Ostatní

Finanční krize - nejhorší je za námi

Slovo krize se dnes skloňuje ve všech sedmi pádech. Přitom mezibankovní trh začíná opět fungovat. Situace vypadá nadějně. Finanční krize je možná historií.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 1. 2009

V listopadovém investičním výhledu FINEZ Investment Management jsem se snažil popsat příčiny a průběh finanční krize a hospodářské recese. Vysvětlili jsme si, že fungující finanční sektor a zejména úvěrové bankovnictví je nezbytným předpokladem pro hospodářský růst. Ukázali jsme si, jak mohou ekonomický vývoj ovlivnit klesající ceny nemovitostí a nesplácené hypotéky. Zmínil jsem se také o zamrznutí mezibankovního trhu, vzájemné nedůvěře mezi bankami a neochotě půjčovat. Pojďme se nyní podívat, jak se situace vyvíjí.

Od října došlo na mezibankovním trhu k obrovskému zlepšení, o čemž nejlépe vypovídá vývoj TED spreadu. Na grafu číslo 1 je zachycen tříměsíční dolarový LIBOR (London InterBank Offered Rate), což je průměrný tříměsíční úrok, který si mezi sebou účtují londýnské banky na dolar. LIBOR slouží jako benchmark pro zbytek světa. Na ročním grafu je krásně vidět říjnový vrchol, kdy si v důsledku nedůvěry banky přestaly mezi sebou půjčovat peníze, nabízené úroky letěly strmě nahoru. Od listopadu se situace postupně uklidňuje. Aktuálně se tříměsíční dolarový LIBOR pohybuje v rozmezí 1,1-1,2, jinými slovy banky si mezi sebou půjčují dolar za zhruba 1,15%, zatímco v říjnu loňského roku to bylo až 4,82%.

2009_01_21_Financni_krize_je_za_nami_Graf___LIBOR_3M.jpg

Samotný LIBOR by nám nic neřekl bez znalosti úrokových sazeb vyhlašovaných centrální bankou. V případě Fedu se nyní nejedná o pevně danou sazbu, ale o cílové pásmo do 0,25%. Banky si tak momentálně účtují o zhruba 90 bazických bodů více. Oproti říjnu obrovské uvolnění. Avšak v porovnání s červencem 2007 jde stále o poměrně vysoké číslo, tehdy se LIBOR pohyboval dokonce jen 12 bazických bodů nad sazbou Fedu.

Jako ukazatel reálných sazeb se vžil úrokový výnos u tříměsíčních Treasury Bills. Ty se dokonce krátce obchodovaly i se záporným výnosem. Momentálně se úrokový výnos pohybuje okolo 0,1%. Na grafu číslo 2 je zachycen vývoj úrokového výnosu tříměsíčních Treasury Bills na tříleté periodě.

2009_01_21_Financni_krize_je_za_nami_Graf_US_3M_Treasury_Bill_yield.jpg

Porovnáním tříměsíčního dolarového LIBORu a úrokového výnosu tříměsíčních Treasury Bills dostáváme tzv. TED spread. V říjnu dosáhl TED spread krátkodobého maxima ve výši 4,65. Aktuálně činí zhruba 1,05. Vývoj TED spreadu na roční periodě je zachycen na grafu číslo 3.

2009_01_21_Finanni_krize_je_za_nami_Graf_TED_spread.jpg

Výrazné zlepšení je vidět také na grafu číslo 4, kde je zobrazen vývoj průměrné úrokové sazby u běžných třicetiletých hypoték v USA. Efekt rychlého snižování úrokových sazeb Fedem se postupně přenáší na konečné spotřebitele. Zatímco ještě na podzim se úroky u třicetileté hypotéky pohybovaly v průměru až okolo 6,7%, nyní už se nabídky bank dostaly dokonce pod 5%. Stále je zde prostor pro další snižování. Ale je zde patrné značné uvolnění. Mnoho dlužníků tak může refinancovat své hypotéky novými s nižší sazbou. Také v České republice lze v roce 2009 očekávat postupné snižování úroků u hypoték.

2009_01_21_Financni_krize_je_za_nami_Graf_30y_conventional_US_Mortgage_rates.png

Finanční trhy ještě nejsou zcela v normálu, ale je zde patrný značný pokrok. Zdá se, že finanční krize by mohla být minulostí. Ovšem nelze vyloučit, že se situace opět zhorší. Citigroup, Bank of America, AIG nebo Royal Bank of Scotland ohlásily děsivé hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál roku 2008. Další budou následovat. Stačí, aby některá větší banka zkrachovala, a mezibankovní trh opět zamrzne (vzpomeňte na Lehman Brothers). Nezbývá než doufat, že se vlády poučily a stejnou chybu neudělají, tedy že tyto velké instituce nenechají nyní padnout. Možná by si to zasloužily, ale mělo by to katastrofický dopad na celý svět. Čili když to shrneme, situace na finančních trzích vypadá nadějně, ale neříkejme hop, dokud jsme nepřeskočili.

Ačkoliv finanční krize by mohla být historií, globální hospodářská recese teprve kulminuje. Není pochyb, že jde o nejsilnější recesi po druhé světové válce. Recese bude hluboká a dlouhá, zatímco oživení pomalé. Nejde však o ekonomickou krizi, nebo konec kapitalismu. Svět pouze potřebuje projít ozdravným procesem, jakousi dietou po dlouhém období přejídání se. Ale téma recese si nechejme na příště.

Psáno pro portál Investujeme.cz dne 21.1.2009. Článek je výtak z lednového investičního výhledu.

Celý výhled je k dispozici zde:

Investiční výhled FINEZ Investment Management - leden 2009

Další články z lednového výhledu:

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 1. 2009

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (36.6 + 47.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru