiraci, abych ukojil touhu některých investorů po konkrétních tipech. Většině lidí bych ale doporučoval investovat do akcií na pravidelné měsíční bázi prostřednictvím akciových fondů a netrápit se výběrem jednotlivých akcií.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 1. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (37.2 + 3.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru