Akcie

3 dividendové akcie na důchod

Přemýšlíte, jak si zajistit pravidelnou rentu? Jednou z možností jsou dividendové akcie. Dnes se podíváme na tři firmy, které už více než 40 let pravidelně vyplácí a navyšují dividendy.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 9. 2016

Jeden z velmi efektivních způsobů, jak se zabezpečit na důchod a čerpat pravidelnou rentu, je investovat do akcií společností, které vyplácí svým akcionářům pravidelné dividendy. Samozřejmě ideální jsou pak společnosti, které mají dlouhou historii fungování a kulturu vyplácení dividend mají zažitou přímo v krvi. Kdyby přestaly vyplácet dividendy, ztratily by v očích investorů veškerý kredit.

Mým nejoblíbenějším příkladem ukázkové dividendové investice jsou akcie švýcarské společnosti Nestlé, kterou proslavila stejnojmenná čokoláda. Do jejího portfolia produktů patří dále třeba Nescafé, Chocapic, Fitness, Maggi, Vittel nebo český Orion. Společnost založil Henry Nestlé roku 1866 (tehdy pod názvem Anglo Swiss Condensed Milk Company). Dnes firma působí po celém světě a zaměstnává skoro 340 tisíc lidí. S jejími akciemi se obchoduje na burze ve Švýcarsku již od roku 1873. Od roku 1959 pravidelně vyplácí roční dividendy se stabilně rostoucí tendencí.

Vývoj ceny akcií Nestlé

Akcie Nestlé - dividendy

Druhým krásným příkladem dividendové investice jsou akcie společnosti Procter & Gamble vyrábějící drogeristické zboží. Má velmi pestré portfolio světoznámých značek, například Always, Ariel, Duracell, Gillette, Head&Shoulders, Max Factor, Old Spice, Oral, Pampers, Pantene nebo Wella. Společnost Procter & Gamble byla založena už v roce 1837. Dnes zaměstnává zhruba 118 tisíc lidí. Od roku 1957 nepřetržitě každoročně navyšuje dividendy, které vyplácí čtvrtletně.

Vývoj ceny akcií Procter & Gamble

Akcie Procter & Gamble - dividendy

Třetím příkladem dividendové stálice je americká společnost Wal-Mart Stores, největší řetězec diskontních prodejen na světě. Firmu založil Sam Walton, který svou první prodejnu otvíral již v roce 1962. V roce 1969 pak založil společnost Wal-Mart Stores, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze od roku 1970. Od roku 1974 pak firma vyplácí ze zisku dividendy, které pravidelně každý rok navyšuje. Dnes Wal-Mart provozuje přes deset tisíc prodejen po celém světě a zaměstnává přes dva miliony lidí.

Vývoj ceny akcií Wal-Mart

Akcie Wal-Mart - dividendy

Všechny tři zmíněné firmy mají poměrně stabilní byznys. Řadí se do necyklických sektorů, neboť produkují nebo distribuují zboží základní potřeby. Díky tomu ceny jejich akcií nekolísají tolik jako akcie firem z cyklických sektorů. A jelikož mají poměrně stabilní tržby a zisky s dlouhodobě rostoucí tendencí, mohou si dovolit také vyplácet štědré dividendy a stabilně je navyšovat. Proto jsou také tyto akcie mezi investory velmi oblíbené. A proto také nepatří k nejlevnějším. Akcie Nestlé se dnes obchodují za 28-násobek ročních zisků společnosti a akcie Procter & Gamble za 25-násobek. Pouze akcie Wal-Mart se obchodují za přijatelný 16-násobek ročních zisků společnosti.

Při plánování zabezpečení na důchod prostřednictvím dividendových akcií bych se samozřejmě nespoléhal pouze na tři investice, rozumný investor musí riziko více diverzifikovat. Akcie společností Nestlé, Wal-Mart a Procter & Gamble nám zde posloužili pouze jako ilustrativní příklad. Nezapomeňte také na to, že dividendy je vždy potřeba řádně zdanit. Jelikož se jedná o příjem ze zahraničí, má to svá úskalí, o čemž si můžete přečíst více v článku Investice a daně 2 – dividendy.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 9. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (34.5 + 28.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru