Články a analýzy

Vývoj na trzích - říjen 2016

Jan Traxler, Vývoj na trzích, 02.11.2016, Počet přečtení: 1450

Akcie ve světě ve stavu hybernace, ale akcie emerging markets nadále rostou. Dolar začal po delší době znovu posilovat. Korekce u drahých kovů je pravděpodobně u konce, nejvyšší čas na nákupy.

Více v měsíčním přehledu vývoje na finančních trzích (ke stažení v pdf) + jeden investiční tip.

V uplynulém měsíci mě zvedl ze židle návrh státního rozpočtu ČR na rok 2017. V době, kdy se české ekonomice nebývale daří, přichází vláda s deficitním rozpočtem ve výši 60 mld. korun. Příjmy do státní kasy letos překročí plán ropzočtu o více než 100 miliard korun. Přesto vláda nedokáže na příští rok navrhnout vyrovnaný rozpočet? To Takhle pan Babiš řídí Agrofert? To asi ne. Takhle se firma neřídí. Pokud bych měl stát řídit jako firmu, nebo spíše neziskovou organizaci, to je myslím lepší příměr, musel bych přeci plánovat rozpočet na nulu. A nejhorší na tom všem je, že stát nezvyšuje náklady na investice do infrastruktury. Jeho výdaje bobtnají zejména na straně sociálních a režijních nákladů. Více čtěte v článku Stát nehospodaří jako firma

Jinak jsme se tentorkát věnovali podrobněji tématu inflace v ČR. Již třetím rokem se inflace v ČR plahočí kolem nuly. Avšak rostoucí mzdové náklady firem a rostoucí ceny komodit se brzy promítnou do vyšší inflace. Více v článku Inflace v ČR: zatím nízká, ale brzy poroste

Z pohledu příjmů není inflace vážný problém, průměrné mzdy v ČR rostou rychleji než inflace. Avšak pro naše úspory bude inflace větší hrozbou. Úroky u bankovních vkladů nebudou v blízké budoucnosti schopné držet s inflací krok. Hlad po výnosech pravděpodobně požene dál nahoru ceny nemovitostí. Více v článku Jaké problémy způsobí rostoucí inflace?

Soubory ke stažení:

Název Datum Staženo
Vývoj na trzích - říjen 2016 2016-11-02 21:41:13 704x

Další články z kategorie:

„Na FINEZ oceňuji zejména osobní přístup. Jsem rád, že mě někdo "vede za ruku" a vždy dovede polopaticky vysvětlit, do čeho investuji a proč.“ Petr K.